| Jus7t a întrebat:

+18

Nu știam de filmul ăsta, dar am văzut pe insta la Levi Elekes o scena din el și voiam să "aud" și părerile voastre despre scena asta. :d Ce vă trece prin cap, la ce vă duce gândul, despre orice.
Știu că o să fie multe răspunsuri la mișto, dar aia e.

https://m.youtube.com/watch?v=OWA0nZ-NPUQ

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

E adevărat ca o educație de genul poate duce și la astfel de rezultate, dar nu mereu. Asta depinde de mai multi factori. Depinde mult chiar și de copil și de felul sau de a fi. Totuși, asta este unul din exemplele perfecte care arata exact cât de distructiva poate fi o educație greșita. Tocmai de asta oamenii ar trebui sa se gândească de doua ori înainte de a isi dori un copil. Ar trebui sa se gândească dacă și sunt capabili, cu adevărat, sa crească unul. O educație proasta poate avea urmări destul de grave. Urmări ce adesea cu greu mai pot fi îndreptate. Și, din păcate, nici nu exista încă suficiente surse de informare, care sa fie accesibile tuturor. Dacă lumea ar fi mai informata și s-ar pune mai mult preț pe educarea populației cu privire la lucrurile care chiar sunt esențiale vieții noastre, atunci sigur multe s-ar schimba. Multi nu ar mai fi așa de limitati în gândire. Pana la urma, probabil ca sunt destule cazuri și in viata reala, ce sunt, mai mult sau mai putin, asemănătoare celui prezentat in filmul ala.

| Jus7t explică (pentru eckblume):

Ce ciuda aveam pe Jinx când jucam lol laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Da ce ți-a făcut săracă de aveai ciuda pe ea sad

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Ma omora cu tureta lângă mine laughing
no, am avut coechipierii nașpa, au dat feed, de aia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Interesant whistling
Poate am sa joc și eu vreodată lol laughing Mie mi-a atras atenția caracterul asta doar din ce am văzut din Arcane big grin

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

It was you straight face
Pai mna, e o psihopata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Aham worried

30 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

La cât de incuiati sunt unii părinți vrând sa,, își păstreze" fetele virgine. Zici ca sunt inapoti ca tradiția romilor cu cearșaful, e penibil. Sa te pui stapan pe corpul cuiva, pe viața cuiva, e groaznic. Numai scârbă imi e de asemenea specimene. Oamenii de genul nu merită copii.

| Jus7t explică (pentru AnemonaP):

Oamenii care trebuie să îți facă cel mai mult bine în viață de multe ori îți fac cel mai mare rău. Pe unii îi consider doar animale, pentru că nu se văd semne de utilizare a rațiunii.

| mihai69 a răspuns:

Sunt cu miile ca tipa aia.
Motivul? Simplu: lipsa educației sexuale. Atât la părinți, cât și la copii.

| SG1995 a răspuns:

Ce îmi trece prin cap: Trăiesc într -o societate în care sexul e ceva tabuu, si aparent e "normal" ca părinții să fie excesiv de controlling cu proprii copii. Aparent copila aia e numită curvă că vezi doamne face sex oral și anal, asta în condițiile în care tacs-o îi "controlează virginitatea". Ma rog cam toate scena asta nu ni se sugerează că copila ar fi promiscuă sexual, dar și dacă ar fi "curvă", de fapt situația e mult mai complicată la prima vedere. Copii care în adolescență sunt promiscuu sexual de fapt refulează pe plan sexual niște probleme emoționale. Am cunoscut pe net o tipă de genu avea 13 ani, ai ei o neglijau și ia făcea sex cu cine apuca.

| SG1995 a răspuns:

"Cred că fetele care au părinți chiar atât de stricți nu fac sex de niciun fel."

E fix opusul, un copil crescut într - un mediu foarte strict aflat în adolescență, e mai predispus să încerce comportamente periculoase și nu doar sexual.
E vorba de nevoia de afirmare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am vazut scena asta tot azi.
Am mai auzit chestia asta cu sexul anal si oral in locul celui normal, de teama parintilor, dar totusi, mi se pare ciudat.
Sexul anal e dureros. Chiar exista adolescente care prefera sa faca asta in locul sexului normal, doar de teama parintilor?
Oricum, scena aia reflecta realitatea. Comportamentul fetei e rodul strictetii parintilor ei(tatalui). Si e trist ca mentalitatea asta exista si in prezent, desi teoretic se presupune ca am evoluat. Din cauza conceptelor ăstora absurde si sexiste despre puritate si gandirii inapoiate sau indoctrinat(religios) a unora fetele ajung sa-si puna in pericol sanatatea, sa faca sex fara sa se protejeze corespunzator, sa se ascunda fata de parinti, sa nu aiba acces la mijloace de contraceptie…si in general sa aiba o viziune distorsionata asupra sexului, care le va afecta viata sexuala pe tot parcursul vietii.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sexul anal nu e dureros dacă e făcut cum trebuie. Ba, așa cum declară și personajul din film, poate chiar sa placă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Depinde; pentru unele persoane poate fi mereu dureros, iar daca nu dureros, atunci inconfortabil intr-o anumita masura. Bineinteles, placerea poate anula acea durere.
Oricum, am dat raspunsul ala avand in vedere varsta fetei si lipsa ei de experienta si de cunostinte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sexul anal facut cum trebuie nu e dureros. In rest... puii mei, traim in evul mediu. Reflecta realitatea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, stiu ca nu e, daca e facut cu o anumita pregatire in prealabil.
Dar o adolescenta de 14-15-16 ani care se ascunde de parintii ei si care face sex anal pe unde apuca si in graba nu cred ca s-a documentat cum trebuie ca sa transforme sexul anal dintr-o experienta dureroasa intr-una placuta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cam asa e...

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sexul anal e dureros."
Nefăcut cum trebuie, e dureros!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Am mai spus asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e rațional și sănătos să te simți constrâns, dar nici la miez să cauți. Dacă nu era el(tatăl), era iubitul care și-o cerea în dos "se experimenta". Executarea pe loc. Repaus. Hop-țop din lac în puț; și tot așa. Frumos că ne oglindim complet imoral pe toate părțile. Un obișnuit adolescent nici nu știe să se valorifice, să se informeze(cel puțin), să păstreze/respecte/onoreze/dăruiască/asculte, întrucât tare încercat mai este și când iubește. Nu ne mai lepădăm de firea asta...

| eckblume a răspuns:

Nu am vazut filmul, dar e un exemplu bun care arata cat de importanta e comunicarea eficienta intre copil-parinti + o educatie corecta.
Gandul zboara instant la lipsa educatiei sexuale din scoli/licee. Ma gandesc mai ales la cei care vor preda aceste ore. Neaparat sa fie persoane specializate, nu profi care fac un curs si gata sunt "pregatiti".
M-a dus iar cu gandul la wattpad. Imi aduc aminte prin 2014 ce jale era cu povestile fanteziste. Nu stiu cate au pus in aplicare ce scriau sau cate s-au inspirat, dar erau horror.
Conteaza sa fii informat corect. Sunt multe surse pe internet. Totusi e dificil sa distingi care sunt cele valide. Parintii gresesc enorm cand sunt stricti, pun accent pe,, trebuie" dar nu au argumente solide pentru ceea ce sustin.

| Cheo0S a răspuns:

Tipic filmelor cazurile extreme dau bine la public. O data e vina aluia deoarece nu a stiut cum sa-si educe fiica, nu a stiut sa-i explice de ce nu e bine sa faca sex, pe de alta parte ea e 95% responsabila pentru ce face si pentru ce ii se intampla dupa 14 ani.
Daca ai copil ar trebui sa-i explici de ce nu bine sa bage marijuana/ sa faca sex. Stim toti ca astea doua sunt mana in manawinking la 16 ani.

| SG1995 a răspuns (pentru Cheo0S):

"de ce nu e bine sa faca sex"

Explică - de ce nu e bine să facă sex? Ignorând că fata are 14 ani, de ce crezi că educația de tipul "nu e bine să faci aia" funcționează. Cea mai bună forma de educație e când îi lași copilului măcar iluzia alegeri. Unui copil, adolescent în acest caz, căruia îi explici riscurile vs beneficiile unei vieții sexuale începute prea de vreme, va alege chiar el să nu o facă pentru că înțelege că e răspunderea lui, ține de sănătatea și autonomia lui. E o diferență între spune "nu fă sex că nu e bine" vs "sexul are vremea lui, tu poți alege oricând să începi, dar" și pui acolo pro și contra. Dacă copilul e educat suficient va aștepta până la cel puțin 16-17 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cheo0S):

Orice părinte e dator să fie un exemplu prin lecțiile sale, să explice urmările, modurile prin care să evite sau să accepte, ținând seamă neapărat de dorințele copilului. Cu o bază informativă semnificativă și fără nicio restricție ies la suprafață principiile, gândirea unui copil... dar mai ușor o dăm figurativ în lipsă de timp "eu te fac, eu te omor", "nu mă trag în căruță cu tine, copile", "semeni cu mă-ta".

| Cheo0S a răspuns (pentru SG1995):

Inteleg ce zici dar asta nu e de ajuns.

"căruia îi explici riscurile" - oricum care o va face o s-o faca si neprotejat.
Eu ma refeream la altceva, un copil e prost nu e de ajuns numai atat sa-i explici plus o sa afle El singur. Daca nu ii explici si efectele psihice/emotionale care le poate avea sexul o s-o faca cu oricine apuca numai pentru validarea sociala.se VA simti imcomplet deoarece nu e in rand cu lumea si o sa incerce s-o faca fara a alege vreo persoana potrivita neavand mic un rezultat. Mai toate fetele au o prima experienta neplacuta, ce iti spune asta?
Sunt exceptii intr-adevar unde s-au gasit la 14 ani si se iubesc neconditionat, dar asta nu e o norma.

| Cheo0S a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat. nu inteleg daca ma critici laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cheo0S):

Nici urmă de critică. Mă pun la colț.
Am o întrebare: Dacă doar marijuana poate fi o opțiune in urma curiozității, anturajului sau instabilității emoționale? Eu cred că nu poți interveni cu restricții din moment ce nu ești apropiat, nu-l cunoști, uiți de el, păstrezi nivel superior etc.

| Cheo0S a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu faci un copil sau doi, daca nu ai deja happy daca tot stii atat de multe.
Ce sa pun? Cred ca ai 10 ani peste mine laughing
Nu stiu ce sa zic, in mod normal ar trebui sa te vada intr-un fel superior altfel nu ar avea cum sa asculte. Daca nu te vede pe tine isi VA gasi pe altcineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cheo0S):

Am copilaș.
Părintele educă prin exemplu, e deja clasat superior; asta știe, vede și concluzionează copilul care cere ajutor fără a-i declanșa frică. Tot copilului i se oferă protecție, alt fapt ce impune autoritatea din grijă și nevoie de siguranță. Cu toate acestea și părintele are de învățat de la copil date fiind întâmplările deloc similare în vieți diferite și perioade.

| Sktrkdk a răspuns:

Mi se pare corect, si eu fac la fel