| andreeastn a întrebat:

Pe data de 1 Iulie am făcut sex protejat cu prietenul meu. In acea zi eram pe stop, de aceea am făcut-o cu prezervativ. Pe 8 nu mai eram pe stop așa ca am făcut iar sex neprotejat fiindcă noi o facem doar neprotejat. Am mai făcut sex de 2 ori in zile diferite însă nu mai țin minte data, iar ultima data am făcut-o pe 23 spre 24. Nu știu când trebuie sa îmi vina ciclul fiindcă este neregulat și mereu îmi întârzie sau vine mai devreme, plus ca nu am notat in calendar. Pe 14 August o sa fac testul de sarcina. Am căutat un spital privat din Constanța, euromaterna, unde se plătește 4 milioane avortul dar fiind minora mi-e sa nu-mi ceara mai mult. Nu știu cum sa fac rost de suma asta de bani fiindcă prietenul meu a plecat in vacanța cu părinții lui iar familiei nu ii pot spune ca am bănuiala ca sunt însărcinată. Eu mai am și anemie, nu mănânc mai deloc sau dacă mănânc, mănânc dulciuri și beau foarte multe cafele, energizante și cola sau Pepsi, fumez foarte mult și posibil de aceea sa imi vina uneori sa vomit, așa cred eu. Am început sa am uneori dureri abdominale ca la ciclu, zilele trecute ma dureau sânii cum ma doare inainte sa-mi vina, îmi apăruseră și 3 coșuri. As avea nevoie de niște sfaturi. Sunt foarte stresată și mereu ma gândesc la chestia asta. Știu ca am greșit ca nu ne-am protejat amândoi și îmi asum asta dar o sarcina la 17 ani nu îmi pot asuma și nici nu îmi doresc. Sper sa ma înțelegeți. Am uitat sa menționez ca de fiecare data când am făcut-o NU ȘI-A DAT DRUMUL IN MINE!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stiind ca ai ciclul neregulat tu facis ex neprotejat? este ca si cum iti place riscul la maxim si te joci cu focul, sa vezi cand te arzi.
Sincer, nu vad de ce ai fii stresata....fiindca un om care ese cu adevarat ingrijorat, invata sa se protejeze si sub nici o forma nu risca o sarcina, acceptand sex fara prezervativ.
Probabil ca trebuie sa ti se intample odata si tie, daca tot te joci cu riscul, ca sa vezi cat de serioasa este situatia si sa inveti sa spui NU, cand baiatul vine fara prezervative la el.

| Sofer a răspuns:

Nu te stresa inutil ca poate nu ești însărcinată. O sa faci testul după 21 zile de la ultimul contact.

| Emma30555 a răspuns:

Așteaptă sa faci testul de sarcina, nu are rost sa te panichezi momentan. Apoi dacă chiar e problema, discuta cu cineva de încredere, mama ta sau vreo mătușa, oricum vei avea nevoie de bani după cum ai spus, nu prea vad alta cale. Apoi ca sfat suplimentar ai mai multa grija la alimentație, sănătatea e importanta. Și în ultimul rand părerea mea e sa încerci sa te protejezi ca să nu trebuiască sa mai ai emoții inutile