| andra_9841 a întrebat:

Noi ne-am despartit de mai multe ori pe tema asta dar ne-am impacat mereu.Eu sunt genul acela de persoana care daca ne-am certat nu suna si nu il caut eu prima, sa ma caute el.Si acum 2 saptamani m-a sunat si m-a luat la rost ca unde is si de astea. Si i-am zis ca venisem sa mananc in oras iar el s-a crizat si a zis ca mi-o va plati. A doua zi a zis sa iesim. Eu avusesem o zi foarte proasta si totusi am zis sa merg pentru ca mereu las de la mine.Si m-am dus si cand am ajuns acolo el mi-a zis "serus, cf? mno eu plec la baut, ti-am zis ca ti-o platesc" iar eu am plecat plangand si m-am pus pe o banca si am tot stat. Apoi ma sunase cel mai bun prieten al lui sa ma cheme la suc si am mers dar acolo era si el. Ce crezi ca a facut? Facea faze de alea cum ca eu as fi fost... ceva nashpeta de aia.Mno bine si m-am pus la masa cu ei si am tot povestit si am comentat la adresa lui sa se siimta si el prost.Si s-a enervat si a plecat. Apoi mi-a reprosat ca dc am iesit cu prietenii lui.Vineri iesisem in oras. Si m-am intalnit din intamplare cu prietenii lui si cu el. Cu el nu am vb dar prietenul lui m-a chemat la o inghetata, iar eu eram foarte suparata, iar acesta m-a strans in brate, iar prietenul meu atunci iesise din bar.(Uitasem sa mentionez ca atunci eram despartiti pentru faza cand m-a lasat balta). A facut o fata evident era gelos.Si am intrat inauntru si ce crezi ca a facut? L-a trimis pe unu sa ne spioneze.Si s-a dus ziua aceea pur si simplu prietenu ala (spionu)a venit si a stat la nesimtitu la noi la masa.Nimic nu am putut vorbi. Apoio am mers spre casa iar prietenul cel mai bun al lui, cel cu care iesisem la inghetata, m-a luat de mana.Desi suntem doar foarte buni prieteni.Seara intrasem pe net. Iar prietenul meu a intrat repede pe mine sa-mi faca scandal. Mi-a vorbit urat, si mi-a zis ca pot umbla cu oricine dar cu prietenul lui cel mai bun nu.Si m-a tot injurat.Si-a pus pana si status. in care ma injura.In seara aceea am plans continuu. Mi-a spus sa nu il mai sun s-au sa nu cumva sa il mai caut vreodata. Zis si facut. A 2 zii m-a sunat cea mai buna prietena a mea. Sa-mi zica ce?"Andrada aseara am vorbit cu prietenul tau.Si mi-a zis ca e foarte gelos ca tu iesi cu prietenul lui cel mai bun" Si cica avea o voce trista.Deci ii parea rau.In ziua aceea eu plecasem in excursie. Dupa-amiaza cand incepusem si eu sa ma distrez un pic dupa atata tristete. M-a suna el.Nu raspund. Apoi vazand ca insista hai sa vad ce-i trebuie.Si ma intreaba ce face ceva fata de pe acolo.(PREtext). Si apoi imi zice"Te-am sunat ca prietenul meu cel mai bun nu te-a putut suna. Stiu ca sunteti impreuna.etc" Mno ii zic "altceva?" Si tot m-a i-a cu chestii de genu "eu credeam in relatia asta.nu stiu ce dar nu am avut cu cine". Si i-am zis "mno bine eu am de lucru serus."Si m-a tot tzinut in povesti referitoare la ziua anterioara.In ziua aceea m-a tot sunat.Si Duminica (a3a zii) mi-a zis sa ii fac beep cand pot vorbi ca el vrea sa-mi zica ceva foarte importat, iar seara pe la 10 ma suna.Si imi zice"fi atenta vreau sa ne impacam si sa uitam de toate fazele de saptamana asta, gandeste-te si zi-mi acum seara daca vrei". Si i-am zis ca okay ne impacam dar sa nu mai faca figuri si asa...Si cand ne-am intalnit era ft okay dar apoi.Asa face mereu dupa ce ne despartim.De ce? Ce sa ma mai fac? Acuma i-as da papucii dar.nu as vrea sa ma mai impac cu el dar mi-a fi foarte greu, si intr-un fel as vrea sa mai fiu cu el. Ce ma sfatuiti sa fac? Imi place sa par dura dar nu-mi iese mereu. Unele prietene care il cunosc de mai mult timp imi spun ca ma iubeste dar e orgolios si nu vrea sa-mi arate.Atunci sa ramana cu orgoliul si cu prietenii lui bazati.Multumesc pentru ajutor:*

7 răspunsuri:
| Yana a răspuns:

Incearca sa mai citeti cu atentie ceea ce ai scris tu, dar ca si cum ar fi scris o alta persoana. Ce parere ai avea? Daca prietenul tau te iubeste insa e orgolios, e cam aiurea situatia. De ce? Pentru ca el asa o sa faca tot timpul.Si sa iti mai zic o chestie. Odata ce te si injura, nu prea cred eu ca te iubeste. Poate doar tine la tine. In orice caz, eu nu as accepta niciodata sa ma injure. Si pana la urma, el pierde mai mult. Nu inteleg de ce tot o taraganati asa: impacare-despartire, impacare-despartire. Hotarati-va odata: mergeti inainte, sau incheiati aici si fiecare isi vede de treburile sale. Decizia e a voastra.

Succes pe mai departe!

| ralucagld a răspuns:

Cred ca sunteti cam maricei sa va jucati de-a soarecele si pisica.luptati pentru rel voastra daca vreti sa o pastrati si nu o distrugeti prin chestii de genul asta pentru ca la un moment dat veti ajunge la despartire si chiar daca recunosti sau nu te va durea si pe tine la fel sau poate mai mult decat pe el.incearca sa numai fii asa de impulsiva. vorbeste frumos cu el.nu-i mai da motive de gelozie si te asigur ca totul se va schimba in bine in relatia voastra :*

| moniquec a răspuns:

Dupa parerea mea e sa'l lasi balta definitiv si pe el si pe prietenul lui cel mai bun...nu trebuie sa stai cu prietenul lui cel mai bun pentru ca in ochii lui si in ochii persoanelor care te cunosc o sa pari a fi o fata usoarahappy asa ca baietii mai sunt sute/mii/milioane...si cel mai bine ar fi sa'i lasi pe aman2happyparerea mea.bafta

| georgiana_5779 a răspuns:

Eu crede ca ar trebui sa te mai gandesti. ar trebui sa stai de vorba cu tine insuti si sa te hotarasti daca mai vrei sa continui asa. sper ca ti-am fost de ajutor. daca vrei sa vb mai detaliat, lasa id la msj

| oni a răspuns:

Daca face mereu asa eu zic sa il lasi ca mai sunt si alti baieti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am stat niciodata cu un baiat sunt in clasa a 5 a si el e in clasa cu mine si mi-a zis ca ma iubeste si eu ia-am raspuns si eu pe tine dar nu stiu cum sa fac sa stai cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-l draq si cautati altul