| gege12321v a întrebat:

Pe 23 luna aceasta fac 21 de zile de când iau yasmin! Daca menstruația apare în acea perioadă de 7 zile de pauza, de ex in a 3 a, trebuie să incep de atunci noua folie de pastile? Și tot la fel primele 7 zile nu am voie sex neprotejat?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele scrise reiese ca prima pastila AC Yasmin a fost folosita in data de 3 Ianuarie intr-o zi de Vineri. Fiindca toate metodele de protectie contraceptiva realizate prin folosirea pastilelor AC (anticonceptionale) au durata totala de 28 de zile rezulta ca dupa ce sunt folosite cele 21 de pastile AC, urmeaza o PAUZA de 7 zile necesara in care sa se produca sangerarea menstruala. In concluzie indiferent in a cata zi din perioada de pauza va incepe sangerarea, ca va fi in a 2-a zi, a 4-a zi sau a 6-a zi, intotdeauna PRIMA PASTILA AC de pe urmatoarea folie/blister se va folosi in ziua imediat urmatoare pauzei de 7 zile, adica cum ar veni in a 8-a zi, chiar si daca inca NU s-a terminat sangerarea menstruala.
Un indiciu pe care este bine sa-l stii este acela ca intotdeauna prima pastila de pe folia urmatoare se foloseste in ziua care are acelasi nume a saptamani ca si ziua in care s-a folosit pentru prima data pastila AC. Fiindca in cazul tau prima pastila AC ai folosit-o intr-o zi de Vineri, de fiecare data prima pastila AC de pe toate foliile urmatoare va fi administrata mereu intr-o zi de Vineri, dupa cum urmeaza : 31 Ianuarie, 28 Februarie, 27 Martie, 24 Aprilie, etc.
,, Și tot la fel primele 7 zile nu am voie sex neprotejat?''
Raspunsul este NU, fiindca aceasta regula este valabila numai in cazul in care se foloseste pentru prima data aceasta metoda contraceptiva. Regula respectiva se aplica/foloseste si in cazul in care s-a renuntat sa fie folosite pastilele AC pe o anumita perioada de timp si se intentioneaza sa fie din nou folosita.
Multa sanatate!