| Gabica a întrebat:

Nu mai pot! Imi vine sa urlu,sa tip, sa plang! Eu sunt genul de persoana pe care daca o vezi pe strada nu ti-o aduci aminte, pentru ca nu am nimic special...am o fata destul de draguta,dar nu specataculoasa,un corp urat,si cine ar vrea sa isi aduac aminte de cineva care nu iti starneste interesul din primul moment.Dar mi s-a spus de mul te ori ca atunci cand vorbesc cu cineva,despre orice,oricat de stupid sau ciudat ar fi acel lucru,persoana aceea isi aduce aminte mereu de acea discutie,chiar daca nu stie clar subiectul,dar isi aduce aminte pasiunea pe care o pun in tot ceea ce spun,si cat de bine gandite sunt cuvintele mele,alegerile mele.Dar,in ziua de azi cui ii mai pasa de asta, de ce e interior? Si m-am saturat de superficialitatea oamenilor, ma simt oribil pentru ca eu vreau sa nu mai fiu judecata dupa aspect...pentru ca ma indragostesc orbeste de baieti care vor doar modele cu IQ-ul mai mic decat nr.de degete(pe care nu pot sa le numere) si cand gasesc pe unul care nu se ia dupa toate aste aimi raspunde ca ma considera o sora pe care o are mereu alaturi si de la care poate primi sfaturi si,culmea, se duce tot cu o pitzi super cool, care nu poate sa gandeasca si sa mearga in acelasi timp si de aceea are nevoie de cineva sa o ajute sa trecaa strada.Si nu poti sa nu te oftici cand te gandesti ca esti de 10000 de ori mai buna decat "cealalta".Si cand incerci sa-l uiti pentru canu ai nicio sansa cu el mai vine cate o "inteligenta" si striga in gura mare "Ce-ai face daca te-ar lua in brate X?"Si te simti penibil si parca din senit iti curge o lacrima pecare el o vede si se uita la tine cu dispret.Si daca nu iti curge o lacrima cel putin ochii tai devin tristi.
Mai stau si ma gandesc ca eu critic superficialitatea,dar imi dau seama ca eu sunt uneori superficiala,iar alte ori nu,in probleme de genul asta:
-uneori sunt superficiala si aleg un baiat dragut care ma trateaza cu superficialitate si imi face vand
-uneori nu sunt superficiala si nu aleg cel mai coolbaiat,dar aleg unul care ma intelege,dar si acesta imi face vant pentru ca s-a apropiat de mine mai mult ca de o sora
Si amele cazuri,sunt esecuri!
Ei bine, eu sunt complet indragostita de un baiat dragut care prefera sa ramana singur si sa spere ca vreo "MISS" ii va cadea in brate, o "MISS" care stie alfabetul de la A la B.Prefera asta in loc sa incerce sa ma cunoasca.Si mai exista si un al doilea baiat,care este exact al doilea caz de baiat,pentru care chiar nu stiu ce simt.
Uneori,noaptea stau in pat si plang,dar nu stiu pentru cine,stiu doar ca nu mai pot tine in mine atata suferinta!
Mi-as dori sa plec! Unde? Oriunde,oricum undeva departe,unde nimeni sa nu ma deranjeze,unde sa imi pot bandaja ranile,unde sa nu mai fiu tratata asa,unde sa am o sansa la o viata fericita! Cand gandesc asa ma simt ca o lasa dar stiu ca ar fi mult mai bine.
Am scris aici asta ca sa ma descarc, dar ca sa sune ca o intrebare:Voi ce parere aveti despre povestea mea?
P.S. : Imi cer scuze ca v-am pus sa cititi un intreg roman, dar trebuia sa alung toata energia negativa!

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În primul rând, dacă tu ești cea din poză, ești chiar drăguță. Nu înțeleg de ce îți faci griji în această privință. După părerea mea, te foarte subestimezi.

Și nu cred că trebuie să încerci să fii altcineva, așa cum ai fost sfătuită, doar ca să fii pe placul unuia sau altuia.
Ești încă foarte, foarte tânără, ai tot timpul înainte și sigur vei întâlni pe cineva pe gustul tău, care, la rândul lui, va ști să te aprecieze.
Nu te grăbi și nu dispera!
Și gândește-te, experiențele tale de acum doar te întăresc și te fac un om și mai puternic, capabil să facă față aproape oricărei situații. Tare bine îți va prinde pe viitor.
Și o să vezi, o să întâlnești și pe cineva compatibil, pentru care vei fi perfectă așa cum ești. Trebuie doar să ai răbdare.
Până atunci fă-te un om și mai frumos - aceasta este frumusețea care contează cu adevărat - și încearcă să renunți la furie, care doar te mănâncă pe interior și te face să te abați de la drumul tău, îți întunecă mintea (este bine că, descărcându-te, deja ai și scăpat de o parte din ea. dacă pe viitor mai simți nevoia să te descarci, fă-o!).
Iar acum trage o gură mare de aer în piept, expiră și lasă toate grijile deoparte!
O să fie bine, o să vezi.
http://www.youtube.com/watch?v=qI8toRERrG0

| foxsilver a răspuns:

Măi copil bleg, inteligent si sensibil! Au intrat zilele-n sac? Nu!
Hai ca voi incerca sa fiu concisa, si sa nu-ti tin o prelegere pana maine dimineata.
Tu spui ca multi baieti prefera pitipoancele in locul fetelor imbracate din cap si pana-n picioare cu materie cenusie.Da, e foarte adevarat! Dar omiti un lucru, acela ca si acei baieti au acelasi IQ ca si ele.De personalitate, nu mai vorbim...
Ok, sunt acele momente de singuratate...sau ocazii in care ar trebui sa fi insotita de un tip, si te simti stanjenita.Dar eu stiu ca un om cu o personalitate puternica, se impune in orice moment, si fructifica timpul, imbogatindu-si mintea si sufletul.
Tind sa cred ca nu esti un om fara pasiuni.Si chiar daca nu ai, petrece-ti adolescenta bucurandu-te de orice vezi si auzi, de tot ce te inconjoara.E o perioada pe care n-o vei mai intalni.
Traieste fiecare clipa, fara teama ca nu iti vei gasi alesul.Cu siguranta, o sa apara.Cand? Nu conteaza!
Stii ceva,lasa-l pe EL sa te gaseasca,nu il cauta tu pe EL.
Uite, zilele astea iesi la o plimbare singura in oras, si razi de pitipoancele pe care le vezi, dar mai ales de insotitorii lor. Dupa care, te intorci acasa si citesti o carte sau te uiti la un film bun.Si daca te-ai simtit bine facand asta,repet-o de fiecare data cand poti.
La final,iti voi spune ca imi place ironia ta, dar te sfatuiesc sa n-o aplici la tot pasul, ca sa nu ranesti din greseala pe cine nu trebuie.
Adolescenta frumoasa in continuare!

P.S.Ti-am vazut"dosarul", si pomeneai undeva despre un roman.
Incearca mai intai cu niste novele, pentru a-ti forma un stil.

| Mariinaa a răspuns:

Stii, din tot ce ai spus aici, fara pic de ofensa dar esti cam disperata, si dupa poza de la avatar esti micuta, poate ca nu e timpul acum pentru asta, daca Fernando Magellan ar fi stiut ca va muri in Filipine mai pleca in expeditie?! Nu, incercarile moarte nu au, insa tu devii prea disperata si asta se simte, posibil ca si de-asta nu vor sa se apropie mai tare de tine, dai senzatia acea :"Vaii, vreau si eu un prieten, dar haide intreaba-ma daca vreau sa fiu cu tine " bla-bla-bla si bla-bla-bla, GRESIT! Total gresit! Fa pe indiferenta, esti fata, trebuie sa ai demnitate! Succes, sunt destui baieti in lumea asta mare!

| Gabica explică (pentru Mariinaa):

Am zis ca exista "cineva",nu ca oricine vine poate sa faca ce vrea din mine... Vreau ca macar sa fiu apreciata pentru ceea ce sunt, si atat, nu cer sa fiu regina frumusetii, care e mereu centrul tuturor discutiilor(M-AS SIMTI JENANT), nu cer decat sa fiu privita asa cum sunt, fara prejudecati!

| Gabica explică:

Scuzati greselile de ortografie, dar am scris repede ca sa nu imi uit ideile!

| BurnInHellSucker a răspuns:

Absolut fiecare om defineste frumusetea in alt fel, daca tu nu te consideri frumoasa asta nu inseamna ca toata lumea te crede urata. Nu cred ca isi face lumea cruce cand treci pe langa ei pe strada incat sa meriti o parere atat de proasta despre tine insuti. Asa sunt oamenii, inclusiv tu, cand vezi un baiat pe strada nu te gandesti mama ce inteligent si ce suflet bun probabil ca are, gandesti "mama ce bun e". Acum ti se pare un capat de lume pentru ca simti nevoia de afectiune si nu stii unde sa o cauti fiind convinsa ca "iubirea" sta ascunsa si o gasesc doar oamenii frumosi. Dar candva va veni la tine un baiat sa iti spuna ca te iubeste din tot sufletul. Trebuie doar sa astepti, acum esti mica, "posibilii" sunt deasemena mici, trebuie doar sa astepti maturizarea si stabilizarea sentimentelor. Asteapta, baiatul care te va crede frumoasa va veni singur la tine. Bafta!

| alexalexandrusincerul a răspuns:

Esti prea rasfatata, atata tot. Daca ai fi trait mai greu nu ai mai fi avut tupeu sa te plangi de viata pe care o duci.Multumeste-te ca ai un acoperis deasupra capului.

| Gabica explică (pentru alexalexandrusincerul):

Mersi...clar ar trebui sa te faci psiholog, intelegi oamenii la fel cum inteleg eu turca. Daca nu aveai de gand sa imi dai un raspuns care chiar sa ma ajute, de ce te-ai mai obosit sa raspunzi?
P.S.: Daca ti se pare ca eu sunt rasfatata, ar trebui sa vezi ce specimene cunosc eu!

| Kennziiie a răspuns:

Comentarii stupide si pe TPU. Ba oameni buni, poti sa ai si 5 ani, daca gandesti ca Einstein, imi bag pl in ele de aparente. Fata asta la anii pe care ii are gandeste cum nu o sa ganditi voi in toata viata voastra de rahat! M-am saturat frate sa comentati aiurea ``esti prea mica``, ``ce stii tu despre viata?``, comentarii de la oameni care nu`s mai mari decat tine cu vreo 2 ani si/sau au crescut in puf toata viata lor. Unii dintre noi stiu ce e viata, o respecta si o pretuiesc! Nu ca alte ``imi ia mami ``, ``imi da tatii``. Invatam din stupizeniile care se intampla in jurul nostru, si speram sa ajungem undeva mai sus pe scara ierarhica decat maimutele, dar specimenele ca voi ne trag in jos! (Scuze draga Dia, sunt destul de nervoasa. ). Acum sa revenim la problema ta. Trebuie sa te impui intr-o relatie de la inceput. Daca esti buna si ii intelegi o sa cazi drept proasta si o sa fii tipa``care e mereu aproape``, nu-ti doresti asta, nu`i asa? trebuie sa te impui, sa te dai la ei. Daca ei iti spun ceva de genul `` tu mereu m-ai inteles``, incearca sa intorci situatia in favoarea ta! Nu mai fi fraiera(nu ca ai fi, darling), fa-te auzita! Si te rog, din inima te rog, fa-ti un blog! Esti prea genialalaughing. Bafta. P.S lasa-mi te rog id`ul tau de mess intr-un msj happy

| Marry410 a răspuns:

Am o intrebare, ce zodie esti//

| Gabica explică (pentru Marry410):

Pesti...

| Marry410 a răspuns (pentru Gabica):

Poti lasa un id, simt ca avem ce vorbi!

| Marry410 a răspuns:

Uita-te la mesaje! smug

| Powerrrrrr a răspuns:

Psycho are dreptate, nu esti prea mica. Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, dar iti spun ce ma atrage la o fata. Primul lucru e frumusetea (desigur), dar nu trasaturile fetei si marimea sanilor. Trebuie sa ma simt bine privind-o. Veselia, curajul, atitudinea, mandria, fragilitatea, egoismul etc. Combina trasaturile astea astfel incat sa iasa ceva frumos (tu alegi in ce fel). Nu ma intreba cum... eu doar le admir la fete... incearca pur si simplu.