| rockblu29 a întrebat:

O sa incerc sa fiu scurt, desi sunt multe de zis. M-am despartit de mai bine de jumatate de an de o fata pe care o iubeam f mult, dar ma dispera... Ne certam odata la 2 zile, ea fiind foarte geloasa, si ma verifica intruna, lucru care ma scotea din minti. In afara de asta, aproape totul era minunat. Trebuia sa ne si casatorim, dar am dat cu piciorul la tot. Dupa despartire, mi-am schimbat nr de tel si am blocat-o peste tot, nu i-am raspuns la usa, m-am rupt efectiv. Ea a continuat timp de vreo 2 luni sa imi scrie e-mailuri spunand ca ii e dor de mine la care eu nu am raspuns. La cateva luni dupa asta am aflat ca s-a maritat cu altul. Intre timp eu nu am reusit sa gasesc pe altcineva desi am incercat, si fiindu-mi si mi-e dor de ea, i-am raspuns la mail acum cateva zile, pentru prima data dupa 7 luni, spunandu-i ca nu mai suportam gelozia ei si ca de aceea am plecat, dar si ca ii doresc binele alaturi de noul ei barbat. Astazi mi-a raspuns ca ea si-a dorit ceva serios cu mine, si ca nu e fericita acum pentru ca a facut aceasta alegere de a se marita cu alt barbat la suparare, si ca spera sa ne iertam reciproc... Nici nu stiu ce naiba sa fac acum, nu vreau sa o fac sa divorteze, ar fi tampit si imoral, desi mai tin la ea. In plus este foarte complicata situatia, familia ei fiind familie de preoti si pretuind ideea de familie si casatorie. Nici nu stiu daca e insarcinata acum, desi n-ar fi exclus. Intrebarea e simpla, raspunsul complicat cred: Daca noi ne mai iubim, are rost sa mai sper ca putem fi impreuna?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Sincer o persoană geloasă nu prea se schimbă.
Chiar dacă ajungeți să fiți din nou împreună vechile probleme cu gelozia vor apărea din nou.
Oricum e dificilă situația, ea fiind căsătorită deja.
Mai bine ai renunța definitiv la ea.

| rockblu29 explică (pentru Andreeush):

Vad ca majoritatea considera ca nu ne potrivim. Atunci de ce inca o mai iubesc, si n-am gasit alta ca ea? Da, stiu ca eu am parasit-o pentru ca nu mai suportam, dar asta nu inseamna ca nu o mai iubesc. Am facut o prostie, imatur fiind si eu, si ea... Probabil ea nu o sa se schimbe. Dar eu tot tin la ea f mult, si ma gandesc ca e posibil sa ii accept defectul ei de gelozie. Poate mergem si la consiliere de cuplu, nu stiu. Ideea e ca ne iubeam f mult amandoi, si ne completam perfect. Si am crezut ca voi gasi alta, dar nu am gasit. Si ea a facut prostia de a se marita din suparare, desi stiu ca ma iubeste tot pe mine... O si visez noaptea in continuare, ca si cum am fi inca impreuna. E foarte complicat. sad

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent cat de mult ai iubi o anumita persoana la un moment dat, insa in decursul timpului isi dezvaluie adevarata sa fire si iti dai seama de caracterul ei infect, imposibil de acceptat provocat si agravat de boala psihico-mintala de care este ea afectata, ar trebui daca esti credincios, sa-i multumesti celui de sus ca a avut grija de tine, ca ti-a deschis ochii ca sa scapat atat de usor din acea relatie toxica care s-ar fi agravat si deteriorat tot mai mult. Sanatate!

| ywar a răspuns:

Mamaaa. cand n-ai minte, vai de picioare.
1. O persoana care e geloasa si nesigura pe sine te va verifica si-n dos de fiecare data cand i se va parea ca ceva e in neregula.
2. Acum cand tu nu ti-ai gasit vrei sa te intorci la ea. dar te intorci la ea ca o papusa chioara si veche din copilarie. Nu, nu, nu!
3. Ce a facut ea o priveste. Daca s-a casatorit cu altul la suparare e borsul ei si nu te baga sa-i desparti. Stai departe de combinatii de acest fel si du-ti tie crucea, nu pe a altuia.
Voi nu va iubiti si tu nu o iubesti pentru ca tu singur ai spus ca te enerva ca te verifica. Tu nu vrei asta si nu ar vrea nimeni asta.
Iubirea inseamna LIBERTATE!

| qwertpro a răspuns:

Salut,pretuim cu adevarat oamenii doar dupa ce-i pierdem.E posibil ca sa va impacati si sa fiti iar iubiti,dar nu uita ca ea e acelasi om, si daca nu reusesti sa-i accepti defectele, situatia data nu se va schimba. Daca totul va fi ca inainte, ea doar va regreta ca si-a distrus familia, si tu vei regreta ca ai pierdut timp.Inainte de a relua relatia, fii sigur ca esti gata sa-i accepti toate defectele. Uneori unele relatii mai pot fi restabilite.

| Ale5184 a răspuns:

Tine minte doar asta: oamenii nu se schimba decat foarte rar. Ea va fi mereu asa cum a fost.
Oricum, mi se pare putin ciudat. Ea te verifica si era geloasa dar acum, casatorita fiind, nu o deranjeaza sa iti dea tie mesaje. Treci peste. Nu a fost sa fie. Vei gasi pe cineva care sa te merite.

| Mihai720 a răspuns:

Daca o iubesti cu adevarat... da