| Aditu94 a întrebat:

NU inteleg unde am gresit,parca sunt urmarit de ghinion,parca toate femeile sunt la fel ca si atitudinea si cu toate parca scenariul din teatru este acelasi parca as fi blestemat,parca as trai un cosmar in viata reala,ce in vis in timp ce dorm, ce visez e ceva frumos parca viata mea e pe invers cu toate.Ce la altii merge si decurge cum trebuie, se gasesc unul pe celalalt si dau curs,exista un soare pe cer,la mine este mereu intunecat,inorat,ploua,este vijelie si cand iese putin soarele si in sfarsit e o vreme ok, totul se schimba brusc si revine la acelasi anotimp mohorat, nu ma grabesc si acord mereu atentie celor din jur fara a fi posesiv. Ultima persoana de sex feminin cu care am ales sa ma intalnesc, a fost una care varsta ei era de 40 ani, iar fizicul, infatisarea arata de o fata de 25 ani.
Cu inima zdrobita si sufletul in pioneze,satul de experientele triste,inselatoare,oamenii toxici intalniti de sex feminin, mi-am luat avant din nou fara a ma da de izbeliste, incercand sa mai acord o sansa. Am cunoscut o fata,pe ea,gingasia gingasiilor,timida, de zici ca era un fluture gazat de insecticid ce nu stia incotro sa o ia. Am dat curs, a inceput bine si s-a terminat prost. Din postarile mele, cine ma urmat stie despre ce este vorba. Pe scurt terminase o casnicie de 20 ani, singura, ultima aventura a fost acum 2 luni,ca timpul zboara si eu acum aproximativ o luna,eram omul pe care il cauta si care a mentionat ca l-a visat in vis si l-a gasit in realitate, pe mine. Toate bune si frumoase, dupa ce s-a terminat intalnirea, las distanta fata de ea sa nu fiu stresant si sufocant. Astept fiecare zi sa vorbim si ea nimic, mereu ocupta cu munca..Meseria ei fiind de jurist la un cabinet de avocatura din zona, la un moment dat dupa un timp,imi da mesaj daca pot sa vorbesc la telefon, ii raspund,conversez cu ea,conversatie ce avea la baza scuze de tot felul,nu intru in detalii, apoi iar se asterne o liniste de cateva zile,incerc sa iau legatura cu ea,prin a intelege ce se intampla cu ea. Am crezut ca dupa atata timp de ratacire pentru ea,eu sunt omul ei, omul ce l-a cautat si in sfarsit l-a gasit. Intreband ce s-a intamplat, imi spune : "Eu sunt acum intr-o alta relatie si nu ma intalnesc, cu doua persoane in acelasi timp, pentru ca nu vreau sa ma incurc.". Am intrebat-o : "Cu mine de ce nu ai putut da curs unei relatii decat bagand strambe si cu alt om s-a putut fara probleme?". Raspunsul a fost clar."BLOCK".
Curiozitatea mea e alta. Daca tu ca femeie urmareai sa fii cu acel barbat, de ce mai m-ai incurcat si pe mine si mi-ai dat curs mentionand ca vrei o relatie cu mine,de ce te-ai prefacut si nu ai fost corecta cu mine?
E este a N oara cand mi se intampla asemenea lucru,am fost la preot,preotul a spus ce a crezut de cuviinta,ca nu e vrajitor,nu e clarvazator, rabdare am, uneori nu, dar cand vorba de un nou inceput acord atentie si caut sa nu o dau in bara..si uite, iar am dat-o in bara, ma simt ca un rahat..ca un ratat, tot incerc si degeaba, mereu se ajunge la acelasi raspuns, am 28 ani, nu ma intereseaza viata altora. Vreau doar sa am pe cineva, am o masina ok, am un job decent..sunt ingrijit, nu inteleg...sunt frustrat..sunt disperat ca tot singur sunt si tot ce imi doresc uneori e sa mor, insa nu ajung niciodata acolo, din motive certe..ca as aduce suferinta altora..de fel sunt un baiat sufletist,pun suflet,daca ma cert acum cu cineva,in secunda doi,ori dupa un timp caut sa ma impac, imi pare rau ca am ales lumea asta, de toata jena, unde toate sunt pe interes..ma rog,marea majoritate, la fel era si in liceu si cand eram in gimnaziu, dati-mi voi o idee, o solutie..ca eu nu stiu incotro sa o mai apuc...

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Eu nu cred ca faci nimic gresit si nu ai nicio vina.
Ideea este ca nu ai dat de acea fata care sa caute o relatie serioasa, multe fete care sunt au o varsta apropiata de tine nu cauta relatii serioase si se axeaza mai mult pe aventuri de o noapte.
Sa nu disperi ca nu este sfarsit de lume daca nu ai o iubita.O sa vina si pentru tine o iubita la momentul potrivit.
Ar fi bine sa lasi femeile o perioada si nu te mai gandesti la relatii anul asta.Incearca sa faci si alte activitati recreative ca sa nu te mai stresezi ca nu ai o relație stabila.
Daca ai bani i-ati liber de la munca si du-te intr-o vacanta si vezi cat mai multe locuri frumoase.
Mai uita-te la un serial, mai citeste o carte, du-te la sala sau la un bazin de inot.
O relatie nu iti aduce fericirea imediat in schimb exista multe lucruri faine pe care le poti face de unul singur so care te pot face fericit.

22 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Problema este la tine sa ști. Te arunci prea repede în relații, dacă ești respins faci acuzații, probabil ca și ceea ce discuți cu aceste fete este depășit și neinteresant pentru ele, posibil ca ai pretenții prea mari și nu te uiți la fete asemănătoare ție, cu educație asemănătoare, cu gandire asemănătoare. Sfatul meu este sa mai scazi un pic standardele sau sa te dezvolți mai mult, sa fii în rand cu barbatii care au succes mai mult la fete prin personalitate mai plăcută.

| Aditu94 explică (pentru Emma30555):

Mai omule,incep cu inceputul, nu sunt un copil din ala sa nu am habar ce este si cu ce se mananca o relatie. ceea ce caut eu este o jumatate,cu care sa leg o prietenie, si cu care sa rezonez prin a ne cunoaste, a comunica, prin care sa ajung cu ea la un alt nivel, acela de a avea o relatie cu ea, acest lucru se poate intampla doar daca exista dorinta sa cunosti un om, sa comunici si sa iesi cu el ..asa doar daca te f*ti..si vezi cum e imbracat si alte cele, ce ai cunoscut,ca e bun la pat sau prost,nu? voi asa cunoasteti un om,asa vedeti daca e omul potrivit voua? care vo da mai bine si rezista la pat mult si bine si care isi da drumul in voi, e cel potrivit voua? voi il cautatti dupa ce va trateaza ca pe o "prostie " si pleaca imediat ce si-a fcaut treaba,nu? daca e cu durere in fund si nu le pasa de voi si ce vreti,si o trage fara a-si mai bate capul,deveniti disperate si il cautati,dar invers,sa il cautati si dupa ce face ca voi,nu se mai poate, ca e pampalau, e prost, aruncati cu noroi sa scapati de el, sa faceti loc la altul in patul conugal, de care sperati sa fie mult mai bun ca celalalt..nui asa? si de care bineinteles sa va indragostiti, sa va cada cu tronc, ca cu celalalt, nu prezenta interes..cu el a fost un exercitiu de fitnes, fara sentimente..sunt dezgustat de atitudinea voastra..de mentalitatea bolnava,prin care va bateti joc de oameni si ii ii schimbati pe barbati ca pe niste haine care s-au imputit, fara a incerca sa le curatati.
spune-mi si mie, de ce pretentiile mele sunt prea mari in situatia in care sunt sincer, corect si serios cand spun ca as vrea sa am pe cineva langa mine, pentru o relatie serioasa in viitor, iar cu timpul o familie si copiii? cu chestia asta le sperii sa inteleg..nui asa? i-am zis la asta fosta, ca visam cand eram mai mic, prin liceu, ca la 30 ani sa fiu deja insurat so sa am copii, sa fiu la casa mea.ce zic eu si ce intelege ea..ca ea nu poate sa imi ofere acest lucru intr-un an si jumatate..in situatia in care am 28 ani..stii? fiecare intelege cum vrea..si ca sa scape de mine, vai am speriat-o, ca asa le sperii pe toate, va speriati singure, un asemenea barbat care stie ce vrea de la viata si care vede mai departe de varful nasului, merita toate aprecierele posibile..caci altii vor doar sex, nimic altceva nu au in cap.dar asta e lumea in care traim. daca esti corect si bun esti luat de prost, daca esti smecheras te cauta ca cica e psihologia inversa..pe naiba. Standardele mele sunt standarde..nu am ce sa mai scad daca ele nu scad din pretentii..atatea ranjamente si permutari,pentru cine? pentru cineva care vrea doar sex si nimic altceva,dar pretinde ca vor chestii serioase.una nu am intalnit sa fie realista si metodica, majoritatea daca pot sa te faca, te face, daca nu te jignesc si te fac cu ou si cu otet, face din tine din om, neom.zi-mi si mie..stau de vorba cu ea la teefon, ca sa vorbim, sa discutam, ea la oras cu semnal full si 4G, eu in apropiere de oras cu semnal full si 4G,discutam, toate ok,la un moment dat se face ca nu aude,eu o aud pe ea clar,ea nu mai aude - se face ca nu aude,insist pe idee,ma mut din acel loc si degeaba.ea continua "sa nu auda", spun o prostie,pe care pe aia o aude in acel moment si sare cu gura "vai ce urat vrbesti ",apoi ii zic "parca nu ma auzeai", tot ea dupa "ce ai spus? nu te aud,poti sa vorbesti mai tare?".ia zi tu, ce inseamna asta, atitudinea asta sfidatoare? apoi inchid telefonul, o sun iar, si aceeasi situatie, apoi ce sa vezi, o sun pe mesengerul Facebook-ului pe datele cartelei, pe internet si supriza, acolo fata aude foarte bine..cum explici magaria asta? nu o face intentionat ca sa scoata ce e mai rau? nu o face intentionat ca sa scape de mine? nu e o gaselnita de a ei, un fel de a spune ca s-a terminat? uimeste-ma ..ca asa toate sunteti bune de gura, si toate aruncati in barbati cu noroi, in mine, in special, ca am o vina..de parca ea e vreo sfanta.Ema. daca vrei sa iti zic povestea sa intelegi ce indrum, in privat.

| Emma30555 a răspuns (pentru Aditu94):

Am înțeles ideea. Tu vrei lucruri frumoase și normale dar trebuie persoana potrivita. Ai 28 ea 40, ea avocat cu cariera, indipendenta. tu nu știu cu ce te ocupi. Ca sa te potrivești cu un om, tine de stil de viata, cum va petreceți timpul, anturajul, familia din care provine fiecare, educația pe care a primit o etc. De exemplu nu poți judeca un băiat atrăgător, cult, care călătorește mult ca nu se îndrăgostește de o fata de la tara, inculta și needucata, chiar dacă ea are fondul bun, este drăguță nu se potrivește cu acel băiat. Ți am dat un exemplu

| Mike2306 a răspuns (pentru Emma30555):

Pfff, cică "Sfatul meu este sa mai scazi un pic standardele". N-am auzit ceva mai penibil în viața mea.
Sunt sigur că există persoane care au standardele destul de înalte dar din ce scrie omul asta aici nu pare că ar căuta un miss univers sau vreun premiat Nobel, caut o persoana sinceră și care să-i împărtășească sentimentele. Nu cred că astea sunt standarde înalte.
A și daca vroiai sa-i dai un sfat sau o încurajare nu te c***i pe el spunând că ce discuta e neinteresant și depășit.
Good job

| Emma30555 a răspuns (pentru Mike2306):

Tipa pe care el o blamează este o femeie de 40 ani, avocat, cu cariera, independenta, după un divorț. El este un tânăr de 28 ani care vrea o relație. Sunt mai multe diferențe între ei, asa cred. În plus vad din ce scrie ca este ușor limitat și agresiv. Nu inseamna ca dacă pretinzi relație, sinceritate te face un bărbat bun fără defecte. Sunt convinsa ca ar putea găsi o fata simpla care sa și dorească o relație serioasa cu un băiat ca el dar cred ca el cauta fete care vor alt gen de băiat.

| Floridori a răspuns:

Problema este una de mentalitate...in cazul tau.
Stiu ca nu observi asta si ai o parere foarte buna despre tine (si intr-un fel este foarte bine sa te iubesti pe tine insuti, dar ar fi bine sa fii si realist) si mai stiu si ca nu ai de gand sa schimbi nimic deoarece crezi ca cine te vrea, va trebui sa te accepte asa cum esti, ceea ce e corect intr-o anumita proportie, dar viata este facuta din nuante de gri, nu doar din alb si negru.

Revenind, problema este mentalitatea ta.Fie iti gasesti o femeie cu o gandire care sa o completeze pe a ta (ceea ce nu cred ca vei face, deoarece in opinia ta, asta ar insemna ca iti cobori standardele, cu toate ca ar insemna sa fii realist), fie evoluezi ca mentalitate, ca om si vei avea o femeie mai de soi din punct de vedere intelectual, emotional si social, asa cum pare ca tu vrei sa ai sau sa cauti...

Probabil vei considera acest mesaj unul caruia sa ii raspunzi in mod defensiv, dar sa stii ca nu este cazul.Este chiar un sfat sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BĂIETE - TU ÎNȚELEGI ce ai scris aici ÎN LIMBA ROMÂNĂ?

Meseria ei fiind de jurist la un cabinet de avocatura din zona

Uite ce bărbat caută aia.

https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2021/09/politist-sb.jpg

| Aditu94 explică (pentru Nyarlathotep):

Am sa le ascult, multumesc frumos. sper sa invat ceva din asta. daca nu..sunt sortit singuratatii.

| adorbanii a răspuns:

Poate este ceva în personalitatea ta ce femeilor nu le place?
Ești alcoolic? Te droghezi?
Faci glume proaste la adresa femeilor? Ai antecedente penale?
Toată lumea are părți rele, și femeile și bărbații, spune-ne și părțile tale tale rele ca să vedem de ce te evită femeile.
Și să nu-mi spui că nu ai părți rele fiindcă toți oamenii de pe planetă au.
Dacă ne spui doar părțile tale bune nu o să putem să te cunoaștem suficient de bine.
Deci care sunt părțile tale rele?

| Aditu94 explică (pentru adorbanii):

Alcool consum ocazional, cu prietenii..si cu cei dragi,in rest nu ma omor cu el, nu sunt fumator,nu consum substante halucinigene ori stupefiante,sunt cat se poate de normal Nu fac glume proaste de fel,nu imi permite caracterul,sunt un om mai serios,mai linistit,nu am antecedente penale,am cazierul curat,cum am spus,sunt un om ce isi vede de drum,nu se incurca aiurea. Parti rele toti avem, acum nu stau sa ma spovedesc in detaliu, daca vrei sa stii cateva ceva despre mine, exista mesageria privata, unde putem discuta separat de aici.ok? Multumesc!

| primavaracuflori a răspuns (pentru Aditu94):

Părțile bune le spovedești, pe alea rele nu laughing

| adorbanii a răspuns (pentru primavaracuflori):

Sunt de acord cu tine

| primavaracuflori a răspuns (pentru adorbanii):

Mințile luminate gândesc la fel

| adorbanii a răspuns (pentru primavaracuflori):

Corect

| adorbanii a răspuns (pentru primavaracuflori):

Vorbim ceva în privat?

| adorbanii a răspuns (pentru Aditu94):

Nu

| primavaracuflori a răspuns (pentru adorbanii):

Ai ieșit la agățat? laughing

| adorbanii a răspuns (pentru primavaracuflori):

Poate

| primavaracuflori a răspuns (pentru adorbanii):

Hai să vb în privat, poate iese de o combinație

| adorbanii a răspuns (pentru primavaracuflori):

Hai =) )

| rrrrrrrrrrrtrrr a răspuns:

Fra, masina nu e problema...nici casa nici jobul cauta acceptarecauta IN INTERIORUL TAU poate e incomfortabil sau infricosator...dar cand o sa accepti sa fii singur chiar si pentru restul vietii doar tu si cu tine si te vei simti destul ATUNCI SI DOAR ATUNCI iubirea te va cauta vaza ndu ti pozitivitatea si stralucirea interioara! Stai puternic, rege!