| elenaa_8693 a întrebat:

Oare sunt insarcinata? Un raspuns va rog.
Buna ziua!
Ciclul menstrual nu-mi venea chiar regulat.erau diferente de la luna la luna, de obicei imi venea cu 2-3 zile mai devreme decat trebuia, luna trecuta mi-a venit pe 8 pana pe 13-14 cam asa, pe 1 martie am fost cu prietenul meu, au existat 4-5 introduceri foarte mici, eu sunt virgina si nu m-a dezvirginat, si spun asta pentru ca nu au existat sangerari si n-am simtit nici cea mai mica durere, nu si-a dat nici drumul.acum 2 zile trebuia sa-mi vina ciclul dar acest lucru nu s-a intamplat, este posibil sa fiu insarcinata? Nu am simptome, greturi, dureri de cap, ma dor sanii foarte putin, si simt o durere dar in "capul pieptului" nu in stomac, dar sunt ingrijoarata ca trebuia sa-mi vina si acest lucru nu s-a intamplat, ma gandesc 24 din 24 la asta.Va rog un raspuns cat mai repede! Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tine cont ca februarie este o luna scurta, de doar 28 de zile. E posibil sa fii insarcinata, mai ales ca ai avut contact sexual.
Chiar daca nu ai avut dureri si nu ai sangerat, de dezvirginat tot te-a dezvirginat. In primul rand ca virgina este doar o femeie care nu a avut nici un contact sexual. In al doilea rand ca o penetrare cat de mica (chiar de cativa milimetri) si oricat de scurta (chiar de doua secunde) depaseste himenul. Probabil tu ai un himen elastic care nu se rupe la contact sexual, doar sa largeste, dar asta nu este sinonim cu virginitatea.
Totusi, in conditiile unui contact "chinuit", riscurile sunt mai mici decat in cazul unui contact sexual normal. Intarzierea este inca mica, asa ca nu cred totusi ca e sarcina. Sigur n-o vei exclude decat dupa minim 21 de zile de la contactul sexual neprotejat, facand un test de sarcina. Totusi cred ca pana atunci va aparea menstruatia si te vei linisti. data viitoare folositi totusi prezervativ.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Domnişorică mică, membrana himenală nu trebuie să sângereze, nu este vascularizată. Numai un control medical de specialitate poate confirma sau infirma virginitatea ta.
Dacă susţi că prietenul nu şi-a dat drumul de ce stai cu gândul că poţi fi însărcinată? Teama a pus stăpânire pe tine, nu eşti sigură de ce s-a întâmplat în acele momente intime.
Pentru reglarea ciclului menstrual consumă ceai de creţişoară sau de urzică.
Tensiunea în sâni poate fi de la sindromul premenstrual. Nu toate femeile au tabloul clinic al unei sarcini, lipsa menstrei indica sarcina şi atât.
Pentru liniştea ta poţi face un test de sarcină.
Din povestea ta tind să spun că nu eşti însărcinată.
Folosiţi prezervativul, vă fereşte şi de sarcini nedorite dar şi de boli cu transmitere sexuală (B. T. S.).
Te-am pupat.
Pa, pa.

soothe
| soothe a răspuns:

"4-5 introduceri foarte mici'... hm! nu baga mana in foc ca nu si-a dat drumul deloc; cat de putin este uneori prea mult; fa-ti un test de sarcina si da drobul de sare jos de pe soba!

| liveincolors a răspuns:

Faptul ca ti-a intarziat 2 zile, avand in vedere ca n-ai nici un fel de simptom, nu cred ca e un motiv de ingrijorare.

Fa-ti un test de sarcina, ca sa scapi de indoieli.

| imiplacemov a răspuns:

In primul rand ca sa o luam cu inceputul acele "4-5 introduceri foarte mici" puteau sa te dezvirgineze chiar daca nu ti. a curs sange. Adica sunt cazuri. Ar trebui sa te protejezi. Poti ramane insarcinata chiar daca el nu isi da drumu. Probabil durerea aceea o simti din cauza ca esti stresata si te gandesti intr-una la asta. Mai bine fa un test de sarcina ca sa te convingi. Sau asteapta pana iti vine.