| SWE1 a întrebat:

Nu reușesc sa fac sex, ma doare foarte tare iar himenul nu cedeaza. Am auzit ca ar fi mai ușor prin introducerea in primul rând a degetelor pentru lărgirea canalului vaginal, dar cât timp este necesar sa fac asta? Citisem fel și fel de pareri: in prima săptămâna un deget, in a doua săptămâna doua degete și tot așa, sau ca poți face toată treaba asta intr-o singura zi. Ce recomandați? Și doare și cu degetul?

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ''pasarica'' este perfect virgina asa cum este si a ta fiindca pana in prezent nu a fost masturbat vaginul in interior, diametrul canalului vaginal (adica lumenul vaginal) este extrem de stramt, largimea acestuia fiind de regula in jur de circa 6-8 mm. Din acest motiv initial la prima incercare de a introduce in vagin chiar si un simplu deget, apare intotdeauna o durere destul de intensa indiferent cat este de intensa starea de excitare si in ce masura este umezita ''pasarica''. Starea de disconfort foarte accentuat sau de durere insuportabila apare si atunci cand este efectuat un preludiu lung si foarte bine executat in urma caruia vaginul devine foarte intens/bine lubrifiat si partenerul de sex incearca penetrarea vaginului cu penisul, insa/dar pana in acel moment fata NU si-a masturbat niciodata vaginul prin metoda ''degetica'' nici macar cu 1 (un) singur deget. Singurul lucru care se poate face in situatia prezentata, este aceea de a incerca sa iti largesti diametrul canalului vaginal prin practicarea masturbarii intravaginale, chiar si daca procedeul necesita mult tact si mai ales multa rabdare si un anumit timp de cateva saptamani in care incet incet sa reusesti sa largesti putin cate putin canalul vaginal. Prima data, la inceput se incepe si se foloseste 1 deget, si numai dupa ce dispare disconfortul si durerea intotdeauna existenta, se continua pe urma cu 2 degete si doar pe urma si numai atunci cand cele 2 degete folosite intra foarte usor se poate trece la eventuala dezvirginare... din prima incercare a ''pasaricii'' prin sex real. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Suporta cateva acte sexuale dureroase pana se rupe himenul elastic pe care il ai. Dupa aceea totul va fi ok.

| Andreeush a răspuns:

Mai bine ai aștepta un timp, în condițiile acestea nu prea ești pregătită.

| HadesSs a răspuns:

Stai ca nu am inteles, tu vrei sa te dezvirginezi singura? Draga mea daca faci dragoste si nu sex include si un preludiu care face te uzi si sa te exciti pana te urci pe pereti apoi penetrare si nu te va mai durea.

| SWE1 explică (pentru HadesSs):

Nu singura, Doamne ferește. Am prieten, iar când ziceam de degete, la ale lui ma refeream. laughing

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Pune-ti prietenul sa iti faca oral, sa te masturbeze, sa te excite bine, apoi veti reusi garantat.

| DanyDav a răspuns:

Depinde ce fel de himen ai, dacă este unul elastic si esti foarte strâmta, este posibil sa se lărgească in timp, făcând sex dar vei simți un disconfort la început pana te obișnuiești cu penetrarea. In cazul asta este de recomandat ca iubitul tău sa fie foarte atent, grijuliu si sa aiba un penis subțire.
Dacă ai un himen normal care se va rupe la prima penetrare profundă, atunci trebuie sa strangi putin din dinți la prima penetrare si sa lasi baiatul sa isi faca treaba, dar si in cazul asta baiatul trebuie sa fie foarte grijuliu si sa nu aibă penisul prea gros.
Succes.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Preludiul este cel mai important, poti incerca si varianta cu degetele la început, însă depinde de el, sa aiba si răbdare cu tine...

| JustForFewSeconds a răspuns:

1. Eu zic sa va mai potoliți cu degetele daca nu vrei sa iti introduci 100 de germeni de pe piele sau de sub unghii in vagin. Consecinta? Infectii. Daca faci infectii, va trebui sa mi amâni sexul. Plus ca il poti infecta si pe el, cu Candida de exemplu.
2. Primul act sexual va fi mereu dureros. Tesuturile nu sunt obisnuite sa se largeasca, inca. Incearca sa te relaxezi si sa nu te mai gandesti la durere. Foloseste lubrifiant pentru ca tu nu o sa fii tocmai "udă" si pielea uscata in contact cu prezervativul nu permite o alunecare lina a penisului.

| Adriaw48 a răspuns:

Cel mai ok e sa te faci cu un băiat si ai terminat bâlciul... Dacă ai facut si nu s-a rupt înseamnă că ai un himen elastic si cedează mai greu.Fa cu iubitul tau sex si daca nu ai prieten asteapta... Mândrește te ca esti virgina

| SuntDinGherla a răspuns:

Bagati mana!"