| Crys_2278 a întrebat:

Nu stiu
Dar as vrea si eu cateva pareri
La ce varsta credeti ca este indicat sa imi incep viata sexuala
Adica mama spune ca daca o incep de mica nu mai ma dezvolt
si chiar nu stiu
Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Mic a răspuns:

Parerea mea este sa nu o incepi pana nu-ti gasesti perechea, asta o spun, deoarece, daca te ghidezi numai dupa sentimente ai toate sansele sa fii pacalita de baieti pentru a profita de tine. Nu te lasa condusa de sentimente. Pentru a-ti gasi persoana potrivita trebuie sa te abtii de la sex, numai asa vei putea observa calitatile si defectele baiatului, altfel vei avea ochii mintii si a sufletului oribiti.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, varsta minima recomandata este 17 ani si jumatate. Majoritatea fetelor asteapta pana dupa 18 ani.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu zic sa astepti macar pana dupa 18 ani, ca sa fii destul de matura si mai ales, sa ai o relatie stabila!

| Zenithf a răspuns:

Fiziologic: de la 15-16 ani in sus, religios: dupa ce te mariti, practic: din momentul cand ai putea sa iti asumi orice problema legata de viata sexuala, inclusiv posibilitatea unei sarcini.
Se pot scrie carti pe tema asta, si nu din alea subtiri. laughing

| Razvan a răspuns:

Dupa 18 ani pentru ca organele sa fie suficient dezvoltate.Si sa ai un partener stabil bineintelesthinking

| Rayyy a răspuns:

Una.
Se pare ca ai uitat sa precizezi care este varsta ta...in orice caz, sfatul meu este sa iti incepi viata sexuala numai daca:
1. ai peste 17-18, caci numai atunci corpul tau va ajunge la maturitate si poti spune ca esti pregatita din punct de vedere fizic
2. ai gasit persoana despre care esti sigura si cu care vrei si sa iti imparti acest moment special...de preferat, ar trebui sa existe o relatie de minim un an.

Iar in legatura cu spusele mamei tale, inceperea vietii sexuale nu opreste in niciun caz cresterea, este doar un mit.

| Georgiana2905 a răspuns:

A face sex, nu este o moda, sau cel putin nu ar trebui sa fie.
Din ceea ce scrii tu pare a fi o problema pentru tine faptukl ca esti virgina. Problema este urmatoarea : Iubitii vei avea destui, baieti care vor dori doar sa treaca prin patul tau, la fel. Ai grija cum apreciezi unele lucruri, Tine cont ca viata ta e viata ta. Tu vei lua mereu deciziile cele mai importante. De tine va depinde felul in care iti vei continua viata. Si ai rija ce faci si cu cine faci! Ai o viata, si putine sanse de a le arata celorlalti ca poate ai gresit. In acelasi timp sunt destui care eticheteaza. Iar de o eticheta pusa, cam greu scapi. Succes! Fi cu capul pe umeri si nu in alta parte!

| Ciprian a răspuns:

Recomandat ar fi 17-18 ani. Nu are rost sa-ti incepi viata sexuala mai devreme.

| Olix a răspuns:

Anonimm si mic 2 virgini care dau sfaturi mda...ratati,sa revenim, cunosc persoane care si-au inceput viata sexuala si la 12 ani si sau dezvoltat foarte bine, au facut c*r tate acum nu stiu depinde de tine.

| Anonimmm_3941 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa astepti...
eu zic ca pe la 18-19-20 de anii ar fi bine.thinking
acum nu stiu.intreaba un profesionistbig grin
sper ca ti am fost de ajutor:*pup