| anonim_4396 a întrebat:

N-am crezut ca voi intreba asta dar..mai bine sa fiu sigurlaughing. Deci astazi am facut sex cu prietena mea fara prezervativ. Nu, nu mi-am dat drumul in ea.Dar am auzit undeva ca exista sansa sa ramai gravida chiar daca partenerul nu si-a dat drumul ci pur si simplu ca a ramas "samanta" pe acolo in timpul actului sexual. Este adevarat? Ce sanse sunt?
P.S: Daca ma intrebati de ce nu am folosit si de data asta prezervativ ei bine...a fost ceva pe nepregatite sa zic asa laughing Eram departe de vreun magazin si..etc.

10 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Daca te-ai masturbat cu vreo 2-3 ore inainte de sex, e posibil ca lichidul preejaculator sa contina si spermatozoizi.

| paladinnn a răspuns (pentru SG1995):

Nu m-am masturbat toata ziua. Desi aveam lichid preejaculator inainte de act.

| Pool77 a răspuns (pentru paladinnn):

Calm.

Fac asa de 1 an, totul e ok.
Conteaza sa nu ejaculezi inainte de act si sa nu te scapi in ea.

Daca nu a avut loc o ejaculare inainte de act si esti sigur ca n-ai scapat in ea, sunteti safe 100%.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sansele sunt de 20% daca fata este in perioada fertila. Daca nu este in aceasta perioada, sansele sunt zero.

| paladinnn a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am inteles ca perioada fertila este perioada in care un ovul poate fi fecundat, perioada de sangerare presupun sau popular "sunt pe stop" laughing. Iubita mea are perioada in jurul zilei de 10 ale fiecarei luni. Astazi este 21, sansele sa fie fertila sunt 0 sa inteleg nu?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru paladinnn):

Este cam aproximativa perioada. Dar sa presupunem ca urmatoarea menstruatie incepe pe data de 10 mai. Venind inapoi 19 zile, aflam ca prima zi fertila este data de 21 aprilie. Ultima zi fertila - mergand 7 zile in continuare -, este 28 aprilie. Deci ziua de 21 este la limita si probabilitatea sa ramana gravida este, dar fiind prima zi, este mai mica decat in zilele urmatoare, mai ales ca n-ai ejaculat inauntru. Zic mai mica de 20%, chiar aproape de zero.
Cand calculezi perioada fertila prin metoda calendarului trebuie stiut exact perioada ciclului menstual (atentie, nu cat tine menstruatia, ci de la prima zi a menstruatiei, pana la prima zi a urmatoarei menstruatii).

| paladinnn a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Apropo, tin sa mentionez ca iubita mea a avut niste dureri de burta si a spus "renumitul" : "doar varful" ( nu stiu cu ce ar fi afectat-o dar in fine, nu asta e ideea), si ca tin foarte mult la ealaughing Asa s-a intamplat, nu a fost "all-in". Conteaza si asta? Reduce sansele?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru paladinnn):

Sa inteleg ca "renumitul" este penisul, iar "doar varful", inseamna ca ai itrodus doar capul sau varful penisului? Asta nu prea conteaza sau conteaza in functie de situatie. Un exemplu: s-au intamplat ca fata sa ramana gravida si in cazul in care ejacularea s-a produs deasupra vulvei, iar din neglijenta nu s-a executat spalarea zonei, astfel ca strop de sperma s-a scurs in vagin.
Am dat acest exemplu ca sa vezi ca totu-i relativ.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sanse sunt doar daca era in perioada fertilka.

| Mandreiv a răspuns:

Metoda calendarului pentru ca aia inseamna ceea ce ai zis nu ofera protecție 100% iar contactul sexual fara protectie nici macar atat. Lichidul preejaculare poate contine spermatozoizi dar luand in calcul ceea ce ai descris sansele sunt minime spre nule ca prietena ta sa fi ramas insarcinata.