| Mihaimagnidicul28 a întrebat:

Pe 5 ianuarie a avut loc un contact sexual, mai mult joaca, o mica atingere pe labi si o mica penetrare. Pe 3 ianuarie ii trecuse menstruatia, are ciclul regulat, de 30-31 de zile. Azi, pe 17 ianuarie, am masturbat o eu, chiar mai tare, mentionez ca inca era virginia. La un moment dat, mi-a zis ca o doare si m-am oprit. Cand a mers la baie, a avut o mica sangerare, iar dupa o jumatate de ora de la aceasta sangerare, a mers la baie si pe tampon avea un fel de pielita roz și un lichid galben-maroniu, imbibat in tampon. Poate fi vorba de o sarcina tinand cont ca au trecut 12 zile de la contactul sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform afirmatiei tale prin care ai specificat faptul ca : '' are ciclul regulat, de 30-31 de zile.'' rezulta ca in cazul unei astfel de ciclu menstrual, OVULATIA se produce intotdeauna in cea de a 17-a sau 18-a zi a ciclului menstrual numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii. Fiindca NU este mentionata ziua in care a pornit ultima menstruatie, care ar fi trebuit sa fie precizata fiind o informatie foarte importanta si necesara, se poate presupune ca prima zi a menstruatiei care in acelasi timp este si prima zi a ciclului menstrual ar fi fost in data de 30 sau 31 Decembrie asta in cazul in care menstruatia a tinut 4-5 zile. Daca rationamentul este corect, inseamna ca in actualul ciclu menstrual OVULATIA va avea loc in data de 16 sau 17 Ianuarie (probabil chiar astazi). Pe baza celor explicate reiese ca PERIOADA FERTILA cel mai probabil s-a suprapus peste perioada zilelor cuprinse intre 12 si 18 Ianuarie si in consecinta perioada zilelor cuprinse intre 4 si 11 Ianuarie au reprezentat PERIOADA INFERTILITATII RELATIVE a actualului ciclu menstrual. Adica zilele in care atat teoretic cat si practic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 97-98% chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin si in ultima zi a perioadei infertile care a fost probabil 11 Ianuarie. Sarcina NU se poate forma in urma masturbarii chiar si in cazul in care aceasta a fost efectuata in 17 Ianuarie, care este posibil sa fie chiar ziua ovulatiei daca in mod sigur NU a ajuns sperma in vagin. Sangerarea cel mai probabil a aparut in urma ruperii HIMENULUI si producerea DEFLORARII pasaricii prietenei tale. Multa sanatate!