| FemeiaMusulmana a întrebat:

O sa fiu mamica luna viitoare si sunt groaznic de speriata. Mentionez ca am 17 ani si locuiesc cu iubitul meu. Am nevoie de sfaturi de la mamici. Sa apelez la cezariana? Mi-e foarte frica.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa nu-ti fie frica deloc! Nu te gandi la durere ca de fapt,de asta ti-e frica.Ti se vor face calmante care o atenueaza mult,vei fi inconjurata de o armata de asistente,moase si medici, nu e nevoie sa fii disperata.Vor avea grija de tine si orice iti va trebui, ei vor fi langa tine.Bineinteles,iubitul tau va fi pe-afara,responsabil cu "atentiile" pentru doctori si asistente,ca asa e peste tot!
Nu cere singura cezariana,esti tanara si sanatoasa,poti naste normal fara probleme,corpul tau isi va reveni mult mai repede,nu vei avea nici cicatrici pe urma.
Si,nu te gandi decat ca vei tine in bratele tale copilutul TAU! Doar la asta sa te gandesti,nu la durere. Durerea e nimic in fata senzatiei pe care o vei avea cand iti vei lua,prima oara in brate, puiul tau! O sa uiti totul pe loc si vei simti ca esti in stare sa faci orice pentru sufletul de om pe care tocmai l-ai adus pe lume!
Ma bucur tare mult ca vei fi mamica, sigur vei fi o mamica buna si iti doresc toata fericirea din lume!
Mult curaj si nastere usoara!

| MMihai a răspuns:

Nu sunt femeie, dar cred că cezariana ar implica mai multe probleme, decât o naștere normală. Discută cu medici de specialitate, nu cu neavizați. La cezariană se recurge în extremis, dacă nu poate avea loc nașterea normală, sau dacă este în cazul unei femei oarecare, este riscantă nașterea normală.

| emchristina a răspuns:

Cezariana trebuie sa fie recomandata de catre medic doar in cazul in care nu poti naste. Eu te-as sfatui sa nasti normal pentru ca in urma cezarianei o sa-ti ramana cicatrici, o sa se vindece mai greu, si exista riscul sa nu mai poti face copii niciodata. Succes si sa ai un copil sanatoshappy