| Ingerash a întrebat:

Nu stiu cum sa scap.Am facut o greseala cand m-am indragostit de fostul meu prieten. O greseala ca m-am lasat prostita. Mi-am dat seama prea tarziu ca e un psihopat. M-a convins sa-i dau poze cu mine mai demult, chiar si goala si indragostita cum eram, i le-am dat avand incredere in el...Ne-am certat urat,si ma ameninta ca le face publice! Astazi a si facut-o! A trimis o poza unei prietene... spunand sa imi transmita sa ma pregatesc de "spectcol"! Nu stiu ce sa fac sa il conving sa se opreasca, sa stearga pozele.Am incercat sa vorbesc cu el..si adineauri chiar i-am trimis un mesaj lacrimogen,cu speranta ca in inmoi,si il pacalesc, sa il lovesc la sentiment si sa inceteze! Dar daca nu merge si continua ce as putea face? Ajutati-ma va rog!

20 răspunsuri:
| Jameson a răspuns:

Buna. Singura solutie este pe cale amiabila sau politie cum au zis si alti. Nu tine faza cu sinucis-ul si nici cu amenintare. Incearca sa te dai din nou pe langa el si sa fi sigura ca sterge pozele, dar ma indoiesc ca le va sterge. Eu mai demult am publicat poze cu o tipa dezbracata si totul a fost ok, la inceput mare haos apoi s-a uitat. Daca ti se intampla o sa fie la fel, iti povestesc eu cum o sa fie am experienta.winking

| neutrino a răspuns:

In primul rand sa restabilim putin adevarul: nu ai gresit repetat din dragoste fata de el, ci din prostie. Daca el are de gand sa raspandesca fotografii indecente cu tine, spune-i ca vei reclama la politie, apoi treci la fapte, ajutata daca este cazul, de parintii tai. Nu cred ca exista o alta solutie mai buna.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu l-as ameninta cu politia la nivelul de materiale pornografice cu minori (asta daca esti minora sau poti demonstra ca poza a fost facuta cand erai minora).

Daca nu esti minora, ar trebui sa incerci sa obtii documente pentru a indeplinii conditiile unui santaj. Practic iti trebuie un email de la tine in care tu il intrebi cati bani vrea pentru a iti inapoia pozele tale si sa nu le publice pe net. Daca da vreun raspuns cu vreo suma, doar printezi si mergi la politie.

Ar mai fi o chestie sa incerci o consultatie juridica gratuita. Ceea ce tot la politie ai putea sa o obtii cel mai repede.

| Oana92 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai. Apoi cu politia! Si data viitoare nu iti mai fa poze goala sau macar pastreaza-le pentru tine!

| Radu284 a răspuns:

Cati ani aveai cand ai facut pozele? Daca aveai sub 18, e ilegal ce face el.

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu ai ce face, totul depinde de el deci practic stai la mana lui.
Trebuia sa te gandesti inainte sa te pozezi goala si sa-i dai pozele.
Oricat de indragostita ai fi, mintile nu ti le pierzi, stai sa te gandesti putin inainte " oare de ce imi cere poze goala? "
Faptul este consumat.

| StefanChriss a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, dar daca esti minora, prin simplul fapt ca detine poze cu tine dezbracata este fapta penala si se pedepseste, deci iti dai seama daca le face publice. Unica solutie pe care o vad eu, e ca daca esti minora, sa-ti anunti parintii, care sa ia masuri prin politie. Ma indoiesc ca parintii baiatului aluia o sa fie mandrii ca plodul lor face infractiuni. Pe de alta parte, poti face di-nainte publica o poveste ca ti-a furat pozele din calculator, si asa EL va fi cel privit cu ochi rai. Pe langa asta, probabil o sa se aleaga si cu nota scazuta la purtare/exmatriculare.

| StefanChriss a răspuns (pentru StefanChriss):

Pe langa asta, daca le face publice actionezi in instanta, si-i ceri si daune morale. In concluzie, trebuie sa-l faci sa inteleaga ca daca incearca sa-ti distruga viitorul, o sa-l iei cu tine si pe el laughing Inca ceva, au fost fete si pe la mine prin oras, carora cineva le-a spart contul de facebook, si le-a postat fotografiile goale pe profilul lor, parerea mea e ca de tine, intr-un an o sa uite, dar el si dupa cativa ani o sa aiba de tras dupa prostia pe care vrea s-o faca!

| TeckTonik997 a răspuns (pentru StefanChriss):

Care e vina baiatului daca fata i-a dat pozele? L.O.L. si cum sa i le fure din calculator? Daca cumva anunti politia aia ti se uita in discutii si vad ca el nu are prea mare vina si in fond cine isi tine poze nud in calculator asa aiurea?

| StefanChriss a răspuns (pentru TeckTonik997):

Ai fi surprins cate fete laughing. Helloo! Aia e povestea pentru restul, d'oh, nu pentru politie :/. In orice caz, nu te vad venind cu o solutie, asa ca nu vad rostul comentariului tau thinking In concluzie: FACEPALM straight face

| TeckTonik997 a răspuns:

Hmm. si eu am astfel de poze da nu le public in nici un caz. el e fraier ca arata ca prostu':"uite ce am pierdut" incearca sa il pacalesti ca il vrei inapoi si daca nu te sinuzici. poate tine, poate are constiinta baiatu'. Dar orice ar fi nu o fa! Doar pacaleste-l.

| Ingerash explică (pentru TeckTonik997):

I-am zis si de sinucis, nu tine...a zis ca ma uraste si ca nu ii pasa!

| Waffen18 a răspuns:

Poate te inveti minte sa-ti alegi baiatul potrivit urmatoarea data, stii ca se poate reclama la politie, nu? Acum nu stiu exact, daca a fost cu acordul tau sa i le dai, dar sa le posteze fara acordul tau? Nu stiu exact, mai bine ai discuta cu parintii tai ( ceea ce cred ca nu o sa fie prea incantati, sa-l reclame la politie ). Ce pot sa spun... E un nermernic

| itzy8 a răspuns:

O greseala cam mare! oricum nu am dreptul sa judec. eu zic sa vorbesti cu parintii tai. daca nu esti in relatii bune cu ei ..trimite`i lui un mesaj in care ii spui ca le zici parintilor ca el te-a amenintat si te-a pus sa iti faci poze goala sau ca il dai la politie. E cam aiurea, dar nha ..bafta

| sweetpeppers a răspuns:

Se numeste santaj. Daca nu inceteaza, spune-i ca il denunti la politie. E ilegal ceea ce face.

| Zolphex a răspuns:

Esti fix felul Amandei Todd!

| Zolphex a răspuns:

Apropo, de ce numesti ''prietena'' o persoana care ar divulga pozele tale personale?

| LarisaLary18 a răspuns:

Deci, gandeste rational, ai spus ca lui nu ii pasa poti face ce vrei si el profita de tine cand vede ca te consumi pentru pozele acelea. Dar daca tu nu mai vorbesti cu el deloc nu-i mai oferi atentie, spune-i sa faca ce vrea cu pozele alea si sa nu te intereseze le trimite la toata lumea dar lumea uita cu timpul si asa tot el cade de fraier in final.

| Byakuya98 a răspuns:

Buna! Aceeasi problema o am si eu doar ca nu are pozele pentru ca au fost sterse, dar poate intra in arhiva Facebook. ului si le gaseste..si ma ameninta ca le publica pentru ca nu ramanem prieteni. El nu stie ce e ala un prieten stie numai sa ma injure cand nu.i convine ceva sa ma controleze sa fac ce zice el..si i.am spus ca m.am saturat de el sa nu.l mai vad. Si nu prea as vrea sa afle parintii de toate astea..ma gandeam sa merg la politie dar trebuie sa strang dovezi cum ca ma ameninta.

| Anonimavesela a răspuns:

Draga mea, acum cateva săptămâni, am trecut prin ce ai trecut și tu, mi-a zis că dacă nu o fac cu el va ieși urât. Și a arătat pozele cu mine goală, la toată școala, după au ajuns și la alte școli... Și la început toți râdeau toți mă judecau. Dar nu a durat mult, acum lumea s-a obișnuit, prietenii mi.au fost aproape. Am vorbit cu psihologi, preoți, polițiști, judecători... Zi.mi dacă ți se vede fața în poze