| alexulu a întrebat:

Nu m-am crezut in stare de asa ceva insa iata ca am ajuns si eu sa fac telenovele pe internet, am ajuns sa-mi zic povestea (ca sa zic asa) pe internet si sa cer sfaturi de la niste necunoscuti. Si imi cer scuze pentru romanul urmator si va rog sa-l cititi si sa va dati cu parerea. L-am mai pus odata aici dar vreau sa-l mai zic odata cu poate zic eu un alt element

http://www.TPU.ro/......e-ca-este/

Deci reiau povestea mea de dragoste neimplinita.

Am cunoscut o fata acum vreo luna si ceva. M-a chemat mama mea sa o ajut cu ceva la lucru si am cunoscut-o pe fata unei colege de-a ei. A trebuit sa stam putin sa asteptam ceva ce aveau mamele de facut si in timpul asta am stat amandoi pe scaun la vreo 2 metri fata in fata si ne-am privit insistent as putea zice. Am incercat sa-mi iau ochii de pe ea dar faceam o tura de camera si ma intorceam iar cu privirea la ea si iar o priveam si mi-era greu sa-mi iau ochii de pe ea. Am vazut ca si ea se uita la mine cam la fel de insitent.Nu stiu ce m-a facut in acele momente sa-mi trag cozorocul de la sapca peste ochi. Saptamana urmatoare m-am tot gandit la ea [nu cred ca pot zice ca a fost dragoste la prima vedere insa nici departe nu a fost] si la 1 saptamana a aparut din nou si ne-am intalnit. Am avut grija sa fiu aranjat frumos, si ea era mult mai frumos imbracata ca prima oara cand ne-am cunoscut. Din pacate eu fiind un tip mai timid nu am avut curaj sa-i cer nr sau id si nici macar nu i-am zis ca arata super desi arata superb (asta mi-e teama ca este una din cele mai grave greseli facute), dar in ziua aceea am pomenit de o inghetata si am intrebat-o daca nu vrea; a zis nu, dar eu tot i-am luat ca mi se parea ciudat sa mananc in fata ei singur inghetata; mai apoi am auzit ca tinea post si de aia a refuzat, insa a mancat pana la urma inghetata oferita de mine :D

Am asteptat-o si saptamana a 3-a si a 4-a insa nu a aparut ca era intr-o tabara. Am asteptatat-o si urmatoarea (a 5-a) nu a aparut ca nu a fost chemata ca cica nu mai aveam de lucru. Am sunat-o de Sf Maria (ca e ziua ei de nume)(prin maica-mea) si i-am zis la multi ani si toate cele bune si am intrebat-o daca are id de mes si a zis ca are, dar ca mi-l trimite prin maica-sa; asta mi-a frant usor aripile ca nu mi l-a dat atunci pe loc, am vrut sa-i cer si nr dar n-am avut curaj. Iata a trecut o saptamana si nu am primit nici id nici vreun nr de tel sau vreun semn de viata. Din ce am inteles a intrebat macasa pe maicamea ceva de genu :" asa-i ca nu mai merg la mare?" si mama i-a spus ca de fapt merg ca deja banii i-am dat. Deci ce credeti? Am procedat corect, oare am vreo sansa? Oare a evitat sa mi-l dea deoarece nu vrea sa aiba vreo legatura cu mine? Suntem la licee diferite si in zone opuse ale orasului, eu sunt mai timid si mai solid insa nu pot zice ca arat rau (am mai iesit din cand in cand sa ma plimb si mi s-a intamplat ca pe strada sa vad ca se cam uitau unele fete la mine, fete care nah ce sa zic erau frumoase pe exterior), ea din cate am auzit este foarte puternica (nu la muschi)... si inca ceva mi-a zis maica-mea ca cica s-a intalnit cu ea si maica-sa pe starada (mai demult putin dar dupa ce noi 2 ne cunosteam) si cand a vazut-o pe maica-mea a salutat-o ceva mai energic ca de obicei desi mai era o cunostinta comuna cu ele. Ce parere aveti? Am incercat sa fac rost de id ei printr-o cunostinta comuna (mai demult prin a 2-a saptamana), l-am primit, i-am dat add insa nu am primit acept acum nu stiu daca nu mi-a da acept deoarece stia cine sunt sau ca nu stia cine sunt (nu cred ca stia cine sunt). Din moment ce nu am primit nici dupa o saptaman id ei ma-ntreb oare mai am vreo sansa? Daca nu, cum as putea sa o uit... Trebuie sa mai mentionez ca desi am 16 (si ea e cam cu jumate de an mai mare ca mine) eu pana acum nu m-am indragostit, deci pot zice ca este prima dragoste; visez cu ochii deschsi si chiar in soman ( de vreo 2 sau 3 ori), mi-a scazut apetitul la mancare desi sunt un mare gurmand am redus mult din mancare; am devenit superstitios, am inceput sa vanez ora exacta si sa citesc horoscopul nu stiu ce sa mai zic.
Trebuie sa mai mentionez ca ea este o fata frumoasa si eminenta la scoala avand numeroase rezultate deosebite la scoala. Si inca ceva maine seara plec la mare si nu pot nici cum sa adorm, ma gandesc la ea incontinuu, sunt cam incurcat si de aceea va cer ajutorul; nu stiu ce sa mai cred: ca ma place oare? Ca nu ma place si de aia evita sa-mi dea id sau alta forma de contact?

Voi ce parere aveti? si va rog dati cat mai multe raspunsuri fara sa faceti misto. Multuesc celor care dau si cel mai bun raspuns va primi funda +folositor si celelalte dupa merite.

7 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Povestea deja a inceput in momentul cand privirile voastre s-au intalnit. Probabil ca si ea, in adancul sufletului, este timida. Incearca sa o cunosti, insa nu din spusele celorlalti. Daca tot pleci la mare, discuta cu ea pe mess spune-i cine esti si dai un semn ca o placi. Ii poti spune ca ai vrut sa ai id-ul ei, pentru ca este o fat minunata si doresti sao cunosti mai bine. discutati diverse lucruri, glumiti, fii sincer si deschis cu ea, fa-i ca zambetul sa rasara pe chipul ei si sa se simta bine. Atata timp cat ai deschis o conversatie cu ea, batalia /lupta catre inima ei este pe jumatate castigata. Ii poti spune ca pleci la mare si daca totul merge bine ii mai poti spune ca te vei gandi la ea. ii poti lua un suvenir frumos sa il dai cand ajungi acasa. ii poti cere numarul, pentru a discuta cat timp esti plecat. O intrebi daca o deranjeaza faptul ca ai facut un pas pentru a o cunoste. Important este sa discutati mult si sa fiti deschisi. Asa afli ce-i place, cum este, ce uraste, ce simte, cum este interiorul ei.
Cand vii de la mare o scoti in oras si de aici povestea poate continua. Acum tot ce trebuie sa faci este sa observi daca ea este interesata. Este clar ca tie iti place, acum trebuie sa faci ca si ea sa prinda drag de tine.
Mergi la mare, distanteaza-te de toate gandurile de casa, simte-te bine! Poate ca totul va veni de la sine. Astept sa-mi trimiti mesaj peste ceva timp sa-mi spui ce a iesit.

| adelle23 a răspuns:

Haha, cred ca e orgolioasa, pentru ca se cunosc "semnele ". si eu sunt la fel! de fapt, cu asta se cuceresc de cele mai multe ori baietii, pentru ca ei au un spirit competitiv si daca le oferi totul pe tava, deja s-a terminat cu totul...
E bun misterul...insa...nu la infinit.
ce te sfatuiesc este sa mai insisti, dar subtil, sa nu dai dovada de un disperat, ci doar sa ii vorbesti sincer, sa o privesti in ochi, sa ii dovedesti ca esti " the one "! succes!

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Ti-am citit povestea si sa stii ca nu m-a plictisit deloc.
Nu stiu ce sa spun... mi se pare ca te evita, mai ales la acea faza cu mama ei si id-ul ei de mess. Poate are motive sa te evite, cine stie, poate are prieten, sau poate nu e interesata cu adevarat de tine, din pacate e posibil.
Am trecut prin asa ceva si am invata un singur lucru, nu e deloc sanatos sa iti faci iluzii fara sa ai vreo certitudine ca ai sanse. Poate vei reusi sa fiti prieteni (amici) cumva, prin vreo cunostinta comuna, pentru ca stii ca din prietenie se naste foarte des dragostea.
Totusi, te sfatuiesc sa-ti continui viata, cu sa fara ea, chiar daca e greu si crede-ma, daca i-ai atras atentia intr-un mod pozitiv, ea te va cauta, altfel, nu are sens sa insisti. Unde nu exista spontaneitate, nu cred ca exista dragoste adevarata.

| deia a răspuns:

Sincer, se vede ca esti indragostithee hee, cam astea sunt simptomele.
Poate si ea e la fel de timida ca tine si de aceea nu a vrut sa iti dea id`ul.

Dupa ce vii de la mare caut-o, fi sincer, vorbeste cu ea deschis.
Daca are prieten sau vezi ca nu e interesata ...renunti pentru ca nu are rost.
Dar daca nu are prieten si pare macar 1% interesata eu zic sa mai incerci, in final ce ai de pierdut daca incerci? Nimic, poate doar de castigat.

Bafta si sper ca te-am ajutat!

| Deea_7266 a răspuns:

Recunosc povestea ta e una superba.Am citit-o si nu m-am plictisit. Tu ai procedat corect ca pana la urma ai intrebato de id sau nr de tel. Dar poate cine stie? Fata aceea probabil e indragostits de alt baiat si s-a uitat la tine zicand ca esti doar dragut nimic mai mult si eu mai fac asa cu baietii. Sfatul meu este continuati viata fete mai sunt pe lume!(o.ca acum eu nu zic sa uiti de existenta ei)iubesteo dar ca pe o amica.Cine stie ce face soarta poate vei vedea o fata mai draguta ce sa te si placa nu sa-ti faca aluzii iar apoi tu sa nu mai afli de existenta lor!

Si iti mai dau un sfat:cand intalnesti o fata nu fi timid! Asa am patit eu cu un baiat s-a indragostit de mine si mi-a zis cam peste un an ce simtealaughingma rog asta nu te ajuta.

Eu iti urez bafta si te asteptam sa revii cu vesti bune!

Pa pa te pup:*

| Medeaa a răspuns:

Sal... interesanta poveste...

serios. cand o vezi urmatoarea data vorbeste ca ea. si zii sa iesiti, fa-i complimente, fi mai tupeist... pentru ca nu ai nimic de pierdut. asa vei sta totdeauna cu gandul ce s-ar fi intamplat daca...

hai. curaj!smugsmug si vezi ca o sa fie bine. in cel mia rau caz iti va zice politicos ca nu vrea sa fie cu tinehee hee altceva nu se poate intampla... si crede-ma fetelor nu le plac baietii timiziwinking

baftaa! si spune-ne ce ai facuttonguetonguewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut... da ce sa zic sa ai zis si mai jos fi mai dur ca degeaba esti timid, fetele de sta te evita uneori sau nu iti dau atentie ca nu esti destul de dur, nu zic sa fi dur in sensul de smecher sau prostii de genu ci in sensul de ori totulori nimic, nu accepta un "poate da" ori e da ori e nu. Succes in vita si nu astepta dupa o singura fata nu meita sa iti faci sperante,winking traieste-ti viata esti tanar.