| WarGarurumon a întrebat:

Nu am inteles porunca "Sa nu fi desfranat". Ce parere aveti? Ce pacate intra aici?

4 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Să nu umblii din floare-n floare/Din bărbat în bărbat/Din femeie în femeie/Să îţi păsteazi putitatea sufletului/Ăsta e singurul lucru de preţ al unui om...

| SEAL a răspuns:

Sa ai limita in orice PS parerea mea e ca e o mare tampenie

| ladybug11 a răspuns:

Poi sa ai o limita la orice...

sa nu bei prea mult,
sa nu lenevesti prea mult,
sa ai limite morale ( sa nu sari pe fiecare fata care-ti zambeste.)

| ArTeMiSs_8963 a răspuns:

"Sa nu fii desfranat": prin aceasta porunca sunt oprite toate cugetele si dorintele necurate, toate cuvintele si faptele necuviincioase de care crestinul trebuie sa se rusineze inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor.
De asemenea, porunca aceasta opreste toate acele lucruri si fapte care pot duce pe crestin la pacatul desfranarii, precum: imbracamintea necuviincioasa, necumpatarea in mancare si bautura, citirea cartilor pornografice, jocurile si cantecele necuviincioase, betia si lenea. Tot de pacatul desfranarii tine si calcarea credintei dintre sot si sotie, adica adulterul.

Desfranarea este un pacat foarte mare, fiindca rapeste omului curatia trupeasca si sufleteasca, vatama sanatatea, intuneca mintea, impietreste inima si indeparteaza pe credincios de Dumnezeu. Pe de alta parte, ea mai indeamna si la alte pacate, ca: minciuna, furtul, omorul.
Datoria noastra este, deci, sa ne ferim de acest pacat si de toata ispita spre el, prin rugaciune, post, munca si stapanirea poftelor.