| RAY a întrebat:

Oare toate relatiile sunt sortite unei despartiti in urmatori 3-5 anii?

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu neaparat sunt care rezista mult in timp dar deja la 3 5 ani este mai mult obisnuinta, respect nici de cum acea indragosteala.
Mai iubesti persoana aceia dar nu mai este acea intensitate de care ai avut parte in cei 3 5 ani

| RAY explică (pentru Freya1):

Dar la tine cam cat dureaza intensitatea aia?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Pana in 3 4 cam asa maxim.Adica a fost pe etape in primul an dragoste mare, dorinta si senzatia aia ca altceva sau altcineva mai bun nu exista apoi in al doilea an dorinta de casatorie familie si inca bucurie in suflet ca stam impreuna apoi in al 3 fericire dorinta de distractie de a te lauda cu persoana de langa tine bla bla si in al 4-lea iubirea aia mare si frica de a nu il pierde gelozii, facut pe plac, compromisuri ca sa mai poti tine viu dar s-a dus ca am mentinut doar eu asta si daca el doar primea am inceput sa ma detasez sa fiu doar obisnuita si sa ii port respect...

| Hammurabi a răspuns:

Depinde cum privești și la ce te aștepți. Focurile de artificii țin, intr-adevăr, doar vreo 2-3 ani, uneori chiar mult mai puțin. După faza asta, dacă relația a avut la bază doar atracția fizică (ceea ce s-a mai discutat pe aici) nu mai rămâne nimic. Totul se duce de râpă.

| sofisis a răspuns:

Nu, logic ca nu!

| SG1995 a răspuns:

Exact asta ma intreb si eu, din nefericire nici tipul nu asigura faptul ca o relatie va rezista, stiu un caz apropiat de divort dupa 20 de ani casnicie (ma rog acolo erau probleme grave), dar ideea ca nici timpul nu e asigurare.

| GoldenZenith a răspuns:

Daca nu este consolidată cum trebuie și partenerii aruncă la gunoi ceea ce pot repara, atunci da.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu cred ca toate relatiile sunt sortite despartirii dupa cativa ani. Eu zic ca am depasit acest prag si suntem bine merci impreuna. Iubirea trebuie intretinuta zi de zi nu e cazul sa te culci pe o ureche ca sentimentele sunt suficiente si nu trebuie sa faci nici un efort in sensul mentinerii ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă sunt relații începute în adolescență, e foarte mult probabil.

| Aimwork a răspuns:

Nu. Dar trebuie sa infrunti monotonia! Si sa nu ajungi sa iti ignori perechea sau cu timpul sa nu te mai ingrijesti cum trebuie sau sa o apreciezi cum trebuie. Asta e o problema a omului ..cand se vede cu,, sacii in caruta" se poate intinde pe spate in loc sa conduca.
Opinia mea este ca intr-o relatie trebuie sa iti ajuti partenerul sa devina mai bun si vice versa. daca sunteti impreuna pentru sex te plictisesti repede de acea persoana!
Relatiile trebuiesc mentinute nu doar create!