| ilikeice a întrebat:

Mi-e frica sa fac sex, nu e durerea doar ca simt ca daca o fac ma voi schimba, am 16 ani si totusi sunt inca un copil, nu știu ce sa fac simt ca nu voi mai fi la fel.

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Simti foarte bine, te avertizeaza consttinta ca ca sexul fara casatorie e gresit asculta - o altfel te vor macina dureros mustrarile de constiinta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca te intrebi asta, inseamna ca nu esti pregatita. Acesta este un moment ireversibil pentru tine, si nu ar trebui grabit. Acest moment ar trebui facut DOAR atunci cand TU esti pregatita sa faci acest lucru, fara sa iti impuna cineva, fara sa te preseze, fara sa te gandesti la alte lucruri. De exemplu daca iti este ca acel baiat ar pleca de langa tine daca nu faci acest lucru, atunci inseamna ca numai pentru asta sta cu tine.
Este viata ta, asa ca tu ar trebui sa stii cand este momentul.

Si cum stii cand este momentul? Cand nu o sa te mai intrebi asta.

| Werrich a răspuns:

Te-a obligat cineva sa faci sex?

| Irinel15123532 a răspuns:

Asteapta pana la casatorie, nu intretine acte sexuale pana atunci, pastreaza-te pentru viitorul tau sot, este cel mai frumos cadou pe care i-l poti face sotului tau in ziua nuntii. Tu momentan esti fecioara, tu poti sa fii oricand ca celelalte fete care au facut sex si nu mai sunt fecioare, dar ele nu mai pot niciodata in viata asta sa fie ca tine, de ce? Pentru ca virginitatea este cel mai de pret cadou, si nu poate fi adus inapoi. Sexul in afara casatoriei este un pacat inaintea Lui Dumnezeu. Nu mai intretine discurii desppre sex, si care ar putea sa te ispiteasca. Dumnezeu a promis o familie fericita si o mare binecuvantare pentru cei ce se pastreaza curati pana la casatorie. Dumnezeu sa te binecuvanteze, citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| alexalx1234 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Degeaba îi spui. Nu te va asculta. Nu le interesează treburile astea, din păcate.

| ilikeice explică (pentru Irinel15123532):

Sunt băiat lol

| ilikeice explică (pentru alexalx1234):

Sunt baiat.

| yooshi a răspuns (pentru Irinel15123532):

Taci irinel

| ancuta286 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cel mai de preț cadou auzi tu. Cea mai comunista gandire. Daca e sa faca sex, o face pentru ea, pentru plăcerea ei. Nu ca sa satisfacă bărbatul. Nu ca sa satisfacă un sot. Daca vrea sa o facă o face, dacă nu, nu. Este decizia ei, corpul ei o face cu cine vrea. Daca ea dorește, nu ar trebui nici o secundă sa se sacrifice pentru un bărbat. Iar dacă barbatul cu care o sa fie pe viitor o sa se ia de ea pentru ca nu este virgina, nu ar trebui sa fie cu el in primul rând. Te îndrăgostești de caracterul unui om si iubești omul. Nu o concepție de caca.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru ancuta286):

Este absolut decizia ei, este adevarat.
Dar cu timpul draga prietena, fie ca vei accepta sau nu, o sa vezi ca aceste lucruri pe care le-am afirmat mai sus, sunt adevarate.
Dar aceste lucruri le vei afla putin mai tarziu. Orice actiune are o consecinta, pozitiva sau negativa, dar roadele se vor arata in timp. Momentan un lucru pare inofensiv si placut, dar vine o vreme cand muzica se opreste, lumina se stinge, cortina se trage, iar atunci pot aparea regrete.
Stiai ca apei ii trebuie zeci de ani pentru a sapa in stanca? Un om oarecare daca ar vedea un izvor trecand peste o stanca, nu si-ar inchipui niciodata ca acea apa linistita si inofensiva ar putea forma un mare sant in stanca aparent puternica, iar cand efectul este vizibil pentru oricine, este deja prea tarziu. Gandeste-te la toate aceste lucruri, nu le trata indiferenta. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| ancuta286 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Religia nu ar trebui amestecată în nici un fel în discuții de genul acesta. Chiar dacă o sa regrete sau nu, este decizia ei. Lasă-ți fetele sa faca propriile decizii, fără sa fie condiționate de gandul că nu o sa fie suficient de bune pentru un bărbat.

| DenqOO a răspuns:

Mai asteapta pana la 18-20 de ani. Nu e nici o graba.
Nu o sa te schimbi, o sa fii mai deschisa pe seama acestui subiect

| Ali19 a răspuns:

Este complet normal sa simți nepregătire. Nu trebuie a o faci, fiecare se dezvoltă în felul lui. Sexul e doar o parte a vieții pe care o descoperi când simți ca ești pregatit/ă. Faptul ca ți-e teama ca nu vei fi la fel e complet normal. Dar te asigur ca la celalalt capăt nu ți se va păta mândria și nu se va schimba nimic în viata ta din punct de vedere social. E doar un act între 2 parteneri care se presupune a fi placutsc și intim. Nu e nimic rău sau indecent în asta