| TwiT3R a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep... aaaa pai treaba sta cam asa : eu tin foarte mult la o fata si cand zic ca tin la ea nu e ca si cum as spune ca imi place cum arata(majoritatea baietilor spun ca plac pe fata "X" cand de fapt lor le place fizicul dar eu nu sunt asa ma rog asta nu prea conteaza si nu prea imi place sa vorbesc despre mine in general asa cum fac altii cu atat entuziasm) asa si ei ii placea de mine(la inceput chiar mult de tot ca am vazut ce vorbea ea cu verisoara ei despre mine). In aceea saptamana am recunosc si eu si ea ce simtim unul pentru altul pe mess(era plecata din oras) apoi sambata din aceea saptamana mi-a zis ca nu vrea sa fie cu mine(cand ea ar fi venit inapoi trebuia sa mergem in parc cu verisoara ei si un amic de al meu care amandoi stiau de mine si de ea - adica era planificat aceasta iesire in oras) pe motiv ca nu ma place asa mult ca sa aiba o relatie cu mine.In saptamana urmatoare am mai stat cu ea pe afara, am mai fost prin centru' pe un biliard si nu prea vorbea cu mine bine ca nici eu nu prea am vorbit cu ea ca imi era rusine dupa ce se intamplase pana atuncea iar apoi au urmat saptamani la rand in care nu am mai vazut-o aproape 2 luni si apoi in ultima saptamana inainte de inceperea scolii ne-am intalnit(era afara cu verisoara ei si inca o ruda si m-au chemat si pe mine afara - eu nu ma asteptam sa o vad atuncea deci mare fericire pe capul meu) dar atuncea aflasem ca va fi ultima data cand o voi vedea pana la anul care va urma si din cauza asta m-am blocat si am vorbit doar cateva lucruri cu ea si apoi dupa ce ea plecase imi vinea sa plang de cat de prost eram iar in prezent mie si mai rau.De cand a inceput scoala am inceput sa mai vorbesc cu ea prin mesage dar putin rau adica in jur de vreo 6-7 replici intr-o zi, imi raspunde scurt aproape cu stereotipuri si mai greoi iar amicului(de care va vorbeam mai sus) meu ii raspunde la fel de greu dar lui ii spune mai multe iar asta imi rautateste si mai mult starea...la sala cad pe jos si tot imi vine sa plang, cand ascult muzica de club/rock/pop etc nu triste nici macar o melodie trista nu ascult si totusi tot imi vine in minte "daca ei i-ar place melodia asta?","cum ar fi daca as invita-o la un concert?" si tot feluri de chesti. Pur si simplu nu pot face fata sentimentului pe care il am pentru ea, sa chiulesc de la scoala si sa-i spun mamei despre asta nici-o problema pot face asta, sa ma iau in gura cu oricine intr-un minut il innebunesc, sa ma bat cu caini, sa aud de la cineva ca o sa repet anul scolar, sa aud ca toti profesorii au pica pe mine si nu pot sa trec clasa, sa ma abtin de la fotbal orice pot dar nu si acestei "dureri dulci".
In saptamanile inainte de inceperea scolii cand nu am mai vazut-o deloc aflasem de la altcineva cum ca ea era cu un tip si nu mi-a picat deloc bine asta; dupa 1-2 zile asa am auzit s-a despartit de ala si apoi dupa inca o saptamana s-a combinat cu altul si de data asta mi-a zis chiar ea pe mess ca ii place de tipul ala(i-a placut de el si inca ii placea imi zise-se ea) iar acest lucru m-a facut sa cedez de tot, incepusem sa plang in camera cu restul familiei dormind si superliniste in casa si de atunci nu am mai intrat pe mess pentru m-am jurat ca nu mai intru.Chiar nu mai pot, am inceput sa fiu antipatic de toti care au o asa zisa relatie cand ei vad doar exteriorul si cat de mult se prefac, de cei care stau cu cate o fata in fiecare saptamana ba chiar incep sa-ma grabesc sa fac cumva sa nu-i mai vad in fata mea
Va rog eu, ce sa mai fac acum? crying Stiu ca voi va ganditi ca numai dinastia care sufera si pun aceeasi intrebare sunt si ar spune ca nu avem pic de minte dar nu pot sa le spun unor prieteni asta ca apoi m-ar crede nebun sau mai stiu eu ce si nici parintilor nu pot va dati seama; zi de zi ma simt superprost, gol si fara chef de viata deci inima cea care ma tine in viata ma chinuie acum. Ajutati-ma! va rog crying((

Răspuns Câştigător
| AndreiGabi a răspuns:

Mda,cunosc sentimentul.Nu poti spune "STOP" la tot ce simti, trebuie sa lupti cu asta. Vreau sa te gandesti la ceva:ai explicat la inceput ca poti sa placi o persoana in doua feluri:in modul tau si al altor baieti.Atunci cand v-ati recunoscut unele sentimente pe mess, esti sigur ca nu era doar genul ala ne semnificativ de placere din partea ei? Daca ea chiar a tinut la tine(te-a placut, cum o placi tu) trebuie sa existe o cauza ce a facut-o sa se razgandeasca.gandeste-te la cauza aceasta.Probabil fostul prieten a revenit atunci in viata ei, probabil amicul tau a spus ceva de rau de tine etc.Si acum intreaba-te din nou "am insemnat ceva pentru ea?". Daca iar raspunsul este "Da" compara orice cauza de mai sus iti vine in cap cu respingerea ta. Poate te ranesc acum, poate te fac sa te simti prost dar uneori intrebarea "Merita?" ajuta.Merita sa plngi pentru ea,merita sa fii in stare sa faci atatea lucruri pentru ea, merita?"aaa stii, nu te plac atat de mult sa incepem o relatie"Merita? Durerea nu o sa dispara dar in timp o sa realizezi multe lucruri si o sa fie mult mai usor.Numai bine!

2 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Tl; dr

Dragostea e felul naturii de a ne pacali sa ne reproducem.
Deci... elimina dragostea din ecuatie si ce ramane? Doar "telul" de a ne reproduce.

Aplica asta si vei fi fericit laughing

(Dar cum am zis si mai sus...tl; dr)

| pufuletexploziv a răspuns:

Si eu am trecut printr-o nebunie de iubirehappy
parea mea ar fi sa ati ei inima in dinti si sa ai vorbesti calm tot ce ai pe suflet,te descarci din nebunia asta,poate si ea e nebuna dupa tine dar te astepta pe tine sa faci primul pas, poate ca ea stie ce simti tu si ca esti innebunit dupa ea(unelor fete le place sa fie baieti inebunite dupa ele), poate si de asta ati spune atatea ca sta cu altu ca bla blahappyvrea sa te inebuneasca mai tare pentru ca se simte importanta in jurul tauhappy eu zic sa ati ei inima in disti si sa-i spui tot. daca u tot ti in tine mai tare te strici ori vorbesti cu ea si ai spui tot atunci te descarci ori daca nu ai tupeul sa ai spui ei direct aceste sentimente spune-i verisoarei ei ca sigur o sai spuna tot ce iai spus tu,happy si dupa cand vei afla ca verisoara ei ea spus tot atunci sun-o si vorbeste cu ea despre asta o sa-ti fie mult mai simplu stiind ca ea stie dejahappy
o sa functioneze ca asa am patit si eu
si tot asa cineva mi-a dat ideea asta.si a mershappyfunda?