| Bobololo95 a întrebat:

Ok,ma lamurestye cineva? Nu inteleg tampoanele sunt ob -uri pentru ca am gasit in unele siteuri tampoane si ziceau ca se introuc ..si care se pot purta intre perioada menstruatiei si care se pot purta in perioada mesnstruatiei. Tampoane, ob-uri, absorbante ma tot incurca astia de la un site la altul...

3 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Toate sunt absorbante! Sunt ob-uri, cele care se introduc, deci „tampoane" interne și tampoane cu aripioare, care vin lipite pe lenjerie.
Dacă ești virgină nu folosești ob-uri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tampoanele OB se folosesc in zilele in care ai menstruatie, in cutiile compacte chiar ai si prospect, acestea se desfac de folia protectoare, se desface ata verde/turcuaz, se tine pe degetul aratator, relaxandu-te i-l introduci usor in vagin.Se schimba la 6 ore, se poate purta in piscina cu conditia sa-l schimbi mai des.Aceste tampoane nu te dizvirgineaza, deoarece himenul este elastic si nu se rupe deac prin penetrare. In principiu, Ob-urile sunt tampoane. Sper ca ti-am fost de folos.

| Myvoiceroman a răspuns:

Deci, esti nascuta in 1995, adica ai 18 ani, si nu stii ce-s alea tampoane, absorbante, OB-uri? Pana acum ai folosit hartie igienica la menstruatie?