| okays a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala vara asta... Am 17 ani si sambata am facut-o protejat normal, de data asta mult mai intens, iar aseara cand am fost la baie am simtit un miros urat al urinei. Astazi de dimineata au aparut si durerile si simt nevoia sa urinez frecvent si cand o fac prezint dureri. I-am spus mamei ce simptome am, dar nu i am spus ca mi-am inceput viata sexuala si nici nu as vrea sa stie. avand in vedere ca a inceput sa il placa foarte mult pe iubitul meu. Cam ce problema credeti ca poate sa fie?
I-am spus sa imi faca programare la ginecolog ca sa ma duc singura... si sper sa stea afara cat timp eu sunt examinata ca n-as vrea sa afle in momentele alea... se poate?

Răspuns Câştigător
| okays explică:

Probabil este vorba de o infectie a tractului urogenital ceea ce se poate constata si diagnostica prin consultatie ginecologica. Nici un medic nu accepta sa fie "asistat" de catre parinte in timpul examinarii ginecologice. Insotitorii raman in sala de asteptare, iar dupa terminarea consultatei medicul le poate prezenta in scris sau verbal doar ceea ce ati convenit de comun acord ca poate sa le comunice. Medicul poate sa "divulge" fara acordul tau doar prezenta/existenta unei sarcini si parintii doresc sa afle neaparat. In rest nu este si nu poate fi obligat sa dea nicio relatie in afara celei permise de tine din cauza asa numitului secret profesional. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Poate fi o infectie sau raceala

| XxBlueRosexX a răspuns:

E posobil sa ai o infectie in urina sau raceala...mergi la medic si fa-ti urocultura. Multa sanatate

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi bine sa stii ca nu ai nici un motiv de ingrijorare deoarece o vizita ginecologica decurge conform unui protocol bine stabilit. Controlul ginecologic nu consta doar in examenul pelvian, adica in nici un caz doar al "pasaricii" unei fete/femei cu examinarea "obligatorie" a sanilor sau a zonei vulvare si a celei vaginale, ci intotdeauna in primul rand are si o parte introductiva in care in urma unei discutii complexe fata in fata cu medicul, acesta va schita un istoric medical de-al tau. Adica va dori sa afle cateva lucruri care sa-l orienteze asupra cazului: varsta la care ti-a venit prima oara menstruatia, care este data ultimei menstruatii, daca exista cicluri regulate sau nu si cat dureaza in medie, daca au existat vreodata mici sangerari si intre perioadele menstruale, daca te masturbezi, daca ti-ai inceput viata sexuala si ce metode contraceptive ai folosit, daca resimti dureri in timpul contactului sexual sau simptome gen mancarime, roseata sau secretie vaginala anormala, daca exista alte probleme de sanatate, daca fumezi, daca bei alcool sau iti administrezi medicamente. Este important sa raspunzi cu maxima sinceritate la aceste intrebari deoarece sunt intru totul in favoarea ta. Daca la consultatie te insoteste fie mama, fie o prietena si nu doresti ca medicul sa vorbeasca in prezenta lor, ele pot fi rugate sa astepte afara in sala de asteptare. In cazul fetelor virgine, acestea poti refuza sa fie consultate chiar si vizual, insa este neindicat fiindca medicul nu doreste sa vada cu orice pret/neaparat "pasarica", deoarece a vazut sute sau mii de alte "pasarici" exact la fel. De asemenea la solicitarea ta, medicul poate/este indreptatit sa spuna mamei tale numai ceea ce incuvintezi tu ca-i poate comunica/sa-i spuna, insa este obligat prin lege sa nu ascunda existenta unei sarcini. Vei fi dezbracata de la mijloc in jos, sau complet caz in care vei imbraca un halat, te vei aseza pe masa ginecologica culcata pe spate, cu fata in sus, cu fundul cat mai aproape de marginea mesei si cu picioarele sprijinite in suporturile metalice speciale, laterale in asa numita pozitie ginecologica. Este foarte important sa fii relaxata. Initial, doctorul va inspecta zona genitala externa – va urmari daca exista vreo iritatie, secretie, negi genitali, chisturi sau alte probleme. Daca nu mai esti virgina s-ar putea sa doreasca sa-ti inspecteze interiorul vaginului, o operatie care nu doare deloc, doar ca s-ar putea sa simti un disconfort in momentul in care se introduc valvelor vaginale – instrumente sterile din metal sau plastic cu care se despart/indeparteaza peretii vaginului pentru ca medicul sa poata examina peretii vaginali si colul uterin. Tot acum cu ajutorul sondei ecografice iti poate efectua o ecografie transvaginala. Acesta fiind un instrument incredibil de util pentru a vedea uterul si ovarele, cu detaliile mult marite si mult mai clare/exacte fata de alte metode de investigare cum ar fi ecografia abdominala. Dupa incheierea consultatiei, medicul iti va comunica rezultatele observatiilor, investigatiei si, cauza urinarilor frecvente si in eventualitatea prescrierii unui tratament, va explica de ce a ales acest tip de tratament si ce urmareste prin acesta. De asemenea, el este obligat sa-ti precizeze daca exista efecte secundare sau reactii adverse ale medicamentelor prescrise. Va trece foarte usor practic pe nesimtite deoarece va discuta in mod continuu cu tine.Controlul ginecologic se face la o saptamana dupa terminarea completa a menstruatiei. Nu se fac spalaturi intravaginale si nu se intretine contact sexual cu 24 ore inainte. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu iti face probleme, nu poti fi gravida.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu e suficient doar amanuntul asta pentru un diagnostic. Poate nu e nimic, urina isi schimba mirosul in functie de ce mananci, nu prea are treaba cu activitatea sexuala.
Ginecologul nu isi poate da seama daca tu esti virgina sau nu. Si oricum normal ar fi ca mama ta sa astepte afara, doar nu vrea sa traga si ea cu ochiul, poate vede ceva ce-i scapa ginecologului. Si confidentialitatea exista chiar si la varsta asta, deci doctorul nu poate sa-i zica nimic mamei tale fara acordul tau. (Eventual daca erai mai mica si era ceva serios)
Multa sanatate.

| okays explică:

Tin sa mentionez ca am fost si la piscina duminica si in ziua aceea n-am avut niciun simptom, iar apoi ne-am facut oral. Oricum, mama a aflat ca mi-am inceput viata sexuala, dar tot singura ma voi duce la control...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru okays):

Controlul ginecologic se face la o saptamana dupa terminarea completa a menstruatiei. Nu se fac spalaturi intravaginale si nu se intretine contact sexual cu 24 ore inainte. Nu se folosesc spray-uri dezodorizante, nu se epileaza "pasarica" cu 48 de ore inainte de consultatie. Este indicat sa fii insotita de o persoana de incredere, de o prietena sau de iubitul tau. Multa sanatate!