| anonim_7264 a întrebat:

Nu am scris niciodata pe nici un sait, am incercat sa imi raspund singura la intrebari. dar nu gasesc un raspuns. de ce a dat Dumnezeu iubirea? ca sa suferim? sa varsam lacrimi? da e frumoasa cand ti se raspunde. povestea mea: "am 20 ani, sunt cu un baiat (20 ani)suntem impreuna de 3 ani jumate.la 1 an ne-am inceput viata sexuala, il iubeam mai mult decat pe mine, era o iubire sincera, curata... dar m-a inselat la putin timp dupa aceea, l-am iertat datorita acelei iubiri. l-am inselat si eu, din razbunare cred. m-a iertat.am trecut amandoi peste asta. dar iubirea mea sincera nu a mai revenit, am pirdut-o undeva pe drum.acum era altfel de iubire, una in care nu ma mai durea asa rau cand ne certam, eram mai distanta mai rece.sunt o persoana creia imi place sa iubesc, sa daruiesc iubire.astazi nu stiu ce simt. el e o persoana mai distanta, e gelos. dc ce sunt asa unii? ne certam foarte des din nimicuri, uneori simt nevoia de putina dragoste, de o vorba buna, de un"cum te simti astazi?"dar ma lovesc in schimb de certuri, de ignorare.de multe ori i-am zi sa terminam, se supara si imi zice ca am pe altcineva, ca nu il mai iubesc. ii explic cum stau lucrurile si imi promite ca se va schimba.ne impacam, trec 2 zile totul revine.si tot asa. poate va intrebati dc mai continui asa? sincer nici eu nu stiu, dar ce stiu e ca nu pot supune gata si sa plec.mereu ma "vrajeste"si il cred iarasi.chiar nu stiu ce simt. poate canimic, poate ca il iubesc. dar nu imi pot da seama.stiu ca o sa primesc raspunsuri cu "pune piciorul in prag si gata termina"nu e chiar simplu. e nasol sa nu sti ce simti, sa fi confuza.va intrebati ce ce am scris atunci. poate pentru ca simteam nevoia sa povestesc cuiva, sub numele de anonim. spuneam la inceput ca am unele intrebari la care nu mai gasesc raspuns. de ce atunci cand iubim pe cineva nu aratam ce simtim? de ce iubirea e dureroasa? de ce trebuie sa iubim? de ce baieti sunt insensibili?(unii)

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Intenţionam să-ţi dau un răspuns inteligent dar în momentul în care tu pleci de la premiza că toată lumea crede în dumnezeu, fantoma sfântă, cristoşi şi alte personaje imaginare... deja e aiurea.
"de ce baieti sunt insensibili?" - De ce sunt femeile curve?(unele), De ce sunt femeile proaste?(unele), De ce sunt femeile materialiste?(unele). Iată contraexemple de întrebări stupide.
Şi, cel mai relevant - De ce femeile sunt victimizate aşa de mult?!
Te-a înşelat, trebuia să termini atunci. Nu ai terminat, nasol. Atunci poate chiar credeai că-l poţi ierta. Totuşi, tu l-ai înşelat şi tu, ce pana mea... să fiţi egali, nu?!
Nu merge chiar aşa! Dacă chiar vroiai să-l ierţi, nu repetai greşeala. Cam pe-acolo ai pierdut iubirea, zic eu!
De ce iubirea e dureroasă? - Fiecare doarme aşa cum îşi aşterne.
de ce atunci cand iubim pe cineva nu aratam ce simtim? - eu arăt. Dacă nu primesc răspuns, prefer să renunţ din faşă, tocmai ca să nu sufăr!
de ce trebuie sa iubim? - dar nu trebuie! Eu dacă nu vreau, nu iubesc. Dar dacă vreau şi decid să iau o relaţie foarte în serios, atunci iubesc dar alegerea am făcut-o eu, ştiind că după aceea nu voi mai putea da înapoi!
Succes.

| elyssa20 a răspuns:

Pentru ca doar cu lacrimi se naste dragostea adevarata. cand iubesti cu adevarat esti dispus sa faci orice asta insemnand si sa suferi. cine stie sa iubeasca acela are puterea sa treaca si peste suferinta. fara lacrimi nu exista dragoste.
una fara alta nu exista.
pentru ca acel acea prost nu merita iubirea ta.
e ceva normal in dragoste nimic nu poate fi perfect, atunci cand suferi iti dai seama de fapt cat de mult iubesti.
daca nu suferi nu iubesti.
lacrimi de iubire tot ce-am de la tine ce dobitoaca e adela popescu
pentru ca asa e dragostea ceva frumos dar in acelasi timp si ceva dureros. de ce nu exista dragoste fara suferinta, fara lacrimi?
ba da exista problema e ca noi atunci cand iubim asteptam ceva in schimb asta e iubire egoista iubeste fara sa astepti nimic inapoi vazand in omul acele ceea ce ar putea deveni si nu ceea ce este el ea cand vei ajunge sa iubesti pur si simplu fara sa vrei nimic inapoi nu vei mai suferi nu vei avea cum.
nu exista un raspuns concret suferim pentru ca suntem oameni
ca altfel nu simti ca iubesti. pupici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie misa intamplat la fel

| george_8786 a răspuns:

Ca o relatzie din dragoste care sa tina, prima data trebuie sa intelegi dragostea Lui Dumnezeu, si sa il iubestipe Dumnezeu mai mult ca pe orice, dupa aceea poti intelege dragostea cu adevarat:p ...parerea mea

| delfi a răspuns:

Dumnezeu este dragoste, El ne-a lasat pacea lui, tot ce facem pe alaturi nu intra in competenta Lui, vrei sa-ti complici viata nu-l condamna, tot ce trebuie sa faci este, cere intelepciune si vei primii. O zi plina de binecuvantari si recunostinta fata de Creator.