| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei nu ma baga in seama, dau mai multa atentie carierei lor. Astazi am vrut sa merg cu mama la cumparaturi si ea a spus ca nu mai vine ca are de lucru si ca cica banii nu asteapta. Avem bani, chiar in prostie, dar ei tot sunt nebuni dupa bani. Bine adevarul este ca am un frate la facultate in Anglia si muncesc ca sa-i dea bani de facultate, chirie, mancare si in Londra e suuper scumpsa te ingrijesti, ma rog si fratele meu ar putea sa munceasca dar el e prea comod. Ii dau atentie foarte multa fratelui meu pe langa ca-i mai fac si toate conditile acolo ii mai dau si bani sa vine de Craciun, de Pasti, Vara in Romania, iar cand vine fratele meu in tara sta mai mult cu prietenii lui decat cu familia(ca sa vedeti „multam-ul" fratelui meu fata de parinti). Si mie imi ofera conditii nu ma plang, dar ATENTIE am nevoie mai mult nevoie decat bani. La mine in clasa colegii imi spun „cersetoarea de atentie" ca ma bag in seama cu ei, dar ei nu stiu ca eu nu primesc atentie acasa. Sunt la o scoala particulara, iar acolo toti colegii mei sunt niste ingamfati. Am intrebat-o pe mama daca vrea sa ma mute la o scoala normala, iar ea mi-a raspuns „ca cica nu-si lasa copilul sa invete cu copilul lu oricine". Ea nu suporta oamenii saraci, aveam o vecina care mai venea la mine sa ne jucam, era dintr-o familie cu venituri mai putine si mi-a interzis sa o mai chem pe la mine „ca ea nu invita sarantoci la ea acasa". Le-am spus parintilor mei ca vreau mai multa atentie din partea lor si mi-au reprosat „ca de ce comentez? ca mi-au cumparat nu stiu cate haine, lucruri etc si eu imi permit sa comentez?" ei cred ca daca imi cumpara nu stiu cate lucruri, ira apoi nu ma mai baga in seama isi arata dragostea. Ce sa fac? Cum pot sa primesc mai multa atentie din partea lor? Scuze categoria...

3 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Pentru părinții tăi banii reprezintă totul în viață, cam de prea multe ori mai presus de familie, de omenire!
Mama ta nu încearcă să-ți facă prietene din familii „avute"?
Pe măsură ce crești, te schimbi, te formezi, te detașezi și de părinți... dacă vei căuta să ai pe cineva alături indiferent de stare, vei găsi, contează ceea ce vrei tu și de ce ai nevoie.
Profită pe viitor de ceea ce ai, însă fă-o în felul tău, nu a părinților.

| SabinaQueen a răspuns:

Parintii tai sunt niste ingamfati, urasc aceasta categorie! Dar, pe TPU trebuie sa ajuti pe cineva, nu sa-ti spui neaparat parerea. Cel mai important, cred ca ar trebui sa ai o persoana( un prieten sau cineva) caruia sa te destainui. Intelege ca parintii tai muncesc pentru nu a-ti lipsi nimic. Sau poate ar trebui sa ai o discutie serioasa cu ei, sa stabilesti o iesire in trei in care sa discutati( fara nici o amanare). Pana la urma, familia te intelege cel mai bine.

Răspuns utilizator avertizat