| monq a întrebat:

O relatie la distanta... oare se merita?!
In vara aceasta m-am cuplat cu un fost coleg de-al meu din generala, Emmy.Nu ma intrebati cum, cand, de ce...pentru ca nici eu nu stiu, pur si simplu ne-am trezit amandoi imbratisati.
Am inceput o relatie frumoasa, ieseam seara de seara, eram mai tot timpul impreuna. Dupa mult timp in care nu mai aveam incredere in barbati si nu mai puneam suflet intr-o relatie, am simtit ca ma indragostisem cu adevarat de el, si il simteam si pe el ca tine la mine, ca ii place cu adevarat de mine si e sincer...totul a fost ca un vis frumos pana cand, el a trebuit sa se intoarca in Italia.Am simtit ca se prabuseste totul in jurul meu, ca nimic nu mai are sens fara el... Dupa plecare lui, ii trimite-am mesaje, el imi raspundea dupa ceva timp, dar foarte rece, si la subiect...si asa e si in momentul de fata, eu ii zic ca imi e dor de el, el imi raspunde ironic, zicand ca viata e frumoasa si merita traita.Asteapta doar eu sa il caut, insa oare ca o relatie sa functioneze nu e nevoie de 2?!
Zilele trecute, intamplator am cunoscut alt tip Hank, cu care am iesit o seara si m-am simtit super ok, ma simteam iubita, apreciata, rasfatata, alintata... iar in unele momente ma simteam naspa, aveam un sentiment de tradare, ca si cum nu ar fi trebuit sa il insel pe Emmy.Nu stiu ce sa mai fac, oare merita Emmy toata atentia mea, oare merita sa sufara atat dupa el s-au ar fi mai bine sa incep o relatie cu Hank, oare nu e mai bine sa fii iubita decat sa iubesti? Ce am invatat e ca atunci cand ‘iti alegi’ o persoana pe care sa o iubesti, ar trebui intai sa o intrebi care-i sunt prioritatile si, mai mult de atat, sa tii cont de ele. Oamenii nu isi schimba prioritatile pentru alti oameni. Unii au bun simt si, de dragul celui iubit, incearca. Dar apoi se ratacesc de ei insisi... Voi ce credeti ca ar trebui facut in situatia mea?

Răspuns Câştigător
| alexdop21 a răspuns:

Buna, gandeste-te putin la treaba asta. "Prietenul "tau emmy asta poate sa te imbratiseze cand ai nevoie? Poate sa te sarute din italia, poate sa iti ofere o seara romantica? Cred ca nu. Asa ca lasa-l pe emmy, macar pana se intoarce in tara, explica-i toata situatia, si vezi ce faci cu hank.

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Esti foarte matura in gandire si cred ca singura iti dai seama ca Emmy nu te iubeste cu adevarat! Iar principiul, mai bine iubita decat sa iubesti, nu functioneaza mult timp.In dragoste, amandoi pun suflet, neconditionat!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E ciudat felul în care îţi răspunde Emmy. Dacă ar fi simţit acelaşi lucru nu ţi-ar fi răspuns ironic... Poate nu ţi-ar fi răspuns deloc sau la fel pentru a nu-ţi accentua sentimentul de dor... sau poate a vrut doar o aventură în vara asta. Poartă o discuţie cu el şi vezi dacă vrea şi el să aveţi o relaţie chiar dacă este la distantă. E nevoie de 2 oameni pentru o relaţie... Dacă nu... lasă-l în pace şi mai întâlneşte-te cu Hank dacă te face să te simţi bine.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa vb cu Emmy si sa il intrebi daca mai vrea sa fiti impreuna... daca zice ca nu atunci accepta-l pe Hank si uita-l pe celalaltwinking acum alegerea e a tawinking
bafta!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

"Viata e frumoasa si merita traita" ti-a zis asta pentru ca el sta la distanta si nu aveti de ce sa suferiti asta e ca un fel de adio sau... Dupa parerea mea ar trebui sa-l intrebi daca a cunoscut vreo fata cu care se simte bine. Daca iti spune da sa-i zici ca ii doresti tot ce-i mai bun si esti fericita pentru el, dar daca zice nu neaga si nu vrea sa-ti spuna ceea ce e rau.Iti raspunde rece deci a cunoscut pe cineva deja si crede ca ar fi bine sa nu mai tina legatura cu tine ceva vreme dar nu stie cum sa o spuna.Asteapta ceva vreme sa fi mai buna prietena cu acel baiat si daca totul merge ok vei sti ce sa faci si ce sa alegi.Bafta

| Ana a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa vb q prietenul tau Emmy daca mai vrea sa fiti impreuna, pentru ca dup cum se comporta nu stiu daca mai tine asa mult la tine, si chiar daca il iubesti ai putea sa-l uiti cuplandu-te q alt baiat care te merita si iti arata iubire, parerea mea acum ramane la aprecierea ta

| zanabuna a răspuns:

Cred ca emmy nu mai merita atentia ta.cum a plecat in italia,, a devenit mai rece, viata e frumoasa si merita traita. daca te iubea asa ceva nu ar fi trebuit sa iti spuna.nu mai da nici un semn de viata si vb lui...traieste-ti viata... vorbeste cu acel baiat Hank, daca ai zis ca langa el te simti iubita, protejata...etc...atunci stai cu el...multa fericire si iubire...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-l intrebi ce are de gand cu tine si chiar cel mai corect si fata de tine si fata de el ar fi ca tu sa-i spui ca ti-ai gasit pe altcineva, asta te`ar ajuta sa vezi reactia lui iar dupa aceea sa iti incepi noua viata sau...sa-l astepti...multa bafta and HAVE A NICE DAY!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Viata merita traita" ma face sa cred ca el deja si-a gasit pe altcineva. Corect este ca inainte sa incepi o noua relatie sa o inchei pe precedenta, asa ca e cazul sa ai o conversatie serioasa cu emmy in acest sens. Fii sincera cu emmy, vorbeste despre sentimentele tale si despre relatia pe care ati avut-o, fa bilantul si apoi priveste cu seninatate catre noua relatie cu Hank. Tu esti una dintre cele norocoase...messul iti permite sa arati doar atat cat vrei. Chiar daca plangi cand tastezi, el nu va sti. Daca continui situatia asa cum este acum, risti sa ii pierzi pe amandoi.