| RAY a întrebat:

O fata singura care nu are cu cine discuta si totuși aude sunete intr-un spațiu gol, acel spațiu gol este reflecția subconștientului ei, subconștientului este plin de frustrari si amagiri,ea respira lent si nu vede nimic, nu aude nimic, dar se simte atinsa de umbra iubirii pe care o doreste. Dar oare daca o daruieste si va suferi si ea ce folos are? Fata are borderline, isi doreste sa iubească dar va darui si suferinta si iubire, este o alegere grea pentru ea, gelozia ei nu are limite dar nici iubirea, ea se gandeste merita sa iubesti dar si sa daruiesti suferinta?

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Ideal este să nu te feresti de suferință.
Persoanele care incearcă să evite suferința, nu vor suferii, dar în același timp, nu vor fi nici fericiți/împliniți.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Ofiintă):

Nu există persoană care să nu știe ce își dorește de la viață. Problema este că nu ne dorim ce trebuie de aceea avem parte de suferință, durere, tristețe.Practic căutăm suferința, asta ne dorim, nu ne vrem fericiți.Atâta timp cât vom "alerga" și căuta și ne vom concentra doar pe aspectul material, fizic, dorim doar plăcerea trupească(sex) nu vom avea parte de fericire.Ideal ar fi să te temi de suferință căci doar așa vei avea parte de fericire.Păi dacă întâlnești în viață o persoană ideală pentru tine din toate punctele de vedere cu excepția faptului că îi place să consume alcool în exces,tu dacă nu iei în considerare acest aspect cu siguranță mai târziu vei avea parte de dezamăgire și suferință. Dacă tu nu tolerezi alcoolul de ce îți compromiți și sacrifici viața și fericirea alături de o asemenea persoană? Vezi,dacă ne-am teme de necaz, durere, suferință, boală atunci ne-am ferii și am fii fericiți, căci chiar este posibil să trăim o viață de basm, totul ține de tine personal cum îți vei "scrie" povestea. Teama și frica de a suferii ne fac să nu ne aruncăm cu capul înainte.Ne ajută să punem în balanță și să cântărim deciziile care ne vor schimba viața.

5 răspunsuri:
| SociopatuI a răspuns:

M-ai emotionat. Insa adevarul este ca isi traiesc emotiile pe onlyfans.

| RAY explică (pentru SociopatuI):

Raspunde si tu serios, ai putea sta cu o fata daca ai stii ca involuntar ii provoci suferinta si tie

| SociopatuI a răspuns (pentru RAY):

Nu.

| Aphorius a răspuns:

Inevitabil o relație serioasă implică și suferință și iubire amestecate și împreunate. Viața nu e roz, e foarte gri.