| BGI a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep... Cred ca o sa incep cu "Salut".
Salut! E greu, greu sa fii indragostit. Deci, toata povestea a inceput acum aproape 4 ani, cand usor usor m-am indragostit de o fata. Am incercat sa fiu cu ea atunci, nu s-a putut, din cauza ca ea avea pe cineva, tinea totusi si la mine, dar din spusele ei, nu ii sta in caracter sa insele. Ok, inteleg asta si astept, astept, pana acum 2-3 luni, de cand am fi impreuna ( cica ) - eu o iubesc si acum, o iubesc ca un nebun. Una din probleme ar fi distanta ( 240 km ), iar a doua ar fi faptul ca ea inca se mai gandeste la fostul, desi spune ca tine foarte mult la mine, dar nu poate spune ca ma iubeste la fel cum o fac eu. Inainte de bac am fost la ea ( ea este la facultate ), am stat aproximativ o saptamana, iar acum, din cauza ca eu am picat bacul, trebuie sa stau acasa sa invat, si nu ma mai pot duce la ea. Asa am sfarsit invitand-o o saptamana la mine, si prin chestia asta am aflat de fostul. I-am spus, sunt dispus sa trec peste, si sa uit asta, atata timp cat si ea isi doreste asta. Mai e chestia ca ea nu vrea sa se simta vinovata pentru alegerea mea de a sta cu ea ( trebuia sa plec in Italia la parinti ), si ca se simte prost din cauza asta, si alte chestii de genul asta. Eu o iubesc... cu adevarat si nu stiu ce sa fac. Astept sfaturi de la cei mai experimentati, pentru ca eu unul nu prea mai stiu ce sa fac. Sper sa intelegeti ce am vrut sa scriu aici, pentru ca nici nu stiu cum sa imi organizez gandurile pentru a fi inteles mai usor. E greu sa imi transpun sentimentele in scris...

Răspuns Câştigător
| Giuly_6375 a răspuns:

Buna Gaby, sunt de parere ca si tu esti constient de faptul ca te-ai implicat intr-o relatie, care se poate sfarsi oricand. nu e de mirare ca tie iti e greu, dar probabil si ei ii e la fel de greu precum tie, ea inca mai tine la fostul ei prieten dar in acelasi timp si la tine, incearca de fapt sa-ti ascunda faptul ca simte prost ca nu te poate iubi in acelasi mod. Cred ca daca ai fi mai mult timp alaturi de ea lucrurile ar sta altfel, incearca sa o faci sa inteleaga ca tu nu esti fostul ei, ci baiatul de care ea are nevoie pentru a fi fericita. Daca nu se schimba sti ce ai de facut. Numai bine

12 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Te-ai gândit la varianta de a o lua pe ea cu tine când pleci din ţară? Astfel, veţi fi departe de toate.Doar tu şi ea.

| Roberta a răspuns:

Dragule fata asta inca nu a trecut de etapa despartirii, sa zic asa inca nu cred ca sa obisnuit indeajuns cu noile lucruri. De astfel stie ca si tu tii la ea, oarecum cred ca se simte constransa. Iar tu renunta la ideea de a face totul pe placul ei, daca nu va incepe sa profite de sentimentele tale. Fara suparare, un tip ca tine merita mai mult. Bafta oricum

| NoChanceForUs a răspuns:

Știi...eu cred că ar trebui s-o lași mai moale cu tipa asta...adică mai și pleci din țară,iar ea se gândește la fostul; mă rog,vezi ce mai zic alții, deși ar trebui să faci ce gândești, nu ce simți.

| NoChanceForUs a răspuns:

@Gaby: Asta vroiam să-ți zic și eu, trece viața pe lângă tine aiurea.Și au trecut 4 ani mai repede ca berile și cu ce te-ai ales? Poate alte tipe din preajmă te plăceau și cine știe ce viitor puteai avea cu ele; Dacă rămâi în Italia atunci las-o baltă, amice.Nu are rost să te mai chinui cu asta. Dacă ea nu prea vrea nici așa cât ești la 240 de km, gândește-te la distanța aia.Relațiile la distanță sunt făcute să fie eșecuri, sau cel puțin îți pun multe piedici.
Vezi-ți de viață, iar ea și-o va continua pe a ei.
Ori asta ori te frămânți inutil încă 4 ani, sau până ea îți zice „salut".
Gândește-te bine și dă-mi un mesaj pe privat când ți-oi aduce aminte de mine, că-s curios cum se termină.winking

| deea89 a răspuns:

Totul se rezolva prin comunicare si in timp! Ia`o de mana o data si stati de vb foarte serios pe temele astea, daca tu vrei sa ramai in tara pentru ea spune`i, fa`o sa inteleaga ca tu iei odecizie pentru binele tau, ca asta vrei tu sa faci.ti-am zis totul se rezolva numai cand stati aman2 de vb, si vezi ce vrea ea, daca tine la tine si vrea sa fiti impreuna si chstii de gen. Poate e prea dev sa te iubeasca dar asta nu inseamna ca nu tine la tine sau ca se gandeste la altu`. Sper sa te fi ajutat macar putin.Mult succes :*

| Kassandra_9578 a răspuns:

Iubire cine nu trece prin asa ceva! Ok, poate ca mai are inca o,, pata" in inima care i-a ramas de la fostul iar u trebuie sa o recastigi! Bineinteles e greu pentru ca trebuie sa inveti si sa iei anumite decizi. Uite u nu cunosti fetele pentru ca nu esti faca dar ele gandesc in mai multe moduri... Trebuie sa-i spui clar ca asta-i faza s-a terminat cu ala si sa mearga mai departe.Ii spui cuvinte care sa o mangaie nu o iei cu forta (cauta pe google) si ii aduci si tu ciocolata sau ceva! Daca tot se gandeste la ala inseamna ca tu ai fost practic doar marioneta lui ca sa poata trece ea peste deci... gandeste-te bine!

| alinaiiiioana a răspuns:

Lasa-i un timp sa isi vindece ranilewinking e ink confuza tine la tine dar nu la uitat nici pe celalt timpul va decide pentru voi ea trebuie sa isi dea seama ce vrea de la viata si pe cine vrea dai un timp pentru asi pune ordine in ganduri sa stie exact ce vrea de la tine

lasa-i timpwinking

| BGI explică:

Mersi pentru sfat deea.
NoChanceForUs: Daca plec in Italia, plec de tot. Stii ce este ironic? Ea este cea care gandeste prea mult, iar eu sunt cel care simte.
Astept si alte sfaturi si/sau pareri.

| BGI explică:

Giuly, de acord, lucrurile ar sta altfel daca as sta mai mult timp langa ea, dar eu nu pot sa ma duc la Bucuresti la ea pana nu termin cu bacul, iar ea nu vrea sa vina la mine pentru ca se simte prost... Ce sa mai spun?

| BGI explică:

Stie ca tin la ea, de aproape 4 ani stie asta. Constransa nu are de ce sa se simta, zic eu. I-am spus ca o astept cat va fi nevoie si ca voi avea rabdare, dar parca si rabdarea are si ea o limita. M-am saturat sa vad cum trece viata pe langa mine, si eu sa stau sa plang dupa ea, dar totusi, nici fara ea nu vreau sa fiu in viata...

| BGI explică:

In viata = pe parcursul vietii... sa nu se inteleaga ca as avea ganduri de emo big grin

| BGI explică:

Timp... cat timp? Pt ca si eu m-am saturat de atata timp.
NoChance, am incercat si cu altele pana sa fim impreuna "oficial", dar mai mult de 2-3 saptamani nu am rezistat, tot la ea imi statea gandul. O sa te anunt cum s-a terminat big grin
Nobody, nu am incercat sa ii spun asta, dar nu cred ca ar vrea sa renunte la facultate. A terminat anul 1 la drept. Iti dai seama ca as fi mai mult decat fericit daca ar vrea asta, dar niciodata nu am pus problema in modul asta, pentru ca stiu cam ce raspuns imi va da.
Kassandra: Stiu sigur ca nu am fost marioneta, dar chestia asta, cu fostul, ma omoara, incet, dar sigur.