| anonim_4396 a întrebat:

Ok, aseara am facut sex neprotejat, nu am fost in perioada ferila a lunii si nici nu a ejaculat in mine, dar totusi ar trebui sa iau anticonceptionale? Nu as vrea sa ma trezesc cu o surpriza.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ai dorit sa intrebi daca ar fi cazul sa folosesti pastila CONTRACEPTIVA adica asa numita pastila de a 2-a zi. In cazul in care ai intrebat de pastila contraceptiva, in acel caz raspunsul este un categoric NU. Fiindca sarcina poate sa ia nastere NUMAI in cazul in care exista in acelasi timp cele 2 ''ingrediente'' absolut obligatorii si anume 1 OVUL care sa fie si VIABIL si 1 SPERMATOZOID. Si aceasta cerinta absolut OBLIGATORIE poate sa existe NUMAI/DOAR in cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE a oricarui ciclu menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu este nevoie de anticonceptionale pentru ca nu erai in perioada fertila si nici nu a ejaculat in tine.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să te protejezi dacă nu vrei o surpriză.

| artemis750 a răspuns (pentru Andreeush):

A fost prima data cand am facut-o neprotejat, n-o sa se mai intample?