| Maria99Monica a întrebat:

Mi-e frică de o posibilă sarcină! Am 17 ani,nu sunt pregătită, nu vreau asta. Deși mereu a fost sex protejat, luna asta mi.a întârziat 4 zile(ultimul act fiind pe 10 martie 2017), m.am ingrășat,parcă și burta o văd mai mare, oare să fi fost ceva în neregulă cu prezervativul?

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Esti doar stresata. Singura faci sa ai simptome de sarcina. E normal sa iti intarzie daca te stresezi asa. Fa un test daca vrei sa te linisteti.

| dannys a răspuns:

Mergi si cumpara-ti un test de sarcina si vezi daca ceva este in neregula.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu vrei sarcina, si-ti este frica de un posibil accindet, nu faci sex, nu-i logic?
Abstinenta este singura metoda prin care nu ramai insarcinata, nu ai stres de sarcina si nu ai durerid e cap.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care a fost folosita o protectie sigura/adecvata la intretinerea fiecarui contact sexual, formarea unei sarcini in astfel de conditii atat teoretic cat si practic este considerata ca fiind aproape imposibila. Intarzierea pornirii menstruatiei la data calculata/preconizata, se poate datora atat aparitiei unei dereglari hormonale de moment, cat si din cauza caracteristicii predominant NEREGULATE a ciclului tau menstrual. Toate asa numitele "modificari" ale corpului observate in ultimele zile se datoreaza paranoiei care iti afecteaza logica si ratiunea. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca totul a fost protejat, nu poti fi gravida. Totusi, pentru linistea ta, fa un test de sarcina la 21 de zile de la ultimul act sexual.

| Lola05 a răspuns:

În primul rând încearcă să te calmezi. Frica te face să vezi lucrurile într-un mod exagerat.
Dacă a fost mereu protejat, 99% sigur eu zic că e doar o întârziere. După primele contacte sexuale în general fetele în caz de o întârziere își fac probleme atât de mari încât chiar încep să aibă simptome ale unei sarcini, doar că pe fond psihic.
Burta nu se vede decât de prin luna a 3-a cel mai devreme. Doar ți se pare, așadar, că e mai mare. În perioada asta embrionul ar fi cam cât jumătate de gămălie de ac iar săculețul gestațional nici la ecograf nu se prea vede.
Ca să te liniștești complet, mergi la o farmacie și cere un test de sarcină. Sau mai bine ia două, să îl repeți la o săptămână în caz că întârzierea continuă.
Sunt unele tip bandă care costă foarte puțin, între 3 și 5 lei bucata. Și cu ocazia asta te liniștești și tu și nu mai stai cu frică.

| AndCat26 a răspuns:

Nu cred ca este vorba de o sarcin avand in vedere ca v.ati protejat. Si asta cu ingrasatul si cu burta cred ca e doar in imaginatia ta, daca ai fi gravida burta nu s.ar cunoaste dupa cateva saptamani si nici nu ai lua in greutate atat de repede. Inca esti la varsta adolescentei in care organismul tau sufere diferite dereglari hormonale, tocmai de aia iti si intarzie ciclul. Cred ca nu ai de ce sa iti faci griji. Dar pentru linistea ta, I.ai un test de sarcina si fa.l.