| Elenaracea a întrebat:

Pe data de 2 iunie mi s-a terminat ciclul și pe 4 am avut primul contact sexual și partenerul a ejaculat în mine. După aproximativ o oră am luat pastila escapelle și pe 5 de dimineață mi-a curs puțin sânge. Exista riscul sa fi rămas însărcinată?

13 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ciclul menstrual reprezinta numarul total de zile, incepand cu prima zi de sangerare menstruala, aceasta fiind prima zi a ciclului menstrual si terminandu-se in ziua anterioara urmatoarei sangerari menstruale.
Acesta are in medie 28-35 de zile, dar daca am lua in calcul extremele poate avea oriunde intre 20 si 45 de zile.
Ciclul menstrual este structurat astfel:
-sangerare menstruala 3-7 zile;
-perioada infertila (durata depinde de lungimea ciclului menstrual);
-perioada fertila cu durata de 6 zile: 4zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie;
-perioada luteala sau de infertilitate absoluta de 12 zile.

Dupa ce se desfasoara intreg ciclul se va initia o noua sangerare menstruala, deci va incepe un nou ciclu menstrual care se va repeta pana la menopauza.

Ceea ce vrei tu sa spui, banuiesc, este ca pe 2 iunie a fost ultima zi de sangerare menstruala, insa pentru a calcula perioada fertila a femeii este necesar sa se cunoasca PRIMA zi a ciclului menstrual si durata acestuia in cazul unui ciclu menstrual regulat, adica care are mereu acelasi numar fix de zile.In cazul in care ciclul tau este neregulat, adica are mereu un numar diferit de zile cu diferente mai mari de +/- 3 zile, atunci nu se poate stabili perioada fertila.

De ce este necesar sa calculam perioada fertila? Deoarece numai atunci femeia are sanse de a ramane insarcinata.
Sarcina se poate forma numai daca sperma ajunge in vaginul femeii in perioada fertila a acesteia.
Dar repet, perioada fertila se poate calcula numai cunoscand prima zi a ciclului menstrual si lungimea acestuia.

Pastila de a doua zi este o bomba de hormoni sintetici care nu ar trebui sa fie metoda uzuala de contraceptie.Ea trebuie luata ca metoda contraceptiva DE URGENTA numai in cazul in care exista certitudinea ca exista riscul si posibilitatea reala a unei sarcini IN URMA UNUI ACCIDENT.
Ca metode de contraceptie exista altele, mult mai sigure si fara atatea efecte adverse: prezervativul (singurul care protejeaza si impotriva bolilor cu transmitere sexuala-BTS), pastilele anticonceptionale prescrise de catre medic, ovulele cu spermicid, diafragma etc.

Din cauza pastilei de a doua zi, mai ales daca a fost luata in mod inutil (ceea ce nu stim pentru ca nu stim daca erai in perioada fertila, lucru de care ma cam indoiesc deoarece pentru a fi in perioada fertila in acea zi ar fi trebuit ca ciclul tau menstrual sa aiba maxim 26 de zile si asta daca sangerarea menstruala a fost de 7 zile, deci ceva imi spune ca sansele sunt mici) pot aparea sangerari anormale la 5-10 zile dupa admnistrare si o desfasurare anormala a urmatoarelor cicluri datorate dezechilibrului hormonal adus de hormonii sintetici din aceasta pastila "minunata".
In orice caz, aceasta are efectivitate numai daca a fost administrata inainte ca ovulul sa fie eliberat din ovar, lucru care se intampla in ziua ovulatiei.

Daca acesta a fost primul tau act sexual (asa ai mentionat), deci te-ai dezvirginat, sangerarea de a doua zi este normala in contextul ruperii himenului si a fortarii musculaturii vaginale.

In orice caz, sfatuiesc sa va informati corect atat despre formarea sarcinii cat si despre BTS inainte de a continua cu activitatea sexuala, deoarece este important sa va protejati si sa nu mai comiteti astfel de greseli si atrocitati asupra propriului organism.

Numai bine!

| Elenaracea explică (pentru Floridori):

M am născut fără himen. Am un ciclu neregulat, ultima data mi-a ținut 7 zile

| Floridori a răspuns (pentru Elenaracea):

Inteleg.Chiar si in lipsa unui himen se pot produce usoare sangerari in urma dezvirginarii datorate microleziunilor formate in urma fortarii musculaturii vaginale.

In cazul unui ciclu neregulat, nu se poate stabili perioada fertila, deci cel mai intelept lucru ar fi sa folositi metode de contraceptie precum cele enumerate in raspunsul anterior si sa nu crezi ca pastila de a doua zi este o bomboana magica. Dupa cum am spus, ea functioneaza numai in cazul in care este administrata inainte de a se elibera ovulul, lucru care nu se poate stabili in cazul tau nici macar cu aproximatie.In plus, aceasta este foarte nociva pentru organism.Tu deja ai un ciclu neregulat, deci activitatea hormonala este dereglata. Levonorgestrelul, hormonul prezent in pastila Escapelle o poate deregla si mai tare, ceea ce nu este de dorit deoarece acest dezechilibru poate conduce la probleme in intregul organism.

Ca idee, 1, 5mg de levonorgestrel, adica ceea ce contin pastilele Escapelle si Postinor pare o cantitate mica de hormon sintetic, insa este echivalentul a 3 luni si jumatate de anticonceptionale normale (ma refer aici la cele care contin levonorgestrel, acestea avand un continut de 0, 02mg). Este ca si cum, intr-o singura inghititura ai lua 75 de anticonceptionale.Nu mai suna la fel de putin, nu e asa?
Desigur, pastilele AC contin 2 hormoni, iar cele care contin levonorgestrel, mai contin si un alt hormon pe langa acesta, dar ti-am dat un exemplu pentru ca atat tu, cat si alte persoane care vad asta, sa isi dea seama ca pastila de a doua zi ar trebui sa fie cu adevarat o metoda de urgenta, nu un obicei.

| Elenaracea explică (pentru Floridori):

Dar totuși, exista riscul destul de mare sa rămân însărcinată?

| Elenaracea explică (pentru Floridori):

Având în vedere faptul că am luat pastila după aproximativ o oră după actul sexual

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Elenaracea):

1.) Elenaracea explică (pentru Floareasoarelui26):
Având în vedere faptul că am luat pastila după aproximativ o oră după actul sexual,
si avand in vedere si aceasta afirmatie :
2.) Elenaracea explică (pentru Floareasoarelui26):
M am născut fără himen. Am un ciclu neregulat, ultima data mi-a ținut 7 zile
3.) Elenaracea a intrebat sia mentionat :
Pe data de 2 iunie mi s-a terminat ciclul și pe 4 am avut primul contact sexual și partenerul a ejaculat în mine.
Avand in vedere cele 3 afirmatii precizate de tine, se poate aprecia ca in proportie de peste 90-95%, acea a 9-a zi a ciclului menstrual a fost O ZI INFERTILA si din acest motiv cel putin teoretic a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina si intr-un asemenea caz, aproape sigur pastila contraceptiva Escapelle a fost folosita INUTIL. Si in plus fiindca a fost folosita si acea pastila contraceptiva se poate afirma fara nicio retinere ca in aceasta situatie este 100% GARANTAT faptul ca este cu totul IMPOSIBIL sa existe chiar si cea mai mica posibilitate si/sau probabilitate sa fii insarcinata. Multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru Elenaracea):

Daca ai fi citit cu atentie, ai fi inteles ca aceasta pastila nenorocita are efect, adica nu ramai insarcinata numai si numai daca tu ai luat-o INAINTE ca ovulul sa fie eliberat din ovar.
Avand in vedere ca tu ai intretinut raportul sexual in ziua 9 a ciclului menstrual, sansele de sarcina chiar si fara pastila ar fi fost extrem, extrem de mici si ar fi existat numai daca actualul ciclu menstrual ar fi avut durata intre 21 si maxim 26 de zile (iar in cazul unui ciclu de 26 de zile, spermatozoizii ar fi trebuit sa traiasca in vagin 5 zile, ceea ce se intampla relativ rar, acesta fiind numarul maxim de zile in care ei pot supravietui in vagin), ceea ce nu stim din cauza ca ai ciclu neregulat, dar ca idee.

Nu iti poate garanta nimeni daca pastila si-a facut efectul, cu toate ca este destul de greu ca ovulul sa se fi eliberat in ziua 9 a ciclului menstrual (asta ar fi valabil pentru un ciclu de 22 de zile avand in vedere ca ovulul se elibereaza cu 14 zile ianainte se initierea urmatorului ciclu menstrual), dar evident ca nu putem specula si ghici cum a fost programat hormonal actualul ciclu.

| Floridori a răspuns (pentru Elenaracea):

Sansele sunt aproape nule, acelea ale unei marje de eroare obisnuite de 0, 01%.

| CIaudiu a răspuns:

Absolut in mod cert si sigur ai eliminat orice sansa de a se putea forma o sarcina din momentul in care ai folosit pilula de a doua zi imediat dupa finalizarea partenerului, adica la o ora. Esti safe, nu-ti face griji.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Pe viitor folosiți prezervativul corect, și de fiecare data!

| REEEAAAAADEAAAAACASSS0202 a răspuns:

Daca a curs sange inseamna ca ti-a venit ciclul deci practic sansele sunt foarte mici.

| Elenaracea explică (pentru REEEAAAAADEAAAAACASSS0202):

Mi a curs decât puțin, după care s-a oprit

| REEEAAAAADEAAAAACASSS0202 a răspuns (pentru Elenaracea):

Atunci e ok, nu trebuie sa-ti faci griji. Daca peste doua saptamani vei incepe sa te simiti ciudat, consulta-te cu un specialist sau daca nu esti sigura cumpara un test de sarcina