| RedGoat a întrebat:

Nu stiu daca e o problema la mine sau e ceva normal, insa ma simt excitat mai tot timpul. Sistemul meu hormonal o ia razna. Trebuie sa ma masturbez in fiecare zi ca sa mai scap de tensiunea asta. De exemplu aseara am visat o colega ca ma sarutam cu ea si cand m-am trezit am inceput sa ma masturbez. Totodata simt nevoie sa am si o prietena (insa nu se poate acest lucru pentru ca eu in timpul liber nu am contact cu vreo fata). Mereu ma gandesc la vreo fata si atunci imi vine si pofta. Sa nu credeti ca-s vreun disperat, pentru ca in relatie cu ceilalti nu-s pervers sau chestii de genul.Tin sa mentionez ca am 18 ani si ma antrenez la sala cu greutati grele (o fi si din cauza asta?) am 76 kg.

11 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Hippocrate vorbeste de niste temperamente care le mostenim. Insa nu doar el, ci mai multi, chiar si biblia vorbeste despre aceste temperamente.
Ce sunt aceste temperamente?
Sunt niste fatete animalice latente, care atunci ca se trezesc ne baga in argumentul, tiparul sau labirintul lor.
Trebuie sa te diferentiezi de acest temperament, ca daca nu, o sa fii ca o frunza luata de vant. Acest design are un itinerar care te scoate de sine, si te face sa traiesti in paradisul(tiparul) acestui design.
Ca sa fii fidel spiritului(sau sinelui) trebuie sa nu te supui acestor legi, sa fii in contra acestui paradis(tipar), sa nu ii dai de mancare, pentru ca asa moare de foame.
Treaba este ca cultura alimenteaza aceste arhetipuri, iar daca nu exista un subiect activ...aceste temperamente isi fac de cap. Sunt mai multe de vorbit, dar asta este o idee.
Am vazut ca TPU promoveaza anumite cursuri, uite aici:
https://www.fundatiacaleavictoriei.ro/......nalitatii/
http://www.descopera-tee.com/2013/03/tipuri-de-temperamente.html

| Romanul86 a răspuns:

A devenit o obsesie. Deci, nu mai mânca produse cu potențial afrodisiatic sau mezeluri cu carne de animale cărăra li s-a dat hormoni de creștere. Mănâncă vegetale și încearca sa te abții, apoi tot luptă-te să te abții, eu nu știu cum să îți recomand ceva bun dar masturbează-te într-o zi de mai multe ori și abține-te după aceea cât poți de mult, cu siguranță, tu din nou o să cazi. Deci, repetă retetă aceasta tot așa și până la urmă te lași. O metodă asemănătoare era mai demult la dezalcoolizare numai că acolo li se dădea alcool, bine în niște condiții, pentru că alcoolul e periculos.
Spovedeste-te și la un preot.

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Romanul86 a răspuns (pentru doctorandus):

Problema este : dacă vrei să faci un copil sănătos pe viitor! Ce faci? Deci, tu prin masturbare scazi șansele unui copil inteligent și sănătos. Eu cred că cei care se masturbează elimină toate substanțele bune odată cu ejacularea și scad potențialul unui copil sănătos.

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de zahar.

| Suki08 a răspuns:

Patesti asta din cauza masturbarii,

| Asuganni a răspuns:

Buna, imi pare rau dar nu este bine ceea ce faci, te masturbezi tot timpul, nu este bine masturbarea atat de des, nu iti face bine nici fizic nici psihic, este ca un drog, ar trebui sa te abtii pe viitor iti va cauza. Poti sa ajungi sa ai impotenta, penisul nu v-a mai avea ereție, nu vei mai putea avea o relatie stabila, fara copii sad incearca sa te abtii, cand iti vine sa te masturbezi gândește-te la altceva, fa ceva constructiv, bun faci sport dar ca sa-ti treaca cheful plimba-ti cainele (daca ai un caine) iesi afara cu un prieten sau cu mai multi, asculta muzica mai tare, incearca sa vorbesti cu o fata pe internet, incearca sa fi mai deschis, numai fi inchis in tine, baga-te in vorba cu fetele daca tot faci sala o sa iti gasesti o relatie! Poti sa te masturbezi mai rar la 2-3 saptamani, Bafta.

| doctorandus a răspuns (pentru Asuganni):

Oh, boy: acum stiu ce sa fac ca sa nu fac copii. Dar daca se naste totusi unul, esti pregatit sa-i platesti pensie alimentara? Altfel nu ai caderea de a ne garanta ca nu vom face copii.

Daca erai ginecolog sau androlog, de mult erai falit sau radiat din randul medicilor.

| RedGoat explică (pentru Asuganni):

Ti am ascultat sfatul si chiar a functionat. A trecut o saptamana de cand n am mai facut o si totusi nu simt nevoie. Ce m-a motivat a fost urmatorul citat "Ca sa distrugi un viciu, opreste te hranindu l"

| Asuganni a răspuns (pentru doctorandus):

P.S sunt fata, asta este parerea mea. Fiecare cu parerea lui, eu am incercat sa îl ajut și sa îi spun din ce m-am documentat.

| Asuganni a răspuns (pentru RedGoat):

Ma bucur, bafta in continuare si mult noroc la o relatie lunga!