| anonim_4396 a întrebat:

Pana la ce varsta creste penisul?(Am aproape 16 ani)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit pe baze cercetarilor stiintifice si medicale ca in jurul varstei de 16 ani cresterea penisului inceteaza in marea majoritate a cazurilor, chiar daca restul corpului se dezvota in continuare. In orice caz s-ar putea sa se mai adauge la lungime insa nu mai mult de 1cm sau maxim 2 cm. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Pana pe la 18 ani.

| vocea a răspuns:

Toata lumea stie ca trupul se dezvolta pe perioada pubertatii, iar organele sexuale nu fac exceptie. Imediat ce se instaleaza aceasta etapa, vor incepe sa apara tot felul de modificari la nivelul corpului. Reprezentantii sexului tare vor incepe treptat sa semene mai mult cu niste barbati si mai putin cu niste baieti. Multi dintre ei incep sa observe aceste schimbari intre 10-14 ani, insa depinde de fiecare persoana in parte, nu exista o regula batuta in cuie in acest caz. Prin urmare, in functie de varsta la care se instaleaza pubertatea, dezvoltarea penisului se poate incheia la 15-16 ani ori dupa 18 ani.
Un factor important care trebuie luat in considerare este cel de natura genetica. Daca tatal si bunicii sunt dotati din acest punct de vedere, este evident ca mostenirea isi va intra in drepturi mai devreme ori mai tarziu.

| LesterTheMolester a răspuns:

In cărțile despre sistemul reproducător multe articole susțin ca depinde de înălțime. Daca ai 1.70 ar trebui ca la vârsta de 18 ani sa ai cam 25 cm.
Dacă ai cam 1.80-1.90 ar trebui sa ai peste 30 cm.In orice caz penisul creste cam pana la 19 ani si dacă după 19 ani ai o viața sexuală foarte activa poate să-ți crească si pana la 30 de ani.

| KanezuY a răspuns (pentru LesterTheMolester):

De unde ai scos valorile astea ca nu exista laughing