| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei asexuali: am vazut ca e cineva pe aici care afirma ca e asexual si poate mai apare cineva similar.

Va uitati la porn, va masturbati sau simtiti excitatie sexuala desi nu sunteti atrasi de nimeni per se?

Prefixul "a" inseamna absenta a ceva, in cazul de fata a ceva sexual, inclusiv a organelor sexuale.

Atata timp cat ai organe sexuale, nu cred ca ai cum sa te numesti asexual.
Asa ar fi logic.

Dar again, astept confirmari si explicatii din partea asexualilor, pentru ca parerile sunt impartite pe internet: unii spun ca se masturbeaza si chiar ca uneori fac si sex, desi nu sunt atrasi de nimeni. Si care si adora sa ofere placere sexuala. I am confused.

Atunci cand faci sex cu cineva de care nu esti atras, nu esti cu nimic diferit de un psihopat horny sau de cineva care nu iubeste pe nimeni la acel moment. Si mai ales, sunt foarte multe femei si barbati care fac sex din pura placere carnala, nu din iubire sau atractie, si care nu sunt asexuali. Pentru ca atunci cand dai de o persoana care-ti starneste sentimente, nu mai faci sex ca un psihopat.

Daca acesti asa-zisi asexuali chiar erau asexuali, atunci nu li se scula si uda nimic, deci erau incapabili de a intretine relatii sexuale.
Excludem cazurile de frigiditate.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asexuali nu simt dorinta sexuala,dar pot simti iubirea, dragostea, pot simiti placere cand isi ating vaginul, penisul, pur simplu ei nu sunt atrasi de vreun sex

| Yurisa a răspuns:

"Prefixul "a" inseamna absenta a ceva, in cazul de fata a ceva sexual, inclusiv a organelor sexuale."

Sincer, eu nu am intalnit persoane aici care sa afirme asta, sau nimic legat de sexualitatea lor. Asexualitatea se refera la lipsa atractiei sexuale, interes sau dorinta. Cred ca acest lucru e mai mult pe baza psihicului. Suntem pana la urma animale si nevoi fiziologice trebuie sa existe pentru perpetiarea speciei.
Sunt putini oameni cu adevarat asexuali, multi dintre ei o fac pentru atentie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspund pentru alta persoana de pe grup care nu vrea sa se stie lucrurile astea despre ea:

Da, se excita, se uita la porn, poate face sex, insa nu cauta asta (cu cat mai rar, cu atat mai bine), nu o atrage nimeni, poate sta mult si bine fara sa simta ca ii lipseste, barbatii chiar o scarbesc, nu si-a dorit niciodata relatii, si-a inceput viata sexuala dupa 20 de ani si a facut-o doar cu persoane de care a fost legata emotional (putine). De cele mai multe ori trebuie sa consume alcool sau sa fumeze ceva ca sa se excite.
Acum are o relatie la distanta si asta o ajuta sa nu se simta stresata ca trebuie sa faca sex. A zis ca pentru ea ar fi un iad sa se mute cu el si sa simta presiunea asta ca trebuie s-o faca des cu toate ca il iubeste mult.

Nu cred ca persoanele care se identifica cu,, asexualii'' se gandesc asa la termenul asta. Pur si simplu nu le pasa de sex.

| inflicted a răspuns:

De pe sfatulmedicului:

Asexualitatea
Multe persoane considera ca sexualitatea este un aspect important al vietii lor si unul necesar al relatiei romantice. Totusi, pentru un numar destul de mic de oameni, sexul nu are nici o semnificatie.

Cei care sunt asexuali nu au nici dorinta, nici atractia sexuala a celorlalti. Asexualitatea nu este o doar o chestiune de angajament si nici nu prespune disfunctionalitati ale aparatului genital. Oamenii care se incadreaza in aceasta categorie prefera sa nu aiba relatii sexuale. Nu sunt deranjati de lipsa apetitului sexual si se considera perfect normali.

Pot avea relatii romantice si isi doresc sa isi intemeieze o familie. Aceste persoane se descriu ca fiind atrasi de ceilalti mai mult din punct de vedere emotional decat fizic.

Atitudinile fata de sex pot varia de la repulsie totala pana la participare la actul sexual in beneficiul partenerului. Unii specialisti declara ca masturbarea ar putea fi o practica a celor asexuali, pe care acestia o considera insa o necesitate fiziologica, nu o parte din sexualitatea lor.

Studierea asexualitatii a fost in trecut o provocare, mai ales ca multi specialisti in sexologie nu au inclus-o ca o optiune in chestionarele care au stat la baza cercetarilor legate de orientare si practici sexuale.

In ultimii ani s-au format comunitati in care au loc schimburi de opinii in incercarea de a intelege mai bine aceasta afectiune. Simpla existenta a asexualitatii poate fi controversata.