| AsaveiCristian a întrebat:

Pentru Catalin Belinski - Va salut cu tot respectu. Am o relatie cu prietena mea timp de 3 ani, ne iubim, ea si-a inceput viata sexuala cu mine Dar la mijloc exista o mare problema. Incep cu detaliile : Cand am facut pentru. prima oara sex nu i-a curs sange (e vorba de acum 2 ani) la inceputul fiecarui act sexual are dureri facem sex regulat in medie de 2 ori pe saptamana. Ea nu a simtit niciodata placere in timpul actului sexual si are un singur orgasm cand facem(cateva secunde o placere usoara si atat), Nu simte niciodata nevoia sa facem sex si nu ii place mai deloc dar face doar pentru mine (pentru. ea fiind sex mecanic sau de nevoie. si nu eu sunt problema. problema e ca ea nu a simtit niciodata placerea sexului si i se pare ceva lipsit de placere. ceva la care nu se gandeste niciodata. ar putea sta si ani la rand fara sex spune ea avand in vedere ca avem incredere deplina unul in altu). eu nu sunt de acord cu asta. Vrem sa avem o viata sexuala normala unde placerea sa fie reciproca si sa simta si ea nevoia la fel de des ca mine si totodata si placerea sexului, are 18 ani 1, 65m. 50kg iar menstruatia ei nu mai are data fixa. Intrebarea este: Ce putem face pentru o viata sexuala plina de activitate si placere?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa discuite cu ginecologul ei. Probabil are si o infectie genitala, plus leziunile inevitabile provocate de inceperea vietii sexuale in copilarie, mult inainte de varsta minima permisa medical isi pun accentul. Multe dintre fetele care isi incep viata sexuala inainte de varsta minima permisa medical (17 ani si jumatate) au aceasta problema multi ani sau chiar toata viata, fiindca isi incep viata sexuala cand nu sunt pregatite fizic si psihic si organismul lor intercepteaza asta ca pe un viol. probabil ea a fost cumva fortata (fie ingrozita ca ai s-o parasesti, fie fortata altfel) si si-a inceput viata sexuala la o varsta complet nepotrivita, iar acum e normal sa sufere urmari. Cu multa rabdare din partea ta, cu ajutor ginecologic si multa multa psihoterapie poate depasi trauma psica, isi poate ameliora problemele ginecologice si poate ajunge la un moment dat sa aiba si placare sexuala (mai ales spre 30 de ani, cand femeile sunt mai relaxate in domeniul asta)

| Zenithf a răspuns:

Cat dureaza preludiul la voi, sau o faceti "la rece"?

| ania a răspuns:

Căsătorește-te cu ea. O fată nu se simte cu adevărat relaxată și valoroasă decât când un bărbat îi crează un mediu de siguranță, își asumă răspunderea pentru viața ei, ne se mai teme de o sarcină pentru că la o adică are un tată pentru copiii ei. Așa a creat Dumnezeu fetele cu nevoie de siguranță și protecție, de aceea sexul fără căsătorie le provoacă vinovăție, scădere a aprecierii de sine, crispare, tristețe. Dacă o iubești așa cum spui, dovedește.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ştiu dacă vei primi un răspuns de la Catalin Belinski - deci, vom încerca noi să te ajutăm...

NU ai precizat dacă a făcut un control ginecologic general, mai ales pentru aceste dureri din timpul actului sexual ( dispareunie )!

De asemenea, durerile din timpul actului sexual ( dispareunia ) poate avea diverse cauze - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

Deci, OBLIGATORIU un control ginecologic!

De asemenea, NU ai dat detalii despre actul sexual, preludiu, etc.

Eventual, copiază răspunsul meu şi du-l prietenei tale :

Subiectul orgasmului la femei este unul destul de COMPLICAT şi este foarte greu de explicat cum se manifestă - mai ales că NU ştiu cum se desfăşoară actul sexual în cazul tău şi NU văd cum te "comporţi" ( mimica feţei, respiraţia, mişcările corpului sau alte gesturi involuntare )...

Mai mult, manifestările care au loc în timpul orgasmului DIFERĂ de la femeie la femeie ( în funcţie şi de tipul orgasmului ).

Oricum, din ce spui tu, NU cred că ai avut orgasm : în mod SIGUR ţi-ai fi dat seama, deoarece senzaţia şi plăcerea din timpul orgasmului este total DIFERITĂ de ( şi mult mai INTENSĂ decât ) cea din timpul actului sexual ( plăcerea pe care o simţi de obicei ).

Orgasmul este o senzaţie pe care NU poţi s-o explici în cuvinte pentru că NU ai termeni de "comparaţie"...

Am găsit pe un site o "comparaţie" deosebit de interesantă şi care cred că e destul de "explicativă" - de aceea am s-o citez aici :
"Senzatia e asemanatoare cu senzatia pe care o ai cand faci pipi dupa ce te-ai tinut toata ziua! E o senzatie de descarcare suprema... adica in momentul in care incepi sa faci dragoste, placerea se amplifica si se amplifica pana la orgasm.Cateva secunde dupa, nu suporti sa te mai atinga acolo.Imi cer scuze pentru exprimarea nu tocmai academica dar am incercat sa gasesc o senzatie aprox. comparativa si pe care o cunoaste toata lumea1Una peste alta daca ai orgasm...iti dai seama, nimic nu te poate pacali!" ( Trimis de dintzishorul la 06 Septembrie 2007, ora 11:47 )
SURSA : http://www.garbo.ro/......riere.html

Discuţia despre orgasm, tipurile de orgasm şi manifestările/senzaţiile din timpul orgasmului este foarte VASTĂ - de aceea am să-ţi indic câteva site-uri cu articole pe care le consider mai EXPLICATIVE :
http://www.prezervativ.ro/diverse/despre_orgasm.php
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=1820&lang=RO
http://www.eva.ro/......-9497.html
http://www.elixir.ro/......9-326.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......-femei_726

În afară de cele explicate pe aceste site-uri, am să încerc să-ţi spun cum să procedezi pentru a ajunge la orgasm :

În general, se spune că TREBUIE să-ţi CUNOŞTI bine corpul pentru a putea să explorezi la maxim avantajele şi posibilităţile ce apar în timpul actului sexual - astfel vei putea ajunge mai uşor la orgasm.

Cel mai bine ar fi să-ţi "descoperi" singură zonele erogene ( unde te exciţi cel mai tare ) şi să încerci să "experimentezi" întâi orgasmul clitoridian ( prin auto-masturbare, adică prin masarea clitorisului ).

După ce REUŞEŞTI să ai orgasm clitoridian prin masturbare, îţi va fi mai uşor ( în general ) să ajungi la orgasm clitoridian provocat de partener în cadrul preludiului.

Apoi, când urmează să întreţineţi relaţii sexuale TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!
De asemenea, TREBUIE să fi RELAXATĂ ( pentru a scăpa de starea de „încordare" ) şi să ai încredere în partener!
Mai mult, NU trebuie să te "concentrezi" asupra dorinţei de a ajunge la orgasm, ci să te laşi "dusă de val" şi atunci vei ajunge mai uşor la orgasm ( va veni de la sine ).

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

În plus, aşa cum spuneam mai sus, după ce ai ajuns la orgasm clitoridian prin masturbare, TREBUIE ca partenerul să se străduiască ( să INSISTE ) să te facă să ai orgasm clitoridian în timpul preludiului.
Pentru asta trebuie să lingă îndelungat clitorisul, să-l "frământe" cu buzele şi să-l maseze cu limba, sau chiar să-l sugă.

După ce vei avea orgasm clitoridian în timpul preludiului, să te penetreze IMEDIAT, la început cu un du-te-vino mai rar şi apoi cu mişcări din ce în ce mai rapide, până când obţi orgasmul vaginal.

De asemenea, TREBUIE să "exploraţi" această "tehnică" în diverse "poziţii", deoarece este posibil să NU ajungi la orgasm ( mai ales la primul ) decât într-o anumită poziţie ( pe care v-a TREBUI s-o descoperiţi singuri )...

Mai mult, e posibil ca FIX înainte de a ajunge la orgasm, în mod incontrolabil, să simţi o "frică" faţă de plăcerea respectivă şi să-i ceri ( fără să-ţi dai seama ) să se oprească sau să încerci să te opreşti tu ( ori să te "retragi", încercând să scoţi penisul din vagin ).

TOCMAI în acel moment el trebuie să INSISTE cu acel du-te-vino şi să NU te lase să te opreşti sub nici o formă!

Dacă te opreşti în acel moment, PIERZI toată excitaţia acumulată, RATEZI orgasmul şi te "plafonezi" la acel nivel de excitaţie - iar pe viitor, va fi foarte GREU să mai treci peste acel "prag" de excitaţie şi să ajungi la orgasm.

După ce vei citi explicaţiile din articolele indicate, vei constata ( probabil ) că nu ai avut ÎNCĂ orgasm.

Cam acestea ar fi cele mai importante aspecte privind orgasmul şi modul de a-l obţine.

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Incepe prin a elimina cauze fizice(prin control ginecologic) apoi mergeti la un psiholog. Parerea mea e ca problema ei e de natura psihica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ea nu este identica tie. Este o alta persoana si trebuie sa accepti asta. Altfel, ramani nefericit si nesatisfacut.
De unde stii ca nu e din cauza ta? Daca spui ca ai fost singurul. Poate ca trebuie sa sapi la radacina raului sau sa accepti. Tu trebuie sa stii mai bine, tu trebuie sa o cunosti si sa afli raspunsul acolo, la ea, nu aici.

| AsaveiCristian explică (pentru anonim_4396):

O cunosc foarte bine e vorba de 3 ani. Si faza e ca nici macar ea nu stie de ce se intampla asta. daca era sa fiu e problema nu se chinuia atata timp sa nu ma piarda. e chestia ca ea nu simte placere deloc si asta nu e normal tinand cont ca i-am fdacut toate poftele in materie de sex plus ca ma iubeste si locuim impreuna.