| Damurcon a întrebat:

Ok. Am un crush imens pe o colega de-a mea și nu știu cum să o abordez. Mi-am dat seama că o plac săptămâna trecută, când profa de muzică m-a rugat să-mi aduc chitara la școală. Am cântat câteva cântece și ea si câteva fete veneau în pauze si cântau cu mine. Acum vine partea grea... Clasa noastră e amenajata destul de ciudat: Sunt 3 rânduri de bănci, 2 bănci în stânga, 7 bănci în dreapta. Ea stă în ultima bancă, lângă un fost prieten. Tot timpul sunt acolo 2 băieți (care arată mai bine ca mine, dar au amândoi prietene) si o țin de vorbă. Dacă aș încerca să-i spun direct, nu mi-ar fi frică de respingere, mi-ar fi frică de faptul că ar auzi cineva si ar începe să-și bată joc de mine toată clasa. M-am gândit să-i scriu un bilețel pe care să i-l las în caiet, dar după ar putea crede că sunt patetic si ca nu am curaj să-i spun în fața. Am încercat să vorbesc cu ea online, dar nu a răspuns cum mă așteptam și n-am mai știut ce sa scriu. Ce pot sa fac? Ah si apropo sunt în clasa a 8-a.

2 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Aici ține doar de tine. O abordezi la plecare. Pleci împreună cu ea. Dacă vrei niște sfaturi poți să cauți pe Youtube „Arta seducției". Ajută mult. Nu încerca să-i scrii bilețele deoarece dacă ei n-o să-i pese de tine probabil o să facă bâză pe tema asta. Dar îți spun ceva, poți să-l iei cum vrei tu. Relațiile de clasă, nu țin.
Succes.

| Mandeliu a răspuns:

Incearca sa ii spui unui coleg/colega de la tine din clasa care e mai bine pus cu ea sa ii bata apropo-uri gen "Uite,nu vrei sa te bagi cu ala" etc.,nascociti voi ceva.

Inteleg ca iti este rusine de colegii ceilalti,asa ca incearca sa o prinzi cand e mai singura si sa incerci sa vorbesti cu ea,spune-i direct,nu te ascunde, te vei simti prost pe moment si inca cateva zile dar iti vei reveni si nu vei trai cu regretul ca nu ai incercat.

Pe online nu imi dau seama cum nu reusesti, daca nu se duce discutia cum vrei spune-i direct, nu te ascunde.

Sau daca crezi ca nu poti direct incearca sa intri in cercul ei de prieteni si intri in vorba cu toti si dupa ajungi si la ea, gasiti subiecte etc.Intelegi unde bat.

Succes, fii curajos, gandeste-te la faptul ca anul viitor pleaca la liceu si ti-ai pierdut sansa pentru totdeauna