| ღ♥√εđεŧtą ♥ღ a întrebat:

O prietena a avut relatii sexuale cu 2 luni inainte sa-i vina ciclul...este posibil sa fii ramas insarcinata chiar daca nu i-a fost venit ciclul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica, a avut relatii sexuale fara a fi avut vreodata ciclu! cred ca asta ai vrut sa spui.nu, nu e posibil. un ovul daca nu este fecundat, este eliminat iar apoi uterul se prepara pentru primirea unui ovul-sau a unei eventuale sarcini.aceasta preparare se numeste menstra. spui ca la doua luni dupa relatia sexuala, a avut ciclu. a fost o scurgere normala sau a durat foarte putin. daca ma gandesc bine, poate ramane insarcinata daca a prins prima ovulatie, dar cum spui ca are ciclu, nu are cum.in conditiile in care nu a avut o scurgere de cateva zile, mai bine ar trebui sa faca un test de sarcina.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa ramai insarcinata daca ai relatii sexuale inainte de primul ciclu, dar daca i-a venit ciclul e putin probabil sa fie insarcinata. Dar un test de sarcina o va lamuri.

| elena a răspuns:

"angel" nu cred ca te-ai exprimat corect sau intr-devar prietenei tale ii vine ciclul la 2 luni, ceea ce nu se poate, dar daca de 2 luni nu i-a venit ciclul sigur este insarcinata. Grija mare tinerete!

| Antonimu a răspuns:

Asa, si "prietena" aceea fiind tu, nu?

| Antonimu a răspuns:

Eu sunt destul de calm... cred.

| Irina a răspuns:

Relatii sexuale inainte sa vina primul ciclu?!? Vai de noi cum ajungem.

| ღ♥√εđεŧtą ♥ღ explică:

"Alinu stiu" stai calm ca nu sunt eu...chiar am o prietena q aceasta problema...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai eu una sunt de parere ca a fost doar o dereglare hormonala. Exista si posibilitatea sa fie ciclu peste sarcina dar n-as crede, sper sa nu. Indicat ar fi sa faca neaparat un test de sarcina...si un control ginecologic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Alinu stiu"...stai calm ca nu sunt eu...chiar am o prietena in aceasta situatie...