| yaidelito a întrebat:

Ok, deci sa incep. Iubita mea este pe stop in a3a zi iar azi am facut sex, ea fiind inca pe stop.In mijlocul actului sexual, prezervativul s-a rupt, dar eu nu am observat.Am mai facut-o inca putin timp dupa care am realizat ca ceva este ciudat, asa ca am scos penisul si am observat ca prezervativul este spart si m-am oprit ( nu ma terminasem ). Este posibil sa ramana insarcinata? Trebuie sa ia pastila de a doua zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a se putea forma o sarcina in urma unui sex terminat cu ejaculare in vagin, care a fost intretinut in a 3-a zi a ciclului menstrual poate fi apreciat la 3-5% in cazul in care ciclul are o lungime normala de aproximativ 28 de zile. Ar putea exista o posibilitate ceva mai mare de a se putea forma o sarcina de cateva zeci de % INSA DOAR in cazul in care ciclul menstrual este cel mai scurt de 21-22 de zile. In concluzie daca ciclul menstrual a fost mereu luna de luna mai lung de 22 de zile posibilitatea de a se forma o sarcina se poate exclude fiind considerata ca IMPOSIBILA in aceste conditii. Folosirea pastilei de a 2-a zi este admisa doar in situatia in care "accidentul" se produce in PERIOADA FERTILA a ciclului. In cazul de fata atat teoretic cat si practic nu poate exista posibilitatea de a se forma o sarcina. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| yaidelito explică:

Ok, multumesc.Deci din chestia aia combinata cu faptul ca nu m-am terminat in vagin reiese ca chiar nu exista vreun risc, nu?

| Sadop a răspuns (pentru yaidelito):

Nu, nu există niciun risc.

| yaidelito explică:

Ok, va multumesc foarte mult amandurora, sper sa fie asa!