| StefaniaTvs a întrebat:

Pe data de 30 octombrie mi-a venit CM m-a tinut pana pe 3 noiembrie, am simptome de sarcina varsaruri, greata, dureri de cap, vene vizibile pe san.
Am facut un test de sarcina astazi dar a iesit negativ.
Credeti ca as putea sa fiu insarcinata dar cu toate astea sa fi avut si menstruație peste?
Tin sa menționez faptul că mama mea a avut cm pana la 7 luni cand a fost gravida cu mine.
O seara minunata sa aveți!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil!
repeta testul de srcina peste cateva zile si daca se poate, cumpara un alt tip de tester si fa proba dimineata, cu prima urina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa un proces de sangerare menstruala care s-a desfasurat pe o perioada de 5 zile (30.10 - 03.11), care cel mai probabil s-a si desfasurat in conditii similare/identice cu sangerarile anterioare se poate aprecia/considera ca ultima sangerare menstruala a fost autentica si in acest caz este absolut/100% IMPOSIBIL ca in acest moment sa poata sa existe chiar si cea mai infima posibilitate se a se manifesta o SIMPTOMA DE SARCINA. De asemenea rezultatul NEGATIV al testului de sarcina care este efectuat dupa trecerea a 7-8 zile fata de momentul la care a inceput ultima menstruatie, este considerat ca fiind VALIDA, VALABILA si CORECTA in proportie de peste 98-99%. Probabil ca iti vor fi de folos pentru viitor, atat explicatiile cat si informatiile prezentate de medici ginecologi experimentati in privinta asa numitei menstruatii peste sarcina :

MENSTRUATIA IN SARCINA – mit sau adevar?
Autor: Dr. Raluca Hera,
Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC
Descriere, explicatie :
Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza, insa, acest mit, explicand ca este imposibil ca ovulatia sa aiba loc dupa ce femeia a ramas insarcinata. Exista, insa, unele sangerari care pot fi confundate cu menstruatia.
Menstruatia poate sa apare numai la femeile care nu sunt insarcinate. Din momentul in care s-a instalat sarcina in endometru, activitatea ovarelor este oprita temporar pe perioada celor 9 luni de sarcina.
Cu toate ca exista cazuri in care este posibil sa apara unele sangerari in timpul sarcinii, acestea nu sunt cauzate de ciclul menstrual.Sunt de alta origine si nu au legatura cu sarcina
https://doc.ro/......sau-adevar

Sau orice alt comentariul in aceasta privinta

MENSTRUATIA IN SARCINA – mit sau adevar?

Medicului Dr. LAURA STIRBU
Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.

,, Din cele spuse, logic putem afirma ca nu exista menstruatie peste sarcina. Ceea ce observa unele femei sunt sangerari de cantitati variabile ce pot avea numeroase cauze. In primele saptamani de sarcina aceste sangerari pot cauza confuzii asupra validitatii sarcinii; ulterior pot semnala o patologie mai grava ce trebuie urgent tratata de un medic specialist.''
Fragmentul este extras din articolul :
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/

Ca de altfel si in urmatorul articol :

Autor medic Alina Serea
,, Menstruația peste sarcină. Este posibil să fii însărcinată daca ți-a venit ciclul?''
Menstruația sau 'ciclul' peste sarcină. Este posibil asa ceva?

,, Răspunsul la această întrebare este nu. Fizic nu este posibil să ai menstruație dacă ai rămas însărcinată. Menstruația peste sarcină este de fapt o falsă menstruație, o sângerare provocată de alți factori.
Menstruația apare atunci când ovulul, care este eliberat de ovarele unei femei, nu este fecundat și este eliminat împreună cu alte resturi de țesut și sânge. Ori dacă ovulul a fost fecundat și ești însărcinată, sângerarea a survenit dintr-un alt motiv.
Frgmentul este extras din urmatoarea lucrare medicala :
https://baby.unica.ro/......20999.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Test negativ, menstruație peste sarcină imposibilă, deci 100%, nu.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai avut menstruatie normala, nu poti sa fii gravida.