| anonim_4396 a întrebat:

"Pana nu vei intelege ce inseamna iertarea, nu vei putea intelege ce inseamna DRAGOSTEA."
Imi explica, va rog frumos si mie cineva ce vrea sa zica?

Răspuns Câştigător
| Anee1667 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, acesta este un citat cu mai multe înțelesuri pentru oricare dintre cele două situații:
- iertare în familie : fiecare dintre noi am învățat ce înseamnă dragostea în familie, am trăit cu acest sentiment și l-am arătat prin gesturi și multă afecțiune. În familie iertarea înseamnă iubire, fiecare dintre noi greșește și este iertat pentru că nimic nu este mai important decât să vă iubiți și ajutați reciproc.
O dată ce primim iertarea ne este cu ușurință și să o oferim din dragoste. Ne iubim și suntem conștienți că asta este o dragoste necondiționată în care greșelile ne învață, ne apropie, ne fac să devenim mai sinceri și atenți.
-iertarea în relație: iubirea într-o relație este diferită de cea din familie aici ești dispus să ierți numai dacă simți cu adevărat sentimente pure.
Putem trece peste orice greșeală dacă iubim din suflet. Iertarea apare în același timp cu iubirea, iertăm din dragoste.
Dacă nu ne iertăm reciproc, respectăm și înțelegem, atunci nu vom afla niciodată ce înseamnă dragostea adevărată.✅

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Adică până nu-ți ierți nevasta/soțul pentru adulter (și-a pus-o cu altcineva) se numește că nu iubesti.

Explicația e asta dar concluzia evident, e FALSĂ