| Guessxnike a întrebat:

Pastila de a doua zi poate afecta si sistemul nervos? Din cele care ati folosit cam cat a intarziat menstruația? 8 zile pare deja cam mult sau sa mai astept putin?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici existenti in compozitia pastilei contraceptive, au rolul de a actiona, modifica si mai ales de a inhiba activitatea hormonala a OVARELOR pentru o anumita perioada de vreme cu scopul de a NU mai putea dezvolta si maturiza OVULE VIABILE. Depinde de organismul fiecarei femei in ce masura este afectata activitatea hormonala proprie, in ce masura sunt afectate cele 2 OVARE si de asemenea care este perioada de timp in care sunt scoase din functiune in mod fortat de acei hormonii sintetici. In anumite cazuri hormonii sintetici sunt foarte greu eliminati din organism si in astfel de situatii activitatea hirmonala cat si cea a glandelor hormonale este grav perturbata pe perioade de timp care pot fi mai scurte de 3-4 luni sau lungi de pana in 10-12 luni. In toata aceasta perioada ciclul menstrual poate fi intr-o mica masura afectata si dereglarea sa fie mica : de numai cateva zile (5-7 zile), sa fie una medie de circa 7-14 zile sau sa fie mai grava/severa caz in care pornirea menstruatiei uneori poate sa fie intarziata cu 1-2 sau chiar si mai multe luni. Hormonii care exista in continutul pastilelor contracptive (Escapelle, Postinor2, ellaOne) nu actioneaza si nici nu afecteaza sistemul nervor. Sistemul nervos este afectat de paranoia care apare in cazul in care pornirea sangerarii menstruale se produce cu intarziere mult prea mare. Multa sanatate!

| RaAlexandra a răspuns:

Nu afecteaza sistemul nervos, doar va cauza o dereglare hormonala in corp...menstruatia poate intarzia si o luna iar daca ai ciclu regulat asteapta-te ca acesta sa se schimbe

| Guessxnike explică (pentru RaAlexandra):

Multumesc de raspuns