| RAY a întrebat:

Oare ce ne determina sa ne despartim de cineva cu care suntem intr-o relatie?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Pentru că mulți, din disperare, intră extrem de repede într-o relație, fără să-și cunoască suficient partenerul.
Iar în România, mentalitățile sunt extrem de învechite. Ți-o spun pentru că eu am posibilitatea să fac comparație. Dar ți-o pot spune și cei care au avut ocazia să stea mai mult prin vest.
Aici, "one night stand"-ul este la ordinea zilei. Tinerii se distrează, fără complicații și melodrame. Pot fi împreună o săptămână, două, apoi își văd de treabă sau sunt cu alt partener, fără să se mai simtă răniți sau victime, fără să se mai tăvălească pe podea și să intre în depresie sau să se încuie în cameră și să plângă o săptămână. Idioțenia asta se întâmplă doar în România.
Până și la asta suntem proști.
E greu de înțeles că dacă ai un partener/parteneră la 20 de ani, va fi pentru scurt timp, nu va fi pe viață. Nu poți fi atât de prost să crezi așa ceva.
Dar aici intervine spălatul pe creier al părinților cu mentalitați înapoiate și bineînțeles al religiei. Nu al bisericii, că biserica ortodoxă e și aici în Grecia, chiar mai în floare decât în România, dar parcă populația nu e atât de habotnică.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Legat de Grecia acum ceva zile am vazut Agora si am descarcat un pdf cu plato statul

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Mi-ar fi placut sa fie cum zici tu, dar nu stiu de ce crezi ca e asa.
In Romania, tinerii sunt cat se poate de superficiali, eu nu am prea des onoarea sa dau de cei care se vad pe viata cu partenerul.
Intr-adevar, trebuie sa fii prost sa crezi ca va rezista.
Exemplele astea cu vestul... nu stiu ce sa zic. In Franta, elevii sunt acceptati in scoli in functie de masina parintilor, eu nu-i vad un model de urmat. Anglia face discriminari in functie de "clasa sociala", adica ceva in care ajungi fara vina ta, prin nastere. Faptul ca Anglia are economie, nu inseamna ca englezii sunt buni la toate, de exemplu.

19 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Probabil ca monotonia, eu de exemplu ma plictisesc repede.

| Drimmero a răspuns:

Lipsa iubirii, fara ea e egal cu 0 orice relatie, sa nu-mi sara 'specialistii' site-ului in cap,, fara iubire nu exista relatie.

| Plato a răspuns (pentru Drimmero):

Intrebarea mea e: de ce incepem o relatie in lipsa iubirii?

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Exista interese la mijloc, cum spunea si Hammurabi, multi din disperare se baga in relatii fara a cunoaste persoana, isi exprima niste sentimente care nu exista si isi fac iluzii total tampite, asta in cazul in care vorbim de relatii superficiale.

Eu unul am rabdare mare de tot, nu ma arunc, ma indragostesc destul de greu si mi-e foarte usor sa nu comit greselile zilelor noastre.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu stiu ce indiot ti a dat eronat ca ai mare dreptate si tu si Hammurabi

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Endo ala cred ca nu a inteles o iota din ce am scris,, nu il judec, asa e el.
El mi-a votat, a vrut sa ma anunte ca si-a facut aparitia aici, nu-mi bat capul cu personaje de genul.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Drimmi dusmani nu te uita niciodata, prieteni cam da, nu uita asta, cat bine am facut si cate am primit, dar nu e nimic asta e

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Adevarata vorba!
Pe dusmani intotdeauna sa-i tii aproape, intr-un moment al vietii vei avea nevoie de ei, iar de acolo se leaga legaturi,, prietenii falsi te lasa cand ti-e lumea mai draga.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Te pot intreba ceva? cand vezi meciurile de fotbal le auzi in limba ro sau eng? e o diferenta cand le auzi in eng?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Depinde unde le vad, de obicei aleg sa ascult comentatorii englezi, te tin in suspans in timpul meciurilor in timp ce comentatorii romani nu au carisma si te adorm.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Dar crezi ca iti imbunateste engleza?

| Plato a răspuns:

Pentru ca intram in relatii care nu au nicio baza, doar de dragul de a fi in rand cu lumea.

| Emma30555 a răspuns:

Daca nu te intelegi, nu esti multumit de celalalt ajungi sa te desparti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atitudinea poate trebuie sa fii barbat sa spui stop

| Andresso a răspuns:

Retardismul.

| Alexxiax98 a răspuns:

Prostia...

| Bibio22maria2005 a răspuns:

Trebuie să iubim persoana de lângă noi de ovicei ne despărțim pentru micii certuri