| Vafibine a întrebat:

Pe data de 15 iunie am avut un contact sexual protejat. A intrat odata in vagin apoi o data in fund i-ar prezervativul s-a rupt instant si a iesit. Ciclul imi venise pe data de 4-5 iunie. Este data de 11 iulie si inca nu mi a venit ciclul. Ar trebui sa ma ingrijorez legat de o posibila sarcina sau poate fi doar o dereglare hormonala? Mentionez ca locul ales pentru act nu era tocmai igenic desi ma indoiesc de o posibila infectie... Ajutor va rog sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in momentul penetrarii vaginului penisul a fost protejat cu prezervativ dar acesta s-a rupt ulterior in momentul inceperii sexului anal rezulta ca in vagin nu putea patrunde sperma. De asemenea sexul a avut loc aproximativ chiar la inceputul perioadei fertile extinse ceea ce ar fi inca un motiv in plus pentru a considera ca in astfel de conditii nu se poate instala o sarcina.Ar fi bine sa inveti si tu ce este menstruatia si ce este ciclul menstrual. Va apucati de sex dar nu aveti cele mai elementare notiuni despre un sex responsabil si despre mecanismul procreerii. Tu astepti sa-ti inceapa MENSTRUATIA nu CICLUL care este cu totul altceva, (confunzi 2 notiuni compet diferite) dar a carei intarziere nu o putem confirma sau infirma, insa daca exista intarziere aceasta se pare ca ar avea cauze hormonale si nu provocate de o eventuala sarcina.Deoarece nu ai precizat lungimea ultimelor cicluri menstruale nu se poate stabili daca esti sau nu in perioada de intarzierea.Din acest motiv si rezultatul unui test de sarcina pe baza de urina este destul de incert si poate fi corect sau gresit.Un rezultat care sa fie 100% corect poate fi obtinut prin analiza sangvina singura care iti poate confirma sau infirma prezenta hormonului de sarcina hCG in organismul tau. Consider ca analiza ar fi necesara doar pentru linistea ta sufleteasca deoarece in conditiile descrise nu poti fi insarcinata. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Astaeparereamea a răspuns:

Nu prea am inteles, prezervativul s-a rupt in timpul sexului anal? Daca nu ati facut sex normal dupa ruperea prezervativului nu poate fi vorba de sarcina. Sunt multe cauze din care iti poate intarzia menstruatia