| blackheart26 a întrebat:

Mi-e foarte dor de fosta mea iubită, mi-e dor de momentele frumoase petrecute alături de ea, mi-e dor de râsul ei, zâmbetul ei, vocea ei, mi-e dor de ea! Ne-am despărțit dintr-o prostie, ea s-a supărat tare rău pe mine într-o seară și a zis că ne despărțim, din orgoliu peste 2 zile am făcut un plan cu o prietenă de a ei, ca să o fac pe ea geloasă bineînțeles, planul a fost ca eu să am "o relație" noua cu prietena ei, bineînțeles ca ea a aflat de toată chestia asta și nu i-a picat deloc bine, ba chiar mi-a zis că a și plâns într-o seară pe chestia asta, după câteva zile am contactat-o pe ea și i-am explicat toată situația, mi-a zis "Numai doresc o relație" într-un final a înțeles ce a fost între mine și prietena ei, dar mi-a zis că și-a jurat ca nu se mai împăcă cu mine vreodată. După aproape o lună de vorbit simțeam că sunt pe drumul cel bun, ce-i drept răspundea destul de greu la mesaje, intr-un interval de 10-15 minute când eu răspundeam instant, am încercat să mai discutăm despre relația noastră și mi-a zis "Dacă nu a mers din prima ce te face să crezi că o să meargă?" m-am schimbat pentru ea, mi-am cerut iertare și știe că o iubesc, actual vorbește cu altcineva, dar nu o simt fericită, eu i-am zis că îmi doresc o nouă relație dar nu i-a picat tocmai bine, da doresc o relație, alături de ea, cu toate că existau certuri era chimia aia între noi, nici nu o pot vedea deoarece stăm la 7 ore distanță, postez citate despre ea și se simte dar îmi raspunde "Și eu te-am iubit și nu ți-a păsat când o făceam" îmi pasă și mi-a păsat mereu de ea, relatia a fost de 3 luni, dar lângă ea m-am simțit eu, o iubesc mai mult decât mă iubesc pe mine, este o fire care nu își deschide sentimentele atât de ușor, dacă îi dau acum mesaj ori îmi dă seen ori nu se uită la el, este doar din cauză că are pe altcineva și îmi zice "O să simți asta și pentru altcineva și o să fie ok". Nu, nu e ok, o vreau pe ea, nu pe alta ca să o fac să sufere, gândul mi-e doar la ea, m-am gândit să nu îi mai dau mesaje poate o fac să se întoarcă înapoi, de iubit știe că o iubesc dar ea nu cred că o mai face, vă rog din suflet ajutați-mă, am nevoie de sfaturi, sunt la capătul puterilor!

33 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Prietene, calm, ea a trecut peste, treci si tu. Next si sanatosi sa fiti.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ii mai scrie o vreme si vezi ce se intampla.

| SilentRain a răspuns:

Bai câtă drama... Vorbește cu ea daca se mai poate ceva bine, daca nu și mai bine caută alta

| blackheart26 explică (pentru SilentRain):

De vorbit am vorbit toată luna, dar evita subiectul, de găsit alta nu pot pentru că nu doresc să rănesc o persoană când eu mă gândesc la fosta.

| SilentRain a răspuns (pentru blackheart26):

Asta da dilemă laughing
Ia-ți timp liber de singuratate, ai gândit bine aici! Ai 10 lei pentru treaba asta!
Fericirea ta nu ar trebui sa se limiteze la un om, sa depinde de o persoana, fericirea este în tine nu în alții
Ce poți să faci dacă fata nu mai vrea? Nimic! Fie rupi legătura cu ea definitiv (ca sa nu suferi constant) și mergi mai departe
Și totuși mai vorbește o ultima dată cu ea, nu online ci fata in fata, spune-i tot ce simț și părea de rau etc... daca ea chiar nu vrea sa mai continuați ..nu o poți obliga, n-ai cum nu-i moral
Daca ea mai are ceva sentimente pentru tine se va întoarce și probabil te va ierta
Fiecare om în viața trecere printr-o despărțire dezastruoasă, nu este prima și ultima fata/om care va pleca din viața ta e o etapă normală în viața, doar persoanele care simt ceva puternic, real pentru tine îți vor ramane loiali pe o perioadă mai lungă de timp

| blackheart26 explică (pentru SilentRain):

Aș fi vorbit cu ea față în față dacă eram din același oraș, fiindcă stăm departe nu am cum, de răspuns nu îmi raspunde la telefon și nu vreau să renunț așa ușor la fata pe care o iubesc.

| SilentRain a răspuns (pentru blackheart26):

Fă-ți timp, găsește o metoda in care sa o contactez

| blackheart26 explică (pentru SilentRain):

Dacă o contactez ori nu îmi v-a vedea mesajele, ori o să primesc seen.

| SilentRain a răspuns (pentru blackheart26):

Atunci nu îți mai bate capul, nu simte la fel ca tine

| Mayhem666 a răspuns:

Eram cat pe ce sa spun ca TPU e un site pentru intrebari si raspunsuri, nu un jurnal personal in care sa iti scrii toate emotiile, dar apoi am vazut ca ai cerut ajutorul intr-un final dupa un text lung in care ai palavragit despre ceva ce absolut nimanui de pe acest site nu ii pasa.
Cum a spus si SilentRain, vorbeste cu ea, si daca nu mai merge, cauta pe altcineva.
Noi nu putem sa vorbim cu ea pentru tine, si nu avem puteri magice sa o facem sa se intoarca la tine, totul depinde de tine.
Prostia cea mai mare pe care ai facut-o a fost sa te prefaci ca esti intr-o relatie cu prietena ei.
Daca nu faceai asta, poate mai iesea ceva.

| Emma30555 a răspuns:

Nu face obsesie pentru ea, o sa mai iubești și alte fete, toți trecem prin relații, unele nu rezista, asa e viata, te vei maturiza și tu, și vei vedea ce înseamnă relație adevărată, fără jocuri și chestii complicate. Sfatul meu este sa nu i mai scrii, sa lași timpul sa le rezolve pe toate, și eventual sa încerci sa cunoști alte fete

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Spune-i ei asta, ca noi n-avem ce sa-ti facem.

| RobertMoon a răspuns:

La ce poveste lacrimogenă ai scris credeam că ești cu ea de câțiva ani, dar de fapt 3 luni. Calmează-te și nu mai fii atât de disperat. Nu vezi că ei nu-i pasă de tine și deja e cu altul? Dacă deja vorbește sau e cu altul înseamnă că pentru ea nu a însemnat mare lucru relația voastră scurtă așa că treci peste și caută-ți pe alta sau plângi in continuare degeaba. În 3 luni nu ai trăit nimic, mai ales daca zici că stă la 7 ore distanță de tine.

| Vântulalb a răspuns:

Exact: "Dacă nu a mers din prima ce te face să crezi că o să meargă?"
Trebuia sa fii atent de la inceput cum te comporti cu ea. Femeile nu trebuie sa suporte toate toanele barbatilor. Nu sunt doar obiecte sexuale.

| blackheart26 explică (pentru Vântulalb):

Mereu i-am vorbit frumos și am respectat-o, nu am folosit-o sexual deloc pentru că nu preț pe așa ceva în relație și stăm și departe!

| Vântulalb a răspuns (pentru blackheart26):

Si cu ce ai suparat-o?
Nu numai vorbele conteaza, ci si faptele.

| blackheart26 explică (pentru Vântulalb):

Cel mai tare a supărat-o planul meu cu prietena ei.

| Vântulalb a răspuns (pentru blackheart26):

Cea mai mare greseala din cate ai facut. Este de neiertat. De fapt, nici o fata nu ar trece peste asa ceva.

| alexalx1234 a răspuns:

E pe interes. Probabil era deja cuplata si cu ala cand erati impreuna. Uita de ea.

| blackheart26 explică (pentru alexalx1234):

Nu era pe interes, când am cunoscut-o era cu inima frântă iar eu ușor ușor am pus-o înapoi pe picioare

| alexalx1234 a răspuns (pentru blackheart26):

Ai pus-o pe picioare și s-a descotorosit de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata sa nu iti arati sentimentele fata de femei deoarece o sa te calce pe cap.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e in sfat de la un virgin singur incapabil să înțeleagă că în viața dai și de oamenii nașpa și nu are relevanță genul happy

Răspuns utilizator avertizat
| Gligore2000 a răspuns:

Fata nu te vrea, ce nu intelegi?

| larisa04 a răspuns:

Buna! La momentul acutial am o relatie de 2 ani si 7 luni. Consider ca, "relatia" cu prietena ei a adus un minus în încercarea ta de a te împacă cu ea. Astea sunt lucruri copilărești sa o faci grloasa cu asta. Din moment ce iti doresti ceva cu ea, scrie i sau sun o si spume i tot ce simti pentru ea, daca ea nu mai simtea ceva pentru tine nu ti mai rasoumdea indirect la citate si etc. Incercarea moarte n are. Ar fi mai ok sa vb cu ea si sa fii deschis sa i spui tot ce simti, ce gandesti tu. Numai bine!

| blackheart26 explică (pentru larisa04):

În intervalul în care am vorbit, i-am zis tot ce simt pentru ea, dar ea consideră că dacă relația nu a mers din prima, nici nu o să mai meargă, doresc să cred că vorbește cu cineva doar ca să treacă mai repede peste mine, este o fire mai rece și mi-e greu să scot niște cuvinte de la ea.

| larisa04 a răspuns (pentru blackheart26):

Asa sunt si eu, insa nu am renuntat la iubitul.meu in ciuda tuturor obstacolelor pe care le am întâmpinat

| spiczpeeper a răspuns:

Mergi la curve

| Gabriel0022 a răspuns:

Salut! A fost o prostie "schema" aia de ai facut-o ca sa o faci geloasa, daca nu o faceai, erai impreuna cu ea acum. Singurul lucru pe care il mai poti face este sa discuti cu ea pe tema asta, poti si insista sa te ierte, dar daca raspunsurile sunt negative, nu mai ai sanse. Alta varianta e sa ai rabdare pana se desparte de iubitul actual, eu tot cred ca te place. Mult succes!

| blackheart26 explică (pentru Gabriel0022):

Am insistat, am vorbit cu ea și îmi zice că la ex nu se mai întoarce, mi-e foarte dor de ea și mi-e greu să o văd cu altcineva sad