| Anutsaa122 a întrebat:

Nu stiu daca mai sunt virgina. Mi-a bagat doar degetele. A fost durere, dar nicio pata de sange. Oare s-a rupt? Mentionez ca atunci cand mi le-a bagat eu am simtit ca s-a rupt ceva.

Răspuns Câştigător
| Justme1997 a răspuns:

Starea himenului nu are legătură cu virginitatea, ești virgina pana in momentul in care faci sex.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

V I R G I N I T A T E A femeii este perceputa foarte diferit, astfel ca in anumite culturi sau comunitati reprezinta o stare absolut obligatorie pe cand in alte culturi/societati cu idei mai libertine, virginitatea si-a pierdut practice orice valoare spiritual-moral-etica. Foarte multa lume face o confuzie impardonabila intre 2 lucruri complet diferite, fiindca considera DEFLORARE ca fiind sinonima cu DEZVIRGINAREA. Multi NU reusesc sa inteleaga faptul ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un concept psihico-mental, adica reprezinta o notiune IMATERIALA, INTANGIBILA si INVIZIBILA a carei EXISTENTA este localizata in MINTEA femeii si nu la nivelul VAGINULUI/VULVEI. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si NU poate fi nici atins/pipait in mod real, fizic sau material si ca atare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' in mod accidental. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara de femeia in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta existentei sau a lipsei VIRGINITATII femei respective. Starea/notiunea de virginitate dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui barbat dar acest lucru este stiut sau cunoscut doar de cea in cauza si de nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE si nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit, eronat, incorect.
In cazul ''pasaricii'' DEFLORATE, medicul ginecolog poate sa constate vizual doar starea reala, de INTEGRITATE a himenului in ansamblul ei. Medicul poate sa constate daca himenul este intact/intreg adica nelezat, sau daca este rupt/deteriorat adica daca s-a produs DEFLORAREA dar numai atat. Niciodata, niciun medic responsabil, NU se va pronunta asupra modului in care s-a produs deflorarea. Medicul NU se pronunta in aceasta privinta datorita faptului ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un concept psihico-mintal, adica reprezinta o notiune imateriala, intangibila si INVIZIBILA a carei EXISTENTA este localizata in MINTEA fetei si nu la nivelul VAGINULUI. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata/stabilita de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si NU poate fi nici atins/pipait in mod real fizic sau material si ca atare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta''. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara fetei/femeii in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII unei fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat dar acest lucru il stie/cunoaste insasi ea, cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE si nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit.
In concluzie reiese foarte clar ca acest proces de deteriorare a himenului se poate produce strict ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului prin producerea unei anumite ''agresiuni'' in urma careia ramane o stare vizibila si/sau palpabila. Insa in anumite cazuri procesul de DEFLORARE se poate produce ca urmare a diverse alte motive care NU au legatura cu activitatea sexuala. Printre aceste motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii sunt activitati care n-au absolut nici-o conotatie sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea himenului, acesta se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata exercita asupra himenului o ''tensionare'' ce rezulta ca urmare a unor miscari de indepartare, desfacere exagerata a picioarelor, la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Este unanim acceptata atat aprecierea cat si considerati portivit caruia este IMPOSIBIL sa se produca AUTOdezvirginarea. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Cand o intra Miguel in mina sa sape atunci nu mai esti virgina.

| Donsavas a răspuns:

Parerea mea e că virgină nu mai iesi demult. Virgini, după părerea mea, sunt doar copiii care cred ca barza ii aduce si nu stiu ce inseamna sexul. Oricum, Tu ai avut deja un contact sexual, spre deosebire de altele care n au avut. Deci nu are rost sa te mai gandesti la virginitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virgina numai esti din momentul in care ai intretinut anumite relatii intime cu un baiat, chiar si daca nu sa ajuns la sexul propriu-zis. Ar fi o posibiltate ca Himenul sa se fi rupt, cand acesta se rupe nu este neaparat sa curga si sange.

| Anutsaa122 explică (pentru anonim_4396):

Am si specificat, un baiat mi-a bagat. Am intretinut relatii intime, despre asta e si vorba

| anonima188888 a răspuns:

Nu mai ești. Daca le-am băgat adânc înseamnă ca te-a dezvirginat.Nu e obligatoriu sa curgă sânge.

| yonutu555 a răspuns:

Daca ai intrebat asta inseamna ca tie frica de mami sau tati, pentru un eventual control eu cred ca nu are cum sa iti iei virginitatea cu degetul, una e penetrarea continua alta e un deget, cred ca domnu doctor ar spune ca inca mai esti virgina.

| Anutsaa122 explică (pentru yonutu555):

Inseamna ca vreau sa stiu ce se intampla cu mine.