| LanguageMaster a întrebat:

O fată foarte frumoasă îl face pe soțul ei mai gelos decât o fată care nu este foarte frumoasă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire, gelozia este o BOALA PSIHICA grava care afecteaza creierul persoanei respective. Boala geloziei exista si se manifesta indiferent de modul in care arata sau se comporta partenera.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de om cât e de gelos. De exemplu și la mine se dau sau se uită ceva băieți și iubitul meu nu e gelos că știe că nu l-aș lăsa sau înșela cu altul, are încredere în mine.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da pentru ca barbati nu se uita dupa femei urate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar nu. Gelozia are alte surse.

| mihai69 a răspuns:

Nu. Gelozia nu depinde de frumusețe, ci de gradul de idioțenie a celui care suferă de boala asta.

| Sofer a răspuns:

Daca fata e frumoasa si o vad ca vorbeste cu cineva laughing si eu as fi gelos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici depinde de cum interpretezi gelozia. Unii folosesc termenul în mod greșit. Spre exemplu, într-o relație sănătoasă ambii sunt convinși că nu se vor lăsa unul pe altul, că vor să aibă un viitor împreună. Dar într-o relație în care doar unul e serios și altul pare că vrea doar ceva trecător și tinde să mai dea și pe la alte flori nu poți spune despre primul că e gelos, e doar îngrijorat de viitorul relației și își pune semne de întrebare. Într-o relație sănătoasă poate totuși să apară și un sentiment de gelozie, instinctiv, dar el e reprimat de convingerea că ei sunt suflete pereche și uniți ca unul.

Ideile astea cu „am o gacică/prietenă/soție frumoasă și mi-e frică să nu mi-o ia altul'" denotă de la bun început că aia nu e relație de iubire.

| Bozgi200 a răspuns:

Dacă ești gelos, înseamnă că iubesti si ca tii la persoana respectivă