| TheSpecialOne a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac?! Sunt disperat... povestea cred ca va fi cam lunga dar va rog sa o cititi si sa imi raspunde-ti cat mai potrivit:

Eu si prietena mea ne-am despartit de 2-3 saptamani din cauza ca am facut o criza de nervi si i-am spus ca e penibila, proasta si de nedescris si ca nu mai are ce vorbi cu mine fiindca relatia cu ea a fost cea mai aiurea. A doua zi mi-ai dat seama ce am facut si i-am trimis zeci de mesaje in care mi-am cerut scuze. La un moment dat m-a iertat dar peste cateva ore mi-ar trimis un mesaj cu:"Stii ceva, ne despartim si gata!". Am continuat sa imi cer scuze prin alte mesaje si sa ii spun ca e totul pentru mine dar fara rezultat pana cand m-a intrebat daca chiar o iubesc, eu i-am raspuns ca nu sunt sigur si ca vreau sa vorbim mai multe maine(ea plecase 1 saptamana din oras fara sa imi spune nimic si tot ea era suparata ca de ce i-am trimis mesaj si pe telefon fiindca era cu familia si nu vrea sa o prinda mama ei-care stie ca relatia sa terminam de tot). Ea cred ca s-a suparat si mi-a spus ca "ce rost are sa ma iubeasca daca eu nu o iubesc". I-am spus ca o iubesc cu n-o mai iubit-o nimeni si mi-a raspuns ca a mai iubit-o cineva si mai mult si ca sa o las si s-o uit. Acum iarasi nu am mai primit nimic de la ea de 3-4 zile si mi-e frica sa o sun fiindca poate iar se supara ca... maicasa.

Fata asta e foarte timida si eu chiar cred ca ma iubea candva findca ma tot punea sa ii promit diferite lucruri cum ar fi ca nu o sa o las niciodata, ca nu o uit daca nu o sa ne putem vedea/vorbi si altele dar si ea mi-ar promis aceleasi lucruri si imi tot spunea ca sunt primul pe care chiar il iubeste si ca nu ma va uita niciodata si ca ar face orice pentru mine.

Spuneti-mi ce sa fac, eu chiar nu stiu, de un lucru sunt sigur: ca o vreau inapoi indiferent de ce ar trebui sa fac pentru asta. Oare ea ma mai vrea?

P.S. Mama ei e destul de stricta si ea crede ca nu ar lasa-o sa aiba un iubit dar cand a aflat ca a avut o relatie cu mine a spus doar:"Nu-i bai, ai vreme si de din astea" (iubi plangea)
Avem doar 15 ani.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Las-o in pace, pana cresteti la varsta normala pentru o relatie. Este rusinos pentru o fata de 15 ani sa fie intr-o relatie, o face de ras si e pacat sa treaca prin asa ceva la varsta asta. Inocenta este cel mai de pret lucru la varsta ei si a o murdari in felul asta este un mare pacat.
Si tu trebuie sa mai cresti, sa inveti sa respecti oamenii. Orice criza de nervi ai avea, niciodata nu iti este permis sa ii spui nimanui ca este prost. Iar daca o faci, dupa ce o faci scuzele nu inseamna ca mai aveti vreo relatie. Scuzele inseamna: am gresit, vreau sa stii ca nu te consider proasta si inteleg ca trebuie sa plec definitiv. Fiindca dupa o asemenea jignire, nu mai poate fi vorba de dragoste. Vei vedea cand cresti ca dragostea este altceva: dragostea e calda, buna, respectuoasa si intelegatoare. Ai muri si nu i-ai spune fetei pe care o iubesti ca este proasta. in clipa in care ai trecut peste orice si i-ai spus asa ceva, n-o mai iubesti si nu o meriti.
O vrei inapoi cu orice pret? Chiar cu pretul fericirii ei? Atunci e clar ca n-o iubesti, fiindca nimeni nu ar putea fi fericit langa un om care o jigneste.

| TheSpecialOne explică:

P.S.2. Spuneti'mi si ce ati face in locul meu... broken heart

| Alishia a răspuns:

Scuza-ma dar esti...fraier.De ce ai jignit-o? ce motiv ai avut? plus ca mi se pare normal sa nu te ierte daca ai jignit-o.Cred ca ar fi mai bine sa lasi lucrurile sa decurga de la sine, da-i un pic de timp sa se gandeasca nu o mai sufoca cu mesaje.

| TheSpecialOne explică (pentru Alishia):

Am avut motivele mele ca doar nu sunt apucat... dar imi e frica ca daca trece timpul, va uita ce a fost.

| takeacupcake a răspuns:

Ceea ce i-ai făcut adică când ai jignit-o și ai făcut-o proastă nu a fost o idee prea bună. Las-o puțin timp ca să se mai gândească. Dacă insiști nu o ajuși ci îi faci situația mai grea. Las-o să se mai gândească și mai încearcă odată. Dacă răspunsul ei va fi negativ ar cam trebui să o uiți. O să îți treacă sunteți doar la început.

| TheNicoll01 a răspuns:

Frate daca o iubesti cu adevarat nu renunta la ea spune-i tot ce simti si fii alaturi la greu... spune-i ca no so mai jignesti si alte chestii de astea

| Papusik478 a răspuns:

Buna, in primul rand e normal ca ea sa reactioneaze asa, prin vorbele pe care le-ai spus ( foarte dure ce'i drept) nu ai facut altceva decat sa ii ranesti sentimentele, sentimente care oricum la varsta asta pot fi confunzehappy.
Daca tu iti doresti sa va impacati, poate e nevoie de mai mult decat niste mesaje si niste cuvinte dragutehappy. Discutati fata in fata despre problemele voastre si despre modul in care puteti ( daca puteti) sa le rezolvati. In plus, tu trebuie sa dovedesti acum lucrurile frumoase pe care ii le-ai spus, nu ai nevoie decat de imaginatie, surprinde'o in mod placut de fiecare data, arata'i dragostea ta nu doar ii vorbi despre eahappy... Cat despre ea si mama ei, poate purtati mai tarziu o discutie in care ii propriu sa discute cu mama ei, sa o faca sa intelega ca o relatie la varsta asta, daca este cu un baiat ok, poate fi benefica pentru ea, o ajuta sa se maturizeze si sa se cunoasca pana la urma pe ea inasi mai bine in diferite momentehappy. Eu iti urez succes :* si sper sa va impacati.