| R3sp3ctt a întrebat:

Pastiluta de a doua zi e 100% sigura?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului) eficienta pasilei Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In termenul de primele 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care nu este posibila administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei contraceptive de a 5-a zi denumita EllaOne insa aceasta se elibereaza (sau asa ar fi normal) doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a emis. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Da de ce nu îl pui el să se îmbuibe cu pastiluţe?
Ce bleagă eşti! El te futte şi tu trebuie să suporţi.

| vizuk a răspuns:

Doar pilula este