| clarraxdxs a întrebat:

O prietena este gravida și mi-a spus ca a vorbit cu cineva din cadrul medical care i-a spus ca avortul este interzis in România din 2020, chit ca e medicamentos chit ca nu. Și ca acestea se fac doar la negru, pe sume mari și nimeni nu își risca job-ul. Este adevărat?

37 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avortul este legal PANA la 12 saptamani (adica 3 luni de sarcina), dupa care devine ilegal.
Avortul (chiretajul) se face la orice clinica ginecologica privata, iar daca fata este minora, se cere consitamantul scris al parintilor.
Avortul mendicamentos se face cu internare in clinica privata ca fata/femeia sa fie tinuta sub observatie sa nu pateasca ceva. Evident acela se poate face fara risc, in primele saptamani de sarcina.

| mihai69 a răspuns:

Era adevărat pe vremea lui Ceaușescu.

| VoidEternal a răspuns:

Este legal.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu, nu este adevărat. Cadrul medical care i-a spus așa ceva ori este retardat grav, ori este el/ea împotriva avorturilor din propriile concepții și idei. Sau o altă variantă este aceea că sarcina prietenei tale ( sau a ta dacă tu ești prietena aia ) depășește 14 săptămâni.

| Floridori a răspuns:

Este cat se poate de legal in conditiile in care sarcina nu depaseste 14 saptamani, calculate din prima zi a ultimei menstruatii, respectiv 12 saptamani reale de sarcina, reprezentand varsta reala a embrionului.

Doar dupa aceste termene devine ilegal si se mai poate face doar avort terapeutic in cazul in care embrionul/fatul prezinta malformatii grave, nu este compatibil cu viata extrauterina, viata mamei este pusa in pericol etc.

In cazul in care aceasta prietena nu se incadreaza in termenii descrisi mai sus, doar atunci se poate considera ca nu poate face avort legal in Romania.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru Floridori):

"Doar dupa aceste termene devine ilegal"
Nu crezi ca nu ar trebui sa fie ilegal dupa aceste termene?
Daca in saptamana a 11 ceea ce se afla in uterul femeii nu este om, atunci nu este om nici 10 zile mai tarziu.

| Floridori a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

M-am referit la modul cel mai obiectiv posibil la legislatia care este in vigoare in Romania.
Exista tari, chiar si in Europa, in care termenul pentru avortul la cerere este mult mai extins, chiar si 24 de saptamani.
Daca ar fi sa ma situez neaparat intr-o tabara pro sau contra avort, cu siguranta sunt pro, insa astea sunt termenele legale in Romania in prezent si poate ca as avea multe de adaugat in favoarea avortului si poate doar un lucru sau doua care sa limiteze anumite aspecte ale practicii, atat in ceea ce priveste femeile in aceasta situatie, dar si in ceea ce priveste personalul medical implicat, dar este irelevanta opinia mea personala, din moment ce s-ar putea considera subiectiva.
Insa, o sa iti dau cateva exemple, daca tot vorbim despre aceasta tema:
-ar trebui sa existe un termen mai mare in ceea ce priveste avortul la cerere (cel putin pana la jumatatea trimestrului 2 din moment ce pana atunci fatul nu este absolut deloc compatibil cu viata extrauterina);
-anumite reglementari in ceea ce priveste avortul terapeutic, in special sa nu existe o conditionare atat de riguroasa si niste termene atat de restranse in ceea ce priveste afectiunile vizate pentru aceasta procedura.In plus, decizia ar trebui sa ii apartina in totalitate mamei, fara sa ii fie restransa decizia de catre comisia medicala care ar trebui sa isi dea avizul strict in ceea ce priveste starea de sanatate a femeii si riscurile la care s-ar supune;
-daca in prezent, medicii au posibilitatea de a decide daca fac sau nu avort la cerere in functie de propriile convingeri, aceasta practica sa nu mai fie optionala (si spun asta in conditiile in care chiar sotul meu a optat pentru a nu face avorturi la cerere);
-sa existe, totusi, anumite limitari in ceea ce priveste femeile care fac 3-4, chiar si 5 avorturi pe an, din pura ignoranta si nesimtire, alegand sa nu se protejeze si sa foloseasca dreptul la avort ca si metoda contraceptiva.Desigur ca ar trebui mai intai de toate sa se asigure o informare corecta, iar oamenii sa aiba o educatie mult mai completa in acest sens;
-dreptul la avort sa fie unul fundamental si sa nu existe situatii precum cea din Polonia, de exemplu.
Etc.
Ar fi multe de zis, dar am redat cateva idei de dragul conversatiei.
Insa am dorit sa fiu cat mai obiectiva si clara in ceea ce priveste raspunsul dat persoanei care a adresat intrebarea si realist vorbind, macar in Romania este posibil avortul, chiar daca termenul nu este foarte generos (insa am putea spune ca este suficient), spre deosebire de alte tari, in care este total interzis.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru Floridori):

"sa existe, totusi, anumite limitari in ceea ce priveste femeile care fac 3-4, chiar si 5 avorturi pe an, din pura ignoranta si nesimtire, alegand sa nu se protejeze si sa foloseasca dreptul la avort ca si metoda contraceptiva."

de ce sa existe limitari din moment ce nu fac nimic gresit cand fac avort?
cine esti tu sa le spui ce sa faca cu corpul lor? e corpul femeii si poate sa il supuna la cate avorturi doreste. care e problema?

| Floridori a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Nu sunt nimeni, fiecare are dreptul sa faca ceea ce vrea cu propriul corp si sunt prima care sustine asta, insa consider ca doar pentru ca ai un drept, nu inseamna ca trebuie sa faci si abuz de el si sa nu ai si anumite obligatii.Este strict opinia mea personala, la fel ca si celelalte subiecte expuse si acest punct in mod special ar viza mai mult educarea si informarea, nu interzicerea propriu-zisa.Categoric nu as fi de acord cu restrangerea acestui drept in sine, sau limitarea lui din moment ce am spus ca ar trebui sa fie un drept fundamental.
De exemplu, s-ar putea adopta o varianta prin care o femeie care face abuz de aceasta metoda, sa fie nevoita sa participe la un curs de informare.In primul rand sa fie educata in ceea ce priveste protectia si contraceptia, sa inteleaga cum ii functioneaza corpul si sa fie constienta de riscurile la care se supune trecand de mult prea multe ori prin aceasta interventie, astfel incat sa ia decizii in mod constient si informat, avand in vedere ca orice interventie medicala necesita consimtamantul constient si informat.Si mi s-ar parea corect sa fie asa cu adevarat, deoarece multi semneaza fara sa fie informati corect, iar consimtamantul informat exista doar la nivel teoretic, din pacate.
Deci nu ma refer la a-i interzice sa faca avort, sau la o limita in acest sens. Absolut nu! Ci ma refer la un program de educare, deoarece consider ca cele care sunt in aceasta situatie de mult prea multe ori, fac asta din ignoranta si lipsa de informare, problema care este destul de prezenta in Romania si nu numai in ceea ce priveste acest subiect.
Dar repet, este strict opinia mea si viziunea mea despre cum cred ca s-ar putea imbunatati conceptul de educare si informare.Si asta se datoreaza si faptului ca mult prea multe subiecte care nu ar trebui sa fie tabu, din pacate sunt si chiar si in anul 2021, tinerii nu au o educatie sexuala corecta, nu stiu cum functioneaza efectiv organismul uman si asa mai departe.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru Floridori):

Vorbesti mult si prost.

| Floridori a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Hic iterum itur. laughing
Speram ca intre timp sa iti fi luat in serios tratamentul.winking
In orice caz, nici parerea mea, nici a ta, nici a indoctrinatilor religiosi cu predicile lor ridicole, nu ajuta persoana in cauza, deci in parte ai dreptate.

| nevermatch a răspuns (pentru Floridori):

Nu vorbesti prost. Vorbesti cu prosti.

| Floridori a răspuns (pentru nevermatch):

As vrea sa cred ca persoana in cauza are doar probleme de natura mintala.Macar ar avea o scuza pertinenta...

| nevermatch a răspuns (pentru Floridori):

Tu esti cadru medical, nu?

| Floridori a răspuns (pentru nevermatch):

In prezent ma aflu intr-o pauza mai lunga din motive personale, dar da.Si eu si sotul meu suntem medici, dar avem specializari diferite; eu sunt psihiatru, el obstetrician-ginecolog.Tocmai de aceea am mentionat faptul ca tind mai mult sa cred ca sufera de afectiuni de natura psihica.

| TheGentleman a răspuns:

Well, este cam dublu standard cum ne raportăm la un fetus: Dacă părinții își doresc acel fetus, iar avortul îi este provocat (traumatism, șocuri etc) = crimă; dacă în schimb se face voluntar, nu mai e crimă => că este o chestiune pur subiectivă.

În schimb, sinuciderea este ilegală, cel puțin în România. Adică altcineva poate decide asupra vieții altui individ (părinții, de exemplu), dar individul însuși nu are dreptul să decidă asupra propriei sale vieți rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate, nu este adevărat. Crima asistată încă este o realitate legală în România.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce e crima?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Pentru că se pune capăt vieții unui om.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar un fetus nedezvoltat nu este om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Desigur că este om, un om în dezvoltare. Îi bate până și inima.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu este om, este un fetus.

| Jonas94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă acel om este rezultatul unui viol, sau al unui incest?
Mă rog, nu mai zic nimic, dar mi se pare de porc să sari cu concluziile pripite.
Hai să ne păstrăm părerile astea pentru noi, și să facă fiecare ce crede că e mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Faptul că se află în cavitatea uterină a mamei nu îl face mai puțin om. De exemplu, tu... dacă te urci în copac nu ești maimuță. Ai schimbat doar mediul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jonas94):

Mă bucur că îmi dai dreptate și îl numești pe acel omuleț om. Faptul că a apărut așa pe lume nu îi afectează cu nimic calitatea de om. Oricum ar fi apărut, este un om cu dreptul fundamental la viață.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, dar ce se afla in cavitatea uterina este un fetus. Cum sa fie deci om?

| cristi202 a răspuns (pentru Jonas94):

Conteaza CUM a aparut, sau conteaza CE este?
Daca tu ai afla ca esti rezultatul unui incest, ti-ai curma viata, pentru ca, dupa logica ta, nu mai esti om?

| cristi202 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Poate cum acest micut "fetus" stringe cu minuta lui mina medicului te va convinge ca e OM:
https://www.liveaction.org/news/doctor-prenatal-baby-patient-person/

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Da, fetus înseamnă om în dezvoltare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Ooo...bună întrebare.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna copil in latina.
Oricum, nu e rau, macar nu l-ai mai adus pe Dumnezeu in discutie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Aha. Și copilul nu e om?

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu ca viata incepe la conceptie.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18469058/
Eram curios ce o sa spui tu in fata unor absurditati ca cele pe care le-am scris mai devreme, pentru ca inainte sunt destul de sigur ca te-am vazut invocandu-l pe Dumnezeu in astfel de discutii, ceea ce nu e bine deloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Reformulează, te rog.

Am înțeles bine? Tu crezi că omul e om de la concepție? Bun. Dacă e așa, avortul de ce nu ar fi crimă?

Ce să nu fie bine deloc? Faptul că mi-am ales ca reper Adevărul absolut, în care nu este schimbare și nici umbră de mutare, după cum scrie? Fără un reper, ce faci în lumea asta, omule drag?

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca viata incepe la conceptie si ca avortul e crima.
Raspunsurile de mai devreme din care reiesea ca as sustine avortul nu ti le-am scris pentru ca sustin avortul, ci pentru ca eram curios ce o sa spui in fata unor asemenea tampenii, ca "un fetus nu e om". De ce eram curios? Pentru ca sunt destul de sigur ca te-am mai vazut inainte aducandu-l pe Dumnezeu in discutiile despre avort si voiam sa vad ce ai sa spui acum.
Ce nu e bine deloc este sa il mentionezi pe Dumnezeu in discutiile despre avort.
Iti este clar acum?

| nevermatch a răspuns:

Acel cadru medical o manipuleaza si isi face domeniul de ras happy daca era interzis avortul, era grav.