| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce fel de infectie am facut insa de o luna deja simt ca nu mai pot.Nu ma mai pot bucura nici macar de partidele amoroase cu partenerul din cauza usturimii.
Acum o luna, in 28, inainte sa imi vina ciclul tin minte ca a inceput sa ma manance la intrare in vagin si asta cred ca se datoreaza faptului ca in zilele respective am fost foarte ocupata si nu am ajuns la timp sa-mi schimb absorbantele de zi.Nu este prima data cand am aceste mancarimi,am mai avut si acum cativa ani.
Dupa ce mi-a trecut ciclul,aceste mancarimi au continuat sa existe si sa ma deranjeze,apoi labia stanga a inceput sa ma manance foarte tare, loc unde totodata mi s-a facut niste "cosuri sub piele" cel putin asa se simte, si ma mananca dar totodata simt ca ma si pisca si ma doare, ca si cum ar fi o micoza [ citisem adineaori pe google ].
Actele sexuale dorm enorm de mult la penetrare, in sensul ca ma ustura enorm de mult, mai exact la capatul vaginului, la intrare.Aceasta problema persista inca de la inceputul lunii, dupa trecerea ciclului.Partenerul meu este in regula, nu are nicio problema medicala, si nici nu intretine relatii sexuale cu altele, de altfel nici eu.
Nu cred ca imi neglijez igiena deoarece totusi fac dus de 2 ori pe zi sau in cazul in care sunt la el acasa, ma spal mult ma des in acea zona, mai ales dupa si inainte de sex.
Astazi am incercat sa contactez un ginecolog privat insa nu mi-a raspuns iar miercuri, [26/07] este ultima zi de lucru a sa, pe aceasta saptamana.Iar eu duminica plec in vacanta in strainatate si vreau sa rezolv cat mai repede insa nu stiu ce problema poate fi asta.Nu ma pot bucura de sex impreuna cu partenerul si ma mananca.
PS: Dupa incheierea ciclului in aceasta luna, mai exact in 6, dupa ce am realizat ca mancarimile din zona vaginului nu se opresc am cumparat clotrimazol si m-am dat in zona, insa de abia apoi au aparut acele " cosuri sub piele" pe care le suspectez ca micoza.Totodata cand m-am dat cu clotrimazol m-a piscat rau de tot.
Apoi m-am dat cu Tinctura de Iod,fiind un fel de dezinfectant insa ma arde enorm si nu am vazut niciun fel de rezultat.
Totodata mai sunt zile in care ma inteapa ovarele, cel stang sau cel drept, iar in diferite pozitii pe care le practicam in pat, ma doare un ovar la penetrare [probabil adanca], de obicei stangul si nu inteleg de ce.
Totodata de cand cu aceasta mancarime si usturime a vaginului, cand are loc penetrarea simt ca penisul e un cutit ce ma taie in doua nu altceva, asa durere..doamne fereste, e groaznica.
Care pot fi cauzele si cum pot sa ma tratez? Nu stiu daca ajung la un ginecolog.
PS: am 18 ani, am un ciclu regulat, perioada de ovulatie a fost intre 16-17-18,

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci eu cred asa, ca ai două cauze 1) chist ovarian si 2 ) rană pe colul uterin de la aia te doare cand faci sex si simti penisul lui ca un cuțit care taie, acolo ai rană si gindeste te te tai la deget si tot lovindu te in rana aia e groaznic, asa e in vaginul tau este rană.

| Violleta2022 a răspuns:

O boala cu transmitere genitala. Durerile de ovare apar in momentul in care infectia s-a extins si la ele.
Mergi al medic, pentru ca aveti nevoie de tratament amandoi, desii el nu are semne vizibile, mai mult ca sigur este purtator.