| Chii a întrebat:

O duminica frumoasa.
Dupa cum v-am spus in intrebarea anterioara,relatia mea se cam duce de rapa. Aseara am actionat conform instinctului insa nu stiu daca am facut bine. In ultimul timp ea era mereu nemultumita,se departa tot mai mult,avea pretentii ridicate insa nu oferea aproape nimic,nu o puteam intelege...
Vineri seara am iesit ( ca de obicei,la inceput a fost mai ok,am vorbit,a mai ras,era bine,apoi nu pot sa imi dau seama de ce,in timp ce ne plimbam iarasi se vedea ca e suparata insa spunea ca nu e. Incercam sa o fac sa se simta bine,degeaba. ),ne-am dus intr-un pub. Ne uitam la Romanii au Talent si i-am spus ca imi place cum e imbracat si atitudinea unui concurent ( erau si niste fete in pantaloni scurti si normal,ea a crezut ca eu m-am uitat la ele ). Dupa un timp in care a stat tot suparata,se intoarce cand aude de un tip pe care nu il suport deoarece de revelion o luase in brate de la spate si normal ca m-am suparat. Ea nu da semne ca ii pare rau,nu isi cere scuze,se pune pe telefon ( urasc lucrul asta,sa ma vad cu cineva iar persoana respectiva sa stea cu botul in telefon,iar ea stie lucrul asta si il face de foarte multe ori ) apoi ii zic sa plecam pentru ca si asa nu vorbeste cu mine. O duc pana la usa,spunem doar noapte buna si cand ajung acasa,ea isi schimba poza de profil ( inainte sa o schimbe era o poza cu noi doi ),asa ca m-am enervat si i-am spus ca tot ea se intoarce dupa ala si tot ea schimba poza, la care ea imi raspunde ca nu e carpa mea. Si mi-a cazut fata cand aud ce spune "nu eu spun ca imi place decorul cand vad fetele alea 4 in pantaloni scurti". Am stat putin ca prostul,pentru ca nu intelegeam cum poate sa ajunga la asa ceva cand eu i-am spus clar ca imi place de tipul ala si atitudinea pe care o are pe scena. Deci ea s-a intors cand a auzit numele aluia doar ca sa se razbune pe ceva ce nu am spus. A urmat sambata, cand nu am vorbit deloc asa ca m-am dus la 9 jumatate la ea la usa si am intrebat-o daca mai vrea sa fim impreuna. A zis ca nu,am mai intrebat-o o data si a zis tot nu. In timpul asta,sora ei mai mare trecea pe acolo si ne-a zis ca nu rezolvam nimic daca nu vorbim,si ca daca iar ne-am certat,iar ea a spus ca ne-am certat de tot,deci clar se gandea la despartire. Eu m-am suparat foarte tare pentru ca din nou,a inceput sa stea pe telefon,cred ca vorbea cu cineva,asa ca m-am luat si am plecat pe teren ( locul "nostru",ca sa ii zic asa,deoarece acolo ne-am simtit foarte bine,preferam sa fim doar noi doi in liniste decat in galagie ) si in timp ce plecam ea spune "pe bune?". Probabil nu se astepta,pentru ca niciodata nu m-am mai despartit de ea si acum i-am spus adio si am plecat. Mi-a trimis apoi niste mesaje "ce mai faci,ma gandeam la tine",deoarece niciunul din noi nu avem credit, dar nu aveam cum sa ii raspund. M-a sunat in fine pe la 11 de pe fix si m-a intrebat ce fac,dar nu parea ingrijorata sau suparata,ma intreb daca i-a pasat ca ne despartim sau doar nu voia sa aiba probleme ca as face vreo ceva necugetat. Am uitat sa va spun ca inainte sa plec la ea, mi-am dezactivat facebook-ul.
Acum nu stiu ce sa zic...joia care vine am fi facut 2 ani impreuna,imi pare rau ca s-a dus totul de rapa,eu inca o iubesc,adica am trecut prin multe impreuna, dar nu stiu daca merita sa stau cu ea pentru jumatate de zi buna si 2 zile in care e suparata fiindca eu nu fac ce vrea ea fara sa imi zica,ca nu imi dau seama,ca nu o surprind. E adevarat ca relatia devenise monotona,dar ea nu facea nimic si era mereu nemultumita.
Acum, nu stiu ce sa zic,o vreau inapoi,dar mi-e teama ca nu mai pot lupta daca ea nu isi schimba atitudinea,nu mai am atata putere sa trag mereu de ea fara sa fie suparata. Facea urat pana si cand ieseam mai tarziu de ora cu un minut sau doua( evident,fiindca atunci ne dadea drumul profesoara) si spunea ca de acum nici nu ma mai asteapta. Ca si cum ar fi vina mea ca atunci ne da drumul sau ca si cum as putea iesi de nebun. De ce asculta melodia cu numele "Maria" a unui turc cred si multe alte motive tampite. Va rog sa imi dati niste sfaturi, imi e greu sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu mai suntem impreuna
Va multumesc.

2 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Stiu ca ti-e greu dar incearca sa iti gasesti pe altcineva.

| neutrino a răspuns:

Este timpul sa accepti ideea ca, in adolescenta, o relatie are si un sfarsit, la fel de normal cum are si un inceput.