| anamaria_4790 a întrebat:

Nu mai pot! Va rog fumos, ajutati-ma cu niste sfaturi! Acum 3 ani am avut o foarte frumoasa relatie de prietenie cu un tip. Incet-incet s-a transformat in atractie, si aproape de fiecare data cand ne intalneam ma atingea, ma lua in brate; mergeam impreuna la teatru, ma lua la rost cand vedea un tip in preajma mea. Stiu ca ma iubea dar vroiam sa ramanem la o relatie de prietenie. Intre timp m-am indragostit nebuneste de el, dar era prea tarziu, pentru ca el deja era cu alta fata. Relatia noastra "de prietenie" s-a racit, rar ne mai vorbeam, dar totusi in acest timp in care era cu ea, venea uneori la mine si ma lua in brate. Nu puteam face nimic, ma paralizau imbratisarile lui, imi doream sa raman in bratele lui pentru tottdeauna si totusi sa plec pentru ca stiu ca mi afceau rau. Iata ca au trecut de atunci 2 ani, si in prezent nici macar prieteni nu mai suntem, iar plecand amandoi la facultate suntem la 600km distanta, si nu pot sa-l uit, plang si ma gandesc intruna la el de atata timp. Pur si simplu nu pot sa am ochi pentru alt barbat. Astazi l-am revazut. Se uita la mine atat de interesat si totusi cu regret in ochi.Nu ne-am vorbit. Am simtit ca lumea se prabuseste pentru mine, mi-a fost rau apoi, tremuram toata, am plans. Cred ca o iubeste pe acea fata, inca este cu ea, dar ce inseamna asta, ce este privirea aceea? Caut si nu gasesc niciun raspuns.Imi doresc din tot sufletul sa fiu cu el, chiar si daca peste 2, 5 sau 10 ani. Il vreau! Mai am vreo sansa? Cateodata ma gandesc ca ar fi mai bine sa mor decat sa traiesc fara el. Chiar sunt in pragul disperarii. Mi-au ajuns atatea lacrimi varsate de 2 ani, mi a ajuns ca 25 de ore pe zi din 24 sa ma gandesc la el. E ceva mai puternic decat mine, ceva ce mi-e teama ca in timp ma va determina sa fac ceva grav... ceva foarte grav. Va multumesc tuturor celor care aveti un sfat pentru mine. Multumesc din >suflet!:d

Răspuns Câştigător
| Autumn_8765 a răspuns:

Linisteste`te. Multi dintre noi fac greseli la inceput dar oricum, ia`ti gandul de la el. O relatie de 2 ani inseamna foarte, foarte mult timp si mai ales daca tipa e de acolo inseamna si amintiri. Deci incearca sa te indepartezi, nu sa te arunci in bratele altcuiva. Pur si simplu ocupa`ti tot timpul care il ai, invata, mergi la teatru, opera, film prin parcuri incearca sa-ti faci prieteni noi si sa iesi cu ei incat sa iti distragi atentia. Daca chiar te va ajuta dupa ce vei fi "vindecata" vei putea sa il cauti si sa vorbiti ca niste amici, ii vei fi amica de la amica la buna prietena si apoi posibil la cea mai buna prietena. Iti trebuie rabdare, timp si intelegere nici lui nu i`a fost usor iar daca se cearta cu tipa aia si te vede pe tine alaturi iar aia ii face figuri te va vrea pe tine. In timpul in care stai prin preajma lui incearca sa fi "mai frumoasa ca niciodata". O imbratisare nu inseamna neaparat iubire. Poate inseamna si afectiunea care o ai fata de o persoana in calitate de prieten. Nu fa vreo prostie si nu ii arata slabiciunea ta, barbatii nu sunt atrasi de femeile slabe ci dimpotriva, singuranta pe tine, eleganta, frumusete si o urma de inocenta. Bafta!

5 răspunsuri:
| Maothecat a răspuns:

Eu zis sa vorbiti... privirea aceea sigur a insemnat ceva!

| Lummy a răspuns:

Cam cun sentimentulsad aiurea rau...incearca sa iti gasesti alte activitati care sa te mai distraga, sa nu mai ai atat de mult timp sa ta gandesti la el, sau incearca sa iti impui sa nu te mai gandesti la el.cred ca ambele variante "merg" succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai stai stai.deci calmeaza-te.ce prostie sa faci? si pentru ce? incearca sa te calmezi, du-te la un psiholog si vezi-ti de viata ta.stiu ca e greu da pnm.nu merita.adica daca vb cu el, sa-i spui ce simti, s-ar putea sa iasa rau stii.depinde de reactia lui,,, da poti incerca.si daca nu reusesti, mergi mai departe.sunt destui baieti pe lumea asta.si eu am fost la fel pana acu cateva luni. spuneam ca nu mai exista nimeni ca pnm ca pnm.nu e asahappy.

| Zeddddddd a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa faci rost de nr lui de telefon si sa vorbiti pe messenger daca te mai iubeste sigur o sa se intoarca la tine eu te sfatuiesc sa nu mai plangi si sa fi fericita happy

| kiska_5847 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vb cu el, sa discutati deschis si sa-i zici tot ce ai pe suflet,vezi ce zice el si daca o iubeste pe tipa respectiva nu ai decit sa incerci sa iesi cu altcineva, stiu ca e greu,pare imposibil, dar sunt atitia baieti in lumea asta, iar tu ai ales sa-ti distrugi viata pentru un tip care nici macar nu-ti merita lacrimile, nu tocmai pe tine.Jertfesti prea mult pentru el, incearca sa traiesti fara el si sa-ti construiesti fericirea alaturi de altcineva.